ФК Рубин Казањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рубин
Целосно имеМуниципальное учреждение «Футбольный клуб „Рубин“»
(Општински институција "Фудбалски клуб" Рубин "»)
Основан1958
СтадионСтадион Централно
(Капацитет: 26 000)
ПретседателРусија Дмитриj Самаренкин
МенаџерРусија Курбан Бердыев
ЛигаРуска Премиер лига
2018/1911 место
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Рубин Казањ е руски фудбалски клуб, еден од најпознатите руски клубови, основан во 1958 година.Следи својата историја на 1936 година, но официјално беше основана во 1958 година се смета. Двократен шампион на Русија во 2008 и 2009 година. Добитник е на наградата за 2010 година Комонвелт Купот и Супер Купот на Русија 2010 година.

Во 2008 година "Рубин" има воспоставено евиденција на руски шампионати, освојувајќи седум победи во првите 7 круга и тепање на претходниот рекорд му припаѓаше на Москва "Динамо".

Во 2009 година тој беше признат како најдобар тим на годината според рускиот фудбалска унија