Никлас Александерсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никлас Александерсон
Лични податоци
Роден на 29 декември 1971(1971-12-29)(52 г.)
Роден во Халмштад, Шведска
Држава Шведска Шведска
Висина &100000000000001810000001,81 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Повлекување 2009
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1989-1995 Халмштад Халмштад 157 (29)
1996-1997 Гетеборг Гетеборг 52 (13)
1997-2000 Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј 75 (8)
2000-2003 Евертон Евертон 58 (4)
2003-2004Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 8 (0)
2004-2009 Гетеборг Гетеборг 124 (19)
Репрезентација
1993-2008 Шведска Шведска 109 (7)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 јануари 2012

Јенс Никлас Александерсон (роден на 29 декември 1971 година во Халмштад, Шведска) — поранешен шведски фудбалер, играч од средниот ред.

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Тој играл како десно крило и десен краен одбранбен играч. Освен неговата разновидност, тој е познат и по неговиот дриблинг и издржливост.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]