Драган Стојковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Драган Стојковиќ
Dragan Stojković with Guangzhou R&F F.C.png
Драган Стојковиќ, како тренер на Гванџу Р&Ф
Лични податоци
Роден на 3 март 1965 (1965-03-03) (55 г.)
Роден во Ниш, СФРЈ
Држава Социјалистичка Федеративна Република Југославија Југославија
Социјалистичка Федеративна Република Југославија СР Југославија(1992-2003)
 Србија и Црна Гора (2003-2006)
 Србија (од 2006)
Висина &100000000000001750000001,75 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Повлекување 2001 (како играч)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1981-1986 Раднички Ниш 91 (8)
1986-1990 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда 120 (54)
1990-1994 Марсеј Олимпик Марсеј 29 (5)
1991-1992Верона Верона 19 (1)
1994-2002 Нагоја Грампус Нагоја Грампус 184 (57)
Репрезентација
1983-1992 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Југославија 41 (9)
1994-2001 Социјалистичка Федеративна Република Југославија СР Југославија 43 (6)
Раководител на екипите
2008–2013 Нагоја Грампус Нагоја Грампус
2015–2020 Гвангжу Р&Ф Гвангжу Р&Ф
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Драган Стојковиќ (роден на 3 март 1965 година во Ниш), исто така познат по својот прекар Пикси, е српски фудбалски тренер и поранешен фудбалер и репрезентативец на Југославија.

Стојковиќ долго време бил капитен на репрезентацијата на СР Југославија и на фудбалскот тим Црвена Ѕвезда од Белград,[1] и се смета за еден од најдобрите фудбалери во Југословенската и Српската историја на фудбалот. Бил учесник на две Светски првенства, во Италија 1990 година и во Франција 1998 година. На Мундијалот во Италија, тој бил избран во најдобриот тим на првенството, популарно речено во Ол-Стар тимот. Осум години подоцна тој бил капитен на СР Југославија на Светкото првенство во Франција, каде што фубалската репрезентација на Југославија била поразена од Холандија во осминафиналето.

Тој е еден од петте фудбалери на Црвена Ѕвезда, кој е награден со титулата Ѕвездина ѕвезда. Тој смета дека не го покажал целиот свој потенцијал во Европа[2] поради повредата која го спречила да се етаблира во Марсеј, тогаш еден од најсилните клубови во Европа. И покрај тоа, постои консензус меѓу критичарите дека тој ги покажал извонредните способности во текот на кариерата и покрај хроничните повреди, во најреномираната лига во Јапонија.[3][4]

Животопис[уреди | уреди извор]

Стојковиќ е оженет со Снежана, со која ги има ќерките Андреа и Ања, како и синот Марко.[5]

Кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Piksi Archived 21 декември 2008 на Wayback Machine on Red Star official web site
  2. [1] Outside of the Boot: Dragan Stojkovic, one of the Greatest – By Uros Popovic. 17 May 2013
  3. [2] Asian Football Feast: Top 10 Japanese Foreigners: No 1 – Dragan Piksi Stojkovic. December 2012
  4. [3] The Inside Left: Then and Now: Dragan Stojkovic. By Dominic Bliss
  5. Maja Jovanović, „Zaplakao sam kad sam video unuku“, Story, број 573, 9 септември 2016, стр. 28-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]