Европско првенство во фудбал 2000 - група Б

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европско првенство во фудбал 2000 - група Б била една од четирите групи на Европското првенство 2000 и во неа се натпреварувале репрезентациите на домаќинот Белгија, Шведска, Турција и Италија.

Натпреварите се одиграле од 10 до 19 јуни 2000 година.

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. во жребот Екипа Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар
пласман
УЕФА ранкинг
ноември 1999
Ранг список на ФИФА
јуни 2000
Б1 (домаќин)  Белгија 4-то 1984 Финалист (1980) 8 30
Б2  Шведска 2-ро 1992 Полуфинале (1992) 4 16
Б3  Турција 2-ро 1996 Групна фаза (1996) 18 35
Б4  Италија 5-то 1996 Шампион (1968) 13 14

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Италија 9 3 3 0 0 6 2 +4
2.  Турција 4 3 1 1 1 3 2 +1
3.  Белгија 3 3 1 0 2 2 5 -3
4.  Шведска 1 3 0 1 2 2 4 -2

Натпревари[уреди | уреди извор]

Натпреварите биле одиграни според Средноевропско летно време (UTC+02:00)

Белгија - Шведска[уреди | уреди извор]

Белгија
Шведска
GK 1 Филип Де Вилде
SW 4 Лоренцо Сталенс Captain sports.svg
RB 2 Ерик Дефландр
CB 3 Јос Валгарен
LB 17 Филип Леонар заменет 72'
DM 6 Ив Вандерхаге
RM 11 Герт Верхејен добил жолт картон во 65-тата минута 65' заменет 88'
LM 8 Барт Гор
AM 7 Марк Вилмотс
CF 9 Емил Мпенза
CF 10 Бранко Струпар заменет 69'
Замени:
FW 16 Лук Нилис добил жолт картон во 77-мата минута 77' влегол во игра 69'
DF 18 Нико Ван Керкховен добил жолт картон во 90-тата минута 90' влегол во игра 72'
DF 15 Џеки Питерс влегол во игра 88'
Селектор:
Робер Васеж
BEL-SWE 2000-06-10.svg
GK 1 Магнус Хедман
RB 14 Олоф Мелберг
CB 3 Патрик Андерсон Captain sports.svg Yellow cardYellow cardRed card 45', 81'
CB 4 Јоаким Бјерклунд
LB 2 Роланд Нилсон заменет 46'
DM 17 Јохан Мјалби
RM 11 Никлас Александерсон
CM 15 Даниел Андерсон заменет 70'
LM 9 Фредрик Јунгберг
CF 19 Кенет Андерсон
CF 10 Јерген Петерсон заменет 50'
Замени:
DF 5 Теди Лучиќ влегол во игра 46'
FW 20 Хенрик Ларсон влегол во игра 50'
FW 18 Иксел Османовски влегол во игра 70'
Селектори:
Ларс Лагербак
Томи Седерберг

Играч на натпреварот:
Емил Мпенза (Белгија)[1]

Помошни судии:
Германија Курт Ертл
Англија Филип Шарп
Четврти судија:
Словачка Љубош Михел

Турција - Италија[уреди | уреди извор]

Турција
Италија
GK 1 Рушту Речбер
CB 3 Огун Темизканоглу Captain sports.svg
CB 4 Фатих Акјел
CB 5 Алпај Озалан
DM 2 Тајфур Хавутчу
RM 22 Умит Давала заменет 76'
CM 7 Окан Бурук заменет 88'
CM 11 Тајфун Коркут
LM 19 Абдула Ерџан
AM 10 Серген Јалчин заменет 81'
CF 9 Хакан Шукур
Замени:
MF 8 Тугај Керимоглу влегол во игра 76'
FW 6 Ариф Ердем влегол во игра 81'
MF 16 Ергјун Пенбе влегол во игра 88'
Селектор:
Мустафа Денизли
TUR-ITA 2000-06-11.svg
GK 12 Франческо Толдо
CB 5 Фабио Канаваро
CB 13 Алесандро Неста
CB 3 Паоло Малдини Captain sports.svg
RWB 17 Џанлука Ѕамброта
LWB 11 Џанлука Песото заменет 62'
CM 4 Деметрио Албертини
CM 8 Антонио Конте
AM 18 Стефано Фјоре заменет 75'
CF 20 Франческо Тоти заменет 83'
CF 9 Филипо Инѕаги
Замени:
DF 15 Марк Јулијано влегол во игра 62'
FW 10 Алесандро Дел Пјеро влегол во игра 75'
MF 7 Анџело Ди Ливио влегол во игра 83'
Селектор:
Дино Ѕоф

Играч на натпреварот:
Филипо Инѕаги (Италија)[2]

Помошни судии:
Ирска Еди Фоли
Словачка Игор Шрамка
Четврти судија:
Норвешка Терје Хауге

Италија - Белгија[уреди | уреди извор]

Италија
Белгија
GK 12 Франческо Толдо
CB 5 Фабио Канаваро
CB 13 Алесандро Неста
CB 15 Марк Јулијано
RWB 17 Џанлука Ѕамброта добил жолт картон во 47-мата минута 47'
LWB 3 Паоло Малдини Captain sports.svg
CM 4 Деметрио Албертини
CM 8 Антонио Конте добил жолт картон во 44-тата минута 44'
AM 18 Стефано Фјоре заменет 83'
CF 20 Франческо Тоти заменет 63'
CF 9 Филипо Инѕаги заменет 77'
Замени:
FW 10 Алесандро Дел Пјеро влегол во игра 63'
FW 21 Марко Делвекио влегол во игра 77'
MF 16 Масимо Амброзини влегол во игра 83'
Селектор:
Дино Ѕоф
ITA-BEL 2000-06-14.svg
GK 1 Филип Де Вилде
SW 4 Лоренцо Сталенс Captain sports.svg
RB 2 Ерик Дефландр
CB 3 Јос Валгарен
LB 18 Нико ван Керкховен заменет 46'
DM 6 Ив Вандерхаге
RM 11 Герт Верхејен заменет 67'
LM 8 Барт Гор
AM 7 Марк Вилмотс добил жолт картон во 70-тата минута 70'
CF 9 Емил Мпенза
CF 10 Бранко Струпар заменет 58'
Замени:
MF 22 Марк Хендрикс влегол во игра 46'
FW 16 Лук Нилис влегол во игра 58'
FW 21 Мбо Мпенза влегол во игра 67'
Селектор:
Робер Васеж

Играч на натпреварот:
Франческо Тоти (Италија)[3]

Помошни судии:
Шпанија Карлос Мартин Нието
Бугарија Иван Леков
Четврти судија:
Грција Кирос Васарас

Шведска - Турција[уреди | уреди извор]

Шведска
Турција
GK 1 Магнус Хедман
RB 6 Гари Сундгрен
CB 4 Јоаким Бјерклунд
CB 14 Олоф Мелберг
LB 5 Теди Лучиќ
DM 17 Јохан Мјалби Captain sports.svg добил жолт картон во 68-мата минута 68'
RM 11 Никлас Александерсон заменет 63'
CM 9 Фредрик Јунгберг
LM 7 Хакан Милд
CF 19 Кенет Андерсон заменет 46'
CF 20 Хенрик Ларсон заменет 78'
Замени:
FW 10 Јерген Петерсон влегол во игра 46'
MF 16 Андерс Андерсон влегол во игра 63'
MF 13 Магнус Свенсон влегол во игра 78'
Селектори:
Ларс Лагербак
Томи Седерберг
SWE-TUR 2000-06-15.svg
GK 1 Рушту Речбер
RB 22 Умит Давала заменет 45'
CB 3 Огун Темизканоглу Captain sports.svg заменет 59'
CB 4 Фатих Акјел
CB 5 Алпај Озалан
LB 20 Хакан Унсал
DM 14 Суат Каја добил жолт картон во 5-тата минута 5'
RM 7 Окан Бурук
LM 15 Мустафа Изет заменет 58'
CF 6 Ариф Ердем
CF 9 Хакан Шукур
Замени:
MF 11 Тајфун Коркут влегол во игра 45'
MF 10 Серген Јалчин влегол во игра 58'
MF 8 Тугај Керимоглу влегол во игра 59'
Селектор:
Мустафа Денизли

Играч на натпреварот:
Фредерик Јунгберг (Шведска)[4]

Помошни судии:
Холандија Јап Пол
Малта Емануел Замит
Четврти судија:
Норвешка Терје Хауге

Турција - Белгија[уреди | уреди извор]

Турција
Белгија
GK 1 Рушту Речбер
RB 5 Алпај Озалан
CB 3 Огун Темизканоглу Captain sports.svg
LB 4 Фатих Акјел
DM 14 Суат Каја
RM 11 Тајфун Коркут добил жолт картон во 50-тата минута 50'
LM 19 Абдула Ерџан
AM 7 Окан Бурук заменет 77'
AM 8 Тугај Керимоглу заменет 37'
CF 6 Ариф Ердем заменет 87'
CF 9 Хакан Шукур
Замени:
MF 2 Тајфур Хавутчу влегол во игра 37'
MF 16 Ергјун Пенбе влегол во игра 77'
DF 13 Осман Озкојлу добил жолт картон во 88-мата минута 88' влегол во игра 87'
Селектор:
Мустафа Денизли
TUR-BEL 2000-06-19.svg
GK 1 Филип Де Вилде Red card 84'
SW 4 Лоренцо Сталенс Captain sports.svg
RB 2 Ерик Дефландр
CB 3 Јос Валгарен
LB 18 Нико Ван Керкховен
DM 6 Ив Вандерхаге добил жолт картон во 44-тата минута 44'
RM 11 Герт Верхејен заменет 63'
LM 8 Барт Гор заменет 59'
AM 7 Марк Вилмотс
CF 9 Емил Мпенза добил жолт картон во 63-тата минута 63'
CF 16 Лук Нилис заменет 79'
Замени:
MF 22 Марк Хендрикс влегол во игра 59'
FW 10 Бранко Струпар влегол во игра 63'
FW 20 Жил Де Билде влегол во игра 79'
Селектор:
Робер Васеж

Играч на натпреварот:
Хакан Шукур (Турција)[5]

Помошни судии:
Данска Јенс Ларсен
Романија Николае Григореску
Четврти судија:
Австрија Гинтер Бенко[note 1]

Италија - Шведска[уреди | уреди извор]

Италија
Шведска
GK 12 Франческо Толдо
CB 2 Чиро Ферара
CB 6 Паоло Негро
CB 15 Марк Јулијано заменет 46'
RWB 11 Џанлука Песото
LWB 3 Паоло Малдини Captain sports.svg заменет 42'
RM 7 Анџело Ди Ливио заменет 64'
CM 14 Лујџи Ди Бјаџо
LM 16 Масимо Амброзини
CF 10 Алесандро Дел Пјеро
CF 19 Винченцо Монтела
Замени:
DF 13 Алесандро Неста влегол во игра 42'
DF 5 Фабио Канаваро влегол во игра 46'
MF 18 Стефано Фјоре влегол во игра 64'
Селектор:
Дино Ѕоф
ITA-SWE 2000-06-19.svg
GK 1 Магнус Хедман
RB 14 Олоф Мелберг
CB 3 Патрик Андерсон Captain sports.svg
CB 4 Јоаким Бјерклунд
LB 8 Томас Густафсон заменет 75'
DM 17 Јохан Мјалби заменет 56'
RM 13 Магнус Свенсон заменет 52'
LM 7 Хакан Милд
AM 9 Фредрик Јунгберг
CF 18 Иксел Османовски
CF 20 Хенрик Ларсон
Замени:
MF 11 Никлас Александерсон влегол во игра 52'
MF 15 Даниел Андерсон влегол во игра 56'
FW 19 Кенет Андерсон влегол во игра 75'
Селектори:
Ларс Лагербак
Томи Седерберг

Играч на натпреварот:
Хенрик Ларсон (Шведска)[6]

Помошни судии:
Франција Жак Пудевињ
Мали Драмане Данте
Четврти судија:
Франција Жил Визер

Нотес[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Нилсен се повредил во 39-тата минута и бил заменет од четвртиот судија Гинтер Бенко од Австрија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Belgium start with a bang“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 10 June 2000. Архивирано од изворникот на 5 January 2001. Посетено на 30 June 2013.
  2. „Zidane and Henry seek Man of the Match hat-trick“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 July 2000. Архивирано од изворникот на 4 February 2001. Посетено на 1 July 2013.
  3. „Italy defence the deciding factor“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 14 June 2000. Архивирано од изворникот на 8 March 2001. Посетено на 30 June 2013.
  4. „A strategic battle“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 15 June 2000. Архивирано од изворникот на 17 December 2000. Посетено на 30 June 2013.
  5. „Turks win with waiting game“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 19 June 2000. Архивирано од изворникот на 9 March 2001. Посетено на 30 June 2013.
  6. „Superb entertainment“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 19 June 2000. Архивирано од изворникот на 21 February 2001. Посетено на 30 June 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]