Европско првенство во фудбал 2000 - група Ц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европско првенство во фудбал 2000 - група Ц била една од четирите групи на Европското првенство 2000 и во неа се натпреварувале репрезентациите на Шпанија, Норвешка, СР Југославија и Словенија.

Натпреварите се одиграле од 13 до 21 јуни 2000 година.

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. во жребот Екипа Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар
пласман
УЕФА ранкинг
ноември 1999
Ранг список на ФИФА
јуни 2000
Ц1  Шпанија 6-то 1996 Шампион (1964) 1 4
Ц2  Норвешка 1-во - Деби 3 7
Ц3  СР Југославија[a 1] 5-то 1984 Финалист (1960),(1968) 9 10
Ц4  Словенија 1-во - Деби 36 46

Забелешки

  1. Од 1960 до 1984, СР Југославија се натпреварувала како Југославија.

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Шпанија 6 3 2 0 1 6 5 +1
2.  СР Југославија 4 3 1 1 1 7 7 0
3.  Норвешка 4 3 1 1 1 1 1 0
4.  Словенија 2 3 0 2 1 4 5 -1

Натпревари[уреди | уреди извор]

Натпреварите биле одиграни според Средноевропско летно време (UTC+02:00)

Шпанија - Норвешка[уреди | уреди извор]

Шпанија
Норвешка
GK 22 Хосе Франсиско Молина
RB 2 Мичел Салгадо добил жолт картон во 69-тата минута 69'
CB 6 Фернандо Јеро Captain sports.svg
CB 18 Пако Хемес
LB 3 Агустин Арансабал
RM 17 Хосеба Ечеберија добил жолт картон во 17-тата минута 17' заменет 72'
CM 4 Пеп Гвардиола
CM 21 Хуан Карлос Валерон заменет 80'
LM 8 Фран заменет 72'
CF 10 Раул
CF 20 Исмаел Урсаис
Замени:
MF 16 Гаиска Мендиета влегол во игра 72'
FW 11 Алфонсо влегол во игра 72'
MF 7 Иван Елгера влегол во игра 80'
Селектор:
Хосе Антонио Камачо
ESP-NOR 2000-06-13.svg
GK 1 Томас Мире
RB 14 Вегард Хегем
CB 4 Хенинг Берг Captain sports.svg заменет 59'
CB 3 Бјорн Ото Брагстад
LB 2 Андре Бергдoлмо добил жолт картон во 32-рата минута 32'
CM 19 Еирик Баке
CM 11 Бент Скамелсруд
CM 7 Ерик Микланд
RF 18 Стефен Иверсен заменет 89'
CF 9 Торе Андре Фло заменет 71'
LF 20 Оле Гунар Солшер
Замени:
DF 16 Дан Еген влегол во игра 59'
FW 17 Џон Карју влегол во игра 71'
MF 21 Видар Рисет влегол во игра 89'
Селектор:
Нилс Јохан Семб

Играч на натпреаврот:
Ерик Микланд (Норвешка)[1]

Помошни судии:
Германија Курт Ертл
Словачка Игор Шрамка
Четврти судија:
Холандија Дик Јол

СР Југославија - Словенија[уреди | уреди извор]

СР Југославија
Словенија
GK 22 Ивица Краљ
RB 2 Иван Дудиќ
CB 5 Мирослав Ѓукиќ
CB 11 Синиша Михајловиќ Yellow cardYellow cardRed card 56', 60'
LB 21 Алберт Наѓ
RM 6 Дејан Станковиќ заменет 36'
CM 7 Владимир Југовиќ
CM 4 Славиша Јокановиќ
LM 17 Љубинко Друловиќ
CF 8 Предраг Мијатовиќ Captain sports.svg заменет 82'
CF 18 Дарко Ковачевиќ заменет 52'
Замени:
MF 10 Драган Стојковиќ влегол во игра 36'
FW 9 Саво Милошевиќ влегол во игра 60'
FW 20 Матеја Кежман влегол во игра 89'
Селектор:
Вујадин Бошков
YUG-SVN 2000-06-13.svg
GK 12 Младен Дабановиќ
CB 3 Жељко Милиновиќ
CB 5 Маринко Галиќ
CB 4 Дарко Миланиќ Captain sports.svg добил жолт картон во 32-рата минута 32'
RM 7 Џони Новак
CM 8 Алеш Чех
CM 11 Миран Павлин заменет 74'
LM 19 Амир Кариќ заменет 78'
AM 10 Златко Заховиќ
CF 13 Младен Рудоња
CF 9 Сашо Удовиќ заменет 64'
Замени:
MF 18 Миленко Ачимовиќ влегол во игра 64'
MF 21 Зоран Павловиќ влегол во игра 74'
FW 20 Милан Остерц влегол во игра 78'
Селектор:
Среќко Катанец

Играч на натпреварот:
Златко Заховиќ (Словенија)[2]

Помошни судии:
Романија Николае Григореску
Мали Драмане Данте
Четврти судија:
Англија Греам Пол

Словенија - Шпанија[уреди | уреди извор]

Словенија
Шпанија
GK 12 Младен Дабановиќ
CB 3 Жељко Милиновиќ
CB 5 Маринко Галиќ
CB 4 Дарко Миланиќ Captain sports.svg добил жолт картон во 24-тата минута 24' заменет 68'
RM 7 Џони Новак добил жолт картон во 53-тата минута 53'
CM 8 Алеш Чех
CM 11 Миран Павлин добил жолт картон во 11-тата минута 11' заменет 82'
LM 19 Амир Кариќ добил жолт картон во 85-тата минута 85'
AM 10 Златко Заховиќ
CF 13 Младен Рудоња
CF 9 Сашо Удовиќ заменет 46'
Замени:
FW 20 Милан Остерц влегол во игра 46'
DF 6 Александер Кнавс влегол во игра 68'
MF 18 Миленко Ачимовиќ влегол во игра 82'
Селектор:
Среќко Катанец
SVN-ESP 2000-06-18.svg
GK 1 Сантјаго Канисарес
RB 2 Мичел Салгадо
CB 6 Фернандо Јеро Captain sports.svg
CB 5 Абелардо
LB 3 Агустин Арансабал добил жолт картон во 62-рата минута 62'
RM 17 Хосеба Ечеберија
CM 4 Пеп Гвардиола заменет 81'
CM 21 Хуан Карлос Валерон заменет 89'
LM 16 Гаиска Мендиета
CF 10 Раул
CF 11 Алфонсо заменет 71'
Замени:
FW 20 Исмаил Урсаис влегол во игра 71'
MF 7 Иван Елгера добил жолт картон во 82-рата минута 82' влегол во игра 81'
MF 15 Висенте Енгонга влегол во игра 89'
Селектор:
Хосе Антонио Камачо

Играч на натпреварот:
Раул (Шпанија)[3]

Помошни судии:
Германија Курт Ертл
Холандија Јап Пол
Четврти судија:
Шведска Андерс Фриск

Норвешка - СР Југославија[уреди | уреди извор]

Норвешка
СР Југославија
GK 1 Томас Мире
RB 14 Вегард Хегем заменет 35'
CB 16 Дан Еген
CB 3 Бјорн Ото Брагстад
LB 2 Андре Бергдолмо
CM 19 Еирик Баке добил жолт картон во 66-тата минута 66' заменет 76'
CM 11 Бент Скамелсруд Captain sports.svg
CM 7 Ерик Микланд добил жолт картон во 31-вата минута 31'
RF 18 Стефен Иверсен заменет 71'
CF 9 Торе Андре Фло
LF 20 Оле Гунар Солшер
Замени:
DF 22 Стиг Инге Бјорнеби влегол во игра 35'
FW 17 Џон Карју влегол во игра 71'
MF 6 Роар Странд влегол во игра 76'
Селектор:
Нилс Јохан Семб
NOR-YUG 2000-06-18.svg
GK 22 Ивица Краљ
RB 13 Слободан Комљеновиќ
CB 5 Мирослав Ѓукиќ
CB 14 Ниша Савељиќ
LB 3 Горан Ѓоровиќ
RM 10 Драган Стојковиќ Captain sports.svg заменет 84'
CM 7 Владимир Југовиќ добил жолт картон во 81-вата минута 81'
CM 4 Славиша Јокановиќ добил жолт картон во 28-мата минута 28' заменет 89'
LM 17 Љубинко Друловиќ добил жолт картон во 81-вата минута 81'
CF 8 Предраг Мијатовиќ заменет 87'
CF 9 Саво Милошевиќ
Замени:
MF 21 Алберт Наѓ влегол во игра 84'
FW 20 Матеја Кежман Red card 88' влегол во игра 87'
MF 16 Дејан Говдарица добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2' влегол во игра 89'
Селектор:
Вујадин Бошков

Играч на натпреаврот:
Драган Стоковиќ (СР Југославија)[4]

Помошни судии:
Ирска Еди Фоули
Белгија Роланд ван Нилен
Четврти судија:
Грција Кирос Васарас

СР Југославија - Шпанија[уреди | уреди извор]

СР Југославија
Шпанија
GK 22 Ивица Краљ
RB 13 Слободан Комљеновиќ добил жолт картон во 27-мата минута 27'
CB 5 Мирослав Ѓукиќ
CB 11 Синиша Михајловиќ
LB 3 Горан Ѓоровиќ заменет 12'
RM 10 Драган Стојковиќ Captain sports.svg добил жолт картон во 56-тата минута 56' заменет 68'
CM 7 Владимир Југовиќ заменет 46'
CM 4 Славиша Јокановиќ Red card 63'
LM 17 Љубинко Друловиќ
CF 8 Предраг Мијатовиќ
CF 9 Саво Милошевиќ
Замени:
MF 19 Јован Станковиќ добил жолт картон во 45-тата минута 45' влегол во игра 12'
MF 16 Дејан Говедарица влегол во игра 46'
DF 14 Ниша Савељиќ добил жолт картон во 87-мата минута 87' влегол во игра 68'
Селектор:
Вујадин Бошков
YUG-ESP 2000-06-21.svg
GK 1 Сантјаго Канисарес
RB 2 Мичел Салгадо заменет 46'
CB 5 Абелардо Captain sports.svg
CB 18 Пако Хемес заменет 64'
LB 12 Серхи добил жолт картон во 62-рата минута 62'
RM 16 Гаиска Мендиета
CM 4 Пеп Гвардиола
CM 7 Иван Елгера
LM 8 Фран заменет 22'
CF 10 Раул
CF 11 Алфонсо
Замени:
FW 17 Хосеба Ечеберија влегол во игра 22'
FW 9 Педро Мунитис влегол во игра 46'
FW 20 Исмаел Урсаис влегол во игра 64'
Селектор:
Хосе Антонио Камачо

Играч на натпреварот:
Пеп Гвардиола (Шпанија)[5]

Помошни судии:
Франција Жак Пудевињ
Турција Тургај Гуду
Четврти судија:
Белгија Мишел Пиро

Словенија - Норвешка[уреди | уреди извор]

Словенија
Норвешка
GK 12 Младен Дабановиќ
CB 3 Жељко Милиновиќ
CB 5 Маринко Галиќ заменет 83'
CB 6 Александар Кнавс
RM 7 Џони Новак
CM 8 Алеш Чех Captain sports.svg
CM 11 Миран Павлин добил жолт картон во 44-тата минута 44'
LM 19 Амир Кариќ
AM 10 Златко Заховиќ
CF 13 Младен Рудоња
CF 17 Ермин Шиљак заменет 86'
Замени:
MF 18 Миленко Ачимовиќ влегол во игра 83'
FW 20 Милан Остерц влегол во игра 86'
Селектор:
Среќко Катанец
SVN-NOR 2000-06-21.svg
GK 1 Томас Мире
RB 2 Андре Бергдолмо
CB 16 Дан Еген
CB 3 Бјорн Ото Брагстад
LB 22 Стиг Инге Бјорнеби
RM 18 Стефен Иверсен
CM 7 Ерик Микланд добил жолт картон во 24-тата минута 24'
CM 8 Стале Солбакен Captain sports.svg
LM 20 Оле Гунар Солшер добил жолт картон во 59-тата минута 59'
CF 17 Џон Карју заменет 61'
CF 9 Торе Андре Фло
Замени:
MF 19 Еирик Баке влегол во игра 61' заменет 82'
MF 6 Роар Странд влегол во игра 82'
Селектор:
Нилс Јохан Семб

Играч на натпреварот:
Ерик Микланд (Норвешка)[6]

Помошни судии:
Англија Филип Шарп
Малта Емануел Замит
Четврти судија:
Португалија Витор Мело Переира

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Spain unable to breach Norway defence“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 13 June 2000. Архивирано од изворникот на 4 March 2001. Посетено на 1 July 2013.
  2. „A typical derby match“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 13 June 2000. Архивирано од изворникот на 1 February 2001. Посетено на 1 July 2013.
  3. „Slovenia prove their quality“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 June 2000. Архивирано од изворникот на 17 June 2001. Посетено на 1 July 2013.
  4. „Not a great advert“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 June 2000. Архивирано од изворникот на 8 March 2001. Посетено на 1 July 2013.
  5. „Fine line between disaster and heroism“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 21 June 2000. Архивирано од изворникот на 13 February 2001. Посетено на 1 July 2013.
  6. „12 seconds from the quarter-finals“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 21 June 2000. Архивирано од изворникот на 29 August 2000. Посетено на 1 July 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]