Саво Милошевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саво Милошевиќ
Милошевиќ во 2009
Лични податоци
Полно име Саво Милошевиќ
Роден на 2 септември 1973 (1973-09-02) (50 г.)
Роден во Бијелина, СФР Југославија
Држава СР Југославија Југославија
Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора (2003-2006)
Србија Србија (од 2006)
Висина &100000000000001860000001,86 м
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Повлекување 2008 (34 г.) - како играч
Младинска кариера
Пролетер Рухотина-Јоховац
Подриње Јања
Партизан Партизан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1992-1995 Партизан Партизан 98 (65)
1995-1998 Астон Вила Астон Вила 90 (29)
1998-2000 Реал Сарагоса Реал Сарагоса 72 (38)
2000-2004 Парма Парма 31 (9)
2002Реал Сарагоса Реал Сарагоса 16 (6)
2002-2003Еспањол Еспањол 34 (19)
2003-2004Селта Селта Виго 37 (18)
2004-2007 Осасуна Осасуна 82 (41)
2008 Рубин Казањ Рубин Казањ 16 (8)
Total 476 (233)
Репрезентација
1994–2003 Социјалистичка Федеративна Република Југославија СР Југославија 72 (32)
2003–2006 Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 29 (3)
2008 Србија Србија 1 (2)
Раководител на екипите
2011–2012 Црна Гора Црна Гора (асистент)
2019– Партизан Партизан
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Саво Милошевиќ (роден на 2 септември 1973 година) — српски фудбалски тренер и поранешен играч, кој настапувал на позицијата напаѓач. Во моментов ја води екипата на Партизан.

Откако се прославил во Партизан, тој потпишал со англискиот клуб Астон Вила, но по три години се преселил во Шпанија каде го поминал најголемиот дел од својата кариера, настапувајќи за четри различни клубови и постигнал 91 гол на 241 натпревар. Во 16-годишната кариера одиграл речиси 300 официјални натпревари.

На репрезентативно ниво, Милошевиќ настапувал за репрезентациите на Југославија, Србија и Црна Гора и Србија, за кои одиграл 102 натпревари и постигнал 37 гола.,[1] Тој настапил на две Светски првенства и едно Европско првенство, во 2000 година на кое тој ја освоил Златната копачка.

Титули[уреди | уреди извор]

СР Југославија Партизан[уреди | уреди извор]

Англија Астон Вила[уреди | уреди извор]

Русија Рубин Казањ[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Retiring Savo pleased with fitting final salvo“. UEFA.com. 20 November 2008. Посетено на 24 November 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]