Прејди на содржината

Перица Огњеновиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Перица Огњеновиќ (24 февруари 1977) е српски професионален фудбалски менаџер и поранешен играч.

Играл како напаѓач или десно крило. Во еден момент, кој се сметал за еден од најпаметните српски фудбалски таленти, Огњеновиќ потпишал со европскиот гигант Реал Мадрид во неговите рани 20-ти години, но никогаш не стана редовен таму, и покрај освојувањето на големи титули, а на крајот имал нередовна кариера во шест други земји.

Тој ја претставувал СР Југославија на Светското првенство во фудбал во 1998 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

На почетокот на кариерата[уреди | уреди извор]

Роден во Смедеревска Паланка, Србија, Социјалистичка Федеративна Република Југославија, првите фудбалски чекори на Огњеновиќ ги направил со скромниот роден клуб Јасеница 1911 година, каде што ги поминал сите возрасни нивоа пред да се пробие во сениорскиот тим само непосредно пред неговиот 16-ти роденден, во текот на 1992 година - 93 сезона. Во тоа време, тимот се натпреварувал во третата дивизија, и набрзо станал очигледно дека вештината и талентот на играчот далеку го надминаа тоа ниво на конкуренција.

Огњеновиќ го привлекол вниманието на селскиот моќник Црвена звезда од Белград, кој потпишал договор со надежниот млад играч во летото 1994 година.

Реал Мадрид[уреди | уреди извор]

Серијата солидни настапил за Црвена ѕвезда му донесе на Огњеновиќ преселба во Реал Мадрид на 12 јануари 1999 година за трансферна сума од 5 милиони германски марки (2,5 милиони евра) и пријавена годишна плата од 1,2 милиони германски марки.[1] Преговорите за договорот помеѓу агентот на играчот Зоран Векиќ и претседателот на Реал, Лоренцо Санз траеја многу долго,[2] бидејќи тимот имал вишок напаѓачи во својот список и мораше да го ослободи 17-годишниот Самуел Ето на позајмица во РЦД Еспањол пред да потпише какви било нови; се било конечно заклучено само неколку часа пред затворањето на шпанскиот зимски преоден рок, а играчот му се придружил на сонародникот Предраг Мијатовиќ во својот нов клуб.[3]

Времето на Огњеновиќ во шпанската престолнина воопшто не било среќно: само откако менаџерот Гус Хидинк бил заменет со Џон Тошак доцна во сезоната 1998-1999, тој го имал своето официјално деби со Меренгес, појавувајќи се како замена во второто полувреме во Кралскиот Куп. Полуфинален судир на дел Реј против Валенсија ЦФ (победа на домашен терен со 2–1 по пораз од 0–6 на гости).[4] Тој поминал две и пол сезони со Реал Мадрид, имал само околу 30 настапи во сите натпреварувања - главно од клупата - пред конечно да биде ослободен во текот на летото 2001 година; неговиот единствен официјален гол го постигнал против Реал Сарагоса во изданието 1999-2000 на домашниот куп (2-0 победа на домашен терен).[5][6]

Години на патник[уреди | уреди извор]

Следните шест месеци по заминувањето од Реал, Огњеновиќ не можел да најде тим. Тренирал сам со приватен тренер сè додека 1. ФК Кајзерслаутерн организирал проба и го донесе бесплатно на 17 јануари 2002 година, во договор до крајот на сезоната со опција за продолжување на две години;[7] тие завршиле седми во Бундеслигата и се квалификувале за Купот на УЕФА Интертото, но играчот се појавил само двапати.

Откако не успеал да се насели во Германија, следната станица на Огњеновиќ беше Кина со Далиан Шиде ФК, каде што бил донесен во јануари 2003 година од тренерот на клубот Милорад Косановиќ, кој веќе го раководеше во Црвена звезда. Потоа се преселил во ФК Динамо Киев кон крајот на ноември 2003 година,[8] но не можел да заработи време за игра ниту таму; Следната станица беше во Франција, бидејќи тој потпиша во јануари 2005 година со Анже СЦО во Лига 2.

Во мај 2006 година, Огњеновиќ му се придружил на малезискиот Суперлигаш Селангор ФА, потпишувајќи шестмесечен договор [9] - тимот седеше на последното место во моментот на неговиот потпис. Неговата кариера се одвиваше релативно од 2006 до 2008 година бидејќи играше со грчкиот Ерготелис ФК во Суперлигата, иако се појави само 26 пати во лигата заедно; Следната година беше помината и во земјата, со ниско ниво на ФК Калитеа.

Огњеновиќ се приклучил на ФК Јагодина на 29 јули 2009 година,[10][11] враќајќи се во својата татковина по повеќе од една деценија.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Огњеновиќ го направил своето деби за репрезентацијата на Југославија на само 18 години, во пријателскиот натпревар со Ел Салвадор на 12 ноември 1995 година. Нацијата беше суспендирана за квалификациите за УЕФА Евро 1996 година.

Потоа, тој бил избран за тимот на Светското првенство во ФИФА 1998 година, настапувајќи како замена во сите три натпревари од групната фаза додека Југославија испадна во осминафиналето.[12]

Признанија[уреди | уреди извор]

Играч[уреди | уреди извор]

Црвена звезда Белград

 • Југословенска прва лига : 1994–95
 • Куп на Југославија : 1994–95, 1995–96, 1996–97

Реал Мадрид

Динамо Киев

 • Украинска Премиер лига : 2003–04
 • Куп на Украина : 2004–05

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Vraćam se u ponedeljak“ [I'll be back on Monday]. Glas Javnosti (српски). 14 January 1999. Посетено на 9 October 2012.
 2. „El Estrella Roja anuncia oficialmente el traspaso de Ognjenovic al Madrid“ [Red Star officially announce transfer of Ognjenovic to Madrid]. El País (шпански). 30 December 1998. Посетено на 25 April 2014.
 3. „El fichaje estrellado: Ognjenovic“ [The crashed signing: Ognjenovic] (шпански). Merca Fútbol. 1 February 2012. Архивирано од изворникот на 2018-08-24. Посетено на 25 April 2014.
 4. „El peor once de la historia del Real Madrid“ [Real Madrid's worst-ever starting XI] (шпански). Fútbol de Primera. 29 November 2011. Посетено на 9 October 2012.
 5. „Sanz saca su ironía“ [Sanz brings irony on]. Mundo Deportivo (шпански). 4 February 2000. Посетено на 25 April 2014.
 6. „Perica Ognjenovic – gol za Real“ [Perica Ognjenovic – goal with Real] (српски). YouTube. Посетено на 9 October 2012.
 7. „Oprostiću Realu svaki dolar“ [Real forgive every dollar]. Blic (српски). 21 January 2002. Посетено на 9 October 2012.[мртва врска]
 8. „Ognjenovic back in the big time“. UEFA. 21 November 2003. Посетено на 9 October 2012.
 9. „Perica Ognjenović u Maleziji“ [Perica Ognjenović in Malaysia] (српски). B92. 5 May 2006. Посетено на 9 October 2012.
 10. „Ognjenović u Jagodini“ [Ognjenović to Jagodina] (српски). B92. 29 July 2009. Посетено на 9 October 2012.
 11. „Perica Ognjenović novi igrač FK Jagodina“ [Perica Ognjenović new FK Jagodina player] (српски). FK Jagodina. 29 July 2009. Посетено на 9 October 2012.[мртва врска][мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]