Прва фудбалска лига на СР Југославија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва лига на СР Југославија
ЗемјаСР Југославија СР Југославија
КонфедерацијаУЕФА УЕФА
Основана1992
Згасната2003
Заменета одПрва лига на Србија и Црна Гора
Број на клубовиод 10 до 21
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воВтора лига на СР Југославија
Домашен купКуп на СР Југославија
Најмногу титулиПартизан Партизан (7)

Прва фудбалска лига на СР Југославија била највисоката фудбалска лига во СР Југославија, и била организирана од страна на Фудбалскиот сојуз на Југославија.

Оваа фудбалска лига се играла од распадот на СФРЈ во 1991 до 2003 година, кога СР Југославија го променила името во Србија и Црна Гора. Првото првенство било одиграно во сезоната 1992-1993, а победник била екипата на Партизан. Вкупно биле одиграни 11 изданија на Првата фудбалска лига на СР Југославија, во кои најуспешен клуб бил Партизан освојуваќи 7 шампионски титули, Црвена Ѕвезда била шампион 3 пати и Обилиќ еднаш.

Шампиони по сезони[уреди | уреди извор]

Сезона Шампион Вицешампион Третопласиран
1992-1993 Партизан Партизан Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда Војводина Војводина
1993-1994 Партизан Партизан Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда Војводина Војводина
1994-1995 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда Партизан Партизан Војводина Војводина
1995-1996 Партизан Партизан Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда Војводина Војводина
1996-1997 Партизан Партизан Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда Војводина Војводина
1997-1998 Обилиќ Обилиќ Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда Партизан Партизан
1998-1999[1] Партизан Партизан Обилиќ Обилиќ Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда
1999-2000 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда Партизан Партизан Обилиќ Обилиќ
2000-2001 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда Партизан Партизан Обилиќ Обилиќ
2001-2002 Партизан Партизан Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда Сартид Сартид
2002-2003 Партизан Партизан Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда ОФК Белград ОФК Белград

Успешност на клубовите[уреди | уреди извор]

Клуб Титули Сезони
Партизан Партизан
7
1992-1993, 1993-1994, 1995-1996, 1996-1997, 1998-1999, 2001-2002, 2002-2003.
Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда
3
1994-1995, 1999-2000, 2000-2001.
Обилиќ Обилиќ
1
1997-1998.

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Саво Милошевиќ, единствениот фудбалер кој бил најдобар стрелец во Првата лига на СР Југославија во две сезони и човекот кој постигнал најмногу голови во една сезона (30)
Сезона Голгетер Голова
1992-1993 Анто Дробњак (Црвена ѕвезда)
Веско Михајловиќ (Војводина)
22
1993-1994 Саво Милошевиќ (Партизан)
21
1994-1995 Саво Милошевиќ (Партизан)
30
1995-1996 Војислав Будимировиќ (Чукарички)
23
1996-1997 Зоран Јовичиќ (Црвена ѕвезда)
21
1997-1998 Саша Марковиќ (Црвена ѕвезда)
27
1998-1999 Дејан Османовиќ (Хајдук Кула)
16
1999-2000 Матеја Кежман (Партизан)
27
2000-2001 Петар Дивиќ (ОФК Белград)
27
2001-2002 Зоран Ѓурашковиќ (Младост Лучани)
27
2002-2003 Звонимир Вукиќ (Партизан)[2]
22

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сезоната била прекината на 12 мај поради агресијата на НАТО врз Југославија, на десет кола пред крајот; Партизан бил прогласен за шампион на 13 јуни 1999.
  2. Сезона 2002/03., Пристапено 8. 8. 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]