Ерик Дефландр

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерик Дефландр
Éric Deflandre
Лични податоци
Роден на 2 август 1973.(1973-08-02)(50 г.)
Роден во Лиеж, Белгија
Висина &100000000000001810000001,81 м
Позиција десен бек
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1991–1995 РФЦ Лиеж 93 (1)
1995-1996 Жерминал Екерен 32 (2)
1996–2000 Клуб Брухе 118 (1)
2000-2004 Лион 91 (0)
2004-2007 Стандард 76 (1)
2007 ФК Брисел 14 (0)
2008-2009 Дендер 34 (0)
2009-2010 Лирс 20 (0)
2010-2012 РФЦ Лиеж 7 (0)
Репрезентација
1996-2005 Белгија 57 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Ерик Дефландр (роден на 2 август 1973 во Лиеж) — поранешен белгиски фудбалер, кој настапувал на позицијата десен бек.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]