Вујадин Станојковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вујадин Станојковиќ
Лични податоци
Роден на 10 септември 1963 (1963-09-10) (58 г.)
Роден во Речица, Кумановско, СР Македонија
Висина 1,78 м.
Позиција Одбрана
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1985 ФК Куманово 18 (3)
1986–1989 ФК Вардар 96 (7)
1989–1993 ФК Партизан 110 (9)
1993–1996 ФК Дегерфрос 46 (3)
1997–1998 ФК Трелеборг 34 (1)
Репрезентација
1988–1992 Југославија 21 (1)
1994–1995 Македонија[1] 7 (0)
Раководител на екипите
1998-2000 ФК Македонија Ѓорче Петров (директор)
2004-2005 ФК Вардар
2006-2009 Македонија (асистент)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Вујадин Станојковиќ (српски: Вујадин Станојковић; 10 септември 1963 во Куманово) — поранешен македонски и југословенски фудбалер и тренер.

Како дефанзивец настапувал 21 пат (во период помеѓу 1988 и 1992) за фудбалската репрезентација на Југославија и постигнал еден гол, вклучувајќи и два настапи на Светското првенство во фудбал во 1990 година. Помеѓу 1994 и 1995 година тој настапил 7 пати за ново формираната репрезентација на Македонија.

По повлекувањето од фудбалот, Вујадин Станојковиќ бил директор на ФК Македонија Ѓорче Петров. Тој исто така бил помошен тренер на македонската фудбалска репрезентација. Во 2004 бил именуван за тренер на ФК Вардар.

Статистика[уреди | уреди извор]

Сезона Клуб Земја Натпревари Голови
1985/86 ФК Куманово  Југославија 18 3
1985/86 ФК Вардар  Југославија 4 0
1986/87 ФК Вардар  Југославија 27 4
1987/88 ФК Вардар  Југославија 32 1
1988/89 ФК Вардар  Југославија 33 2
1989/90 ФК Партизан  Југославија 27 2
1990/91 ФК Партизан  Југославија 32 1
1991/92 ФК Партизан  Југославија 24 1
1992/93 ФК Партизан  Југославија 27 5
1993 ФК Дегерфрос  Шведска 14 3
1994 ФК Дегерфрос  Шведска 25 0
1995 ФК Дегерфрос  Шведска 7 0
1996 ФК Дегерфрос  Шведска 23 2
1997 ФК Трелеборг  Шведска 25 1
1998 ФК Трелеборг  Шведска 9 0
Вкупно 324 25

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]