Стефен Иверсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стефен Иверсен
Лични податоци
Роден на 10 ноември 1976(1976-11-10)(47 г.)
Роден во Осло, Норвешка
Држава Норвешка Норвешка
Висина &100000000000001850000001,85 м
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Повлекување 2012 - како играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1995-1996 Розенборг Розенборг 50 (18)
1996-2003 Тотенхем Тотенхем 143 (36)
2003-2004 Вулверхемптон Вулверхемптон 16 (4)
2004-2005 Волеренга Волеренга 32 (11)
2006-2010 Розенборг Розенборг 128 (63)
2011-2012 Кристал Палас Кристал Палас 20 (2)
2012 Розенборг Розенборг 21 (6)
Репрезентација
1998-2011 Норвешка Норвешка 79 (21)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Стефен Иверсен (роден на 10 ноември 1976 година) — норвешки поранешен фудбалер, напаѓач. Тој е син на поранешниот норвешки репрезентативец, Од Иверсен, еден од најдобрите стрелци на Норвешка на сите времиња.

Иверсен ја започнал својата кариера дебитирајќи на 18-години во дресот на Розенборг каде што тој освоил две последователни титули во норвешкото првенство. Тој се преселил во Тотенхем во декември 1996, каде што постигна 64 гола во седум сезони, и го освоил Лига купот. По краток престој во Вулверхемптон, тој се вратил назад во неговата родна Норвешка каде што поминал две години во Волеренга и бил главен фактор кој придонел за првата лигашка титула на тимот по 21 година. Во 2006 година тој се преселил во Розенборг, клубот во кој ја започнал својата професионална кариера. Откако освоил уште три титули со Розенборг во 2010 година, Иверсен отишол во Кристал Палас каде поминал 13 месеци, пред да потпише за Розенборг по третпат во февруари 2012 година.

Иверсен одиграл 79 натпревари за норвешката репрезентација, и постигнал 21 гол. Тој го постигнал единствениот гол за Норвешка на Европските првенства во историјата на оваа репрезентација, правејќи го тоа во победата над Шпанија во првиот натпревар од групната фаза на Европското првенство 2000.

Титули[уреди | уреди извор]

Норвешка Розенборг[уреди | уреди извор]

1995, 1996, 2006, 2009, 2010
2008

Англија Тотенхем[уреди | уреди извор]

1999

Норвешка Волеренга[уреди | уреди извор]

2005

Надворешни врски[уреди | уреди извор]