Прејди на содржината

Младен Крстајиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Младен Крстајиќ
Крстајиќ во 2018 година
Лични податоци
Полно име Младен Крстајиќ
Роден на 4 март 1974(1974-03-04)(50 г.)
Роден во Зеница, СФР Југославија
Висина 1.91 m
Позиција Одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Србија (селектор)
Младинска кариера
1984–1992 Челик Зеница
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1992–1993 Сента 15 (1)
1993–1996 Кикинда 55 (2)
1996–2000 Партизан 84 (7)
2000–2004 Вердер Бремен 112 (11)
2004–2009 Шалке 04 131 (7)
2009–2011 Партизан 43 (3)
Вкупно 440 (31)
Репрезентација
1999–2008 Србија 59 (2)
Тренер на екипи
2017– Србија
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Младен Крстајиќ (српски:, Младен Крстајић; роден на 4 март 1974 година) — српски фудбалски менаџер и поранешен фудбалер, кој играл како центарален одбранбен играч.[1] Тој е сегашен селектор на  репрезентацијата на Србија .На ФИФА Светско Првенство 2006 година, тој ја претставувал репрезентацијата на Србија и Црна Гора.

Почетокот на животот[уреди | уреди извор]

Младен Крстајиќ е роден во Зеница, СР Босна и Херцеговина, СФР Југославија, од мајка србинка од Бијељина и татко црногорец од Жабљак.[2] Тој израснал во Босна и играл во младите тимови на Челик од Зеница (1984-1992). Поради војната во Босна, тој и неговото семејство се преселиле во Србија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Player Profile“. www.paktribune.com. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 1 July 2012.
  2. Mondo (21 March 2018). „Krstajić za MONDO: Zvezdaši, neću vas zapostaviti“ (српски). Архивирано од изворникот на 2018-06-29. Посетено на 31 March 2018.