Олоф Мелберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олоф Мелберг
Лични податоци
Полно име Ерик Олоф Мелберг
Роден на 3 септември 1977(1977-09-03)(46 г.)
Роден во Гулспанг, Шведска
Држава Шведска Шведска
Висина &100000000000001840000001,84 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 31 јули 2014 (36 г.)
Младинска кариера
1994–1996 Гулспанг
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996–1997 Дегерфорс Дегерфорс 47 (0)
1997–1998 АИК АИК 17 (0)
1998–2001 Расинг Сантандер Расинг Сантандер 98 (1)
2001–2008 Астон Вила Астон Вила 232 (7)
2008–2009 Јувентус Јувентус 27 (2)
2009–2012 Олимпијакос Олимпијакос 71 (7)
2012–2013 Виљареал Виљареал 29 (2)
2013–2014 Копенхаген Копенхаген 22 (3)
Репрезентација
2000–2012 Шведска Шведска 117 (8)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 18 мај 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 10 јуни 2011

Ерик Олоф Мелберг (роден на 3 септември 1977 во Гулспанг), е шведски поранешен фудбалер, играч од одбраната.[1][2]

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Природна позиција му била централен одбранбен играч, но исто така бил користен и на позицијата десен бек и како внатрешен играч од средниот ред.

Титули[уреди | уреди извор]

Шведска АИК[уреди | уреди извор]

Англија Астон Вила[уреди | уреди извор]

Грција Олимпијакос[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Профил на Juventus.com. преземено на 09-03-2015
  2. Профил на svenskfotboll.se[мртва врска]. преземено на 09-03-2015