Прејди на содржината

Торе Андре Фло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Торе Андре Фло
Лични податоци
Роден на 15 јуни 1973(1973-06-15)(51 г.)
Роден во Фло, Норвешка
Држава Норвешка Норвешка
Висина &100000000000001930000001,93 м
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Повлекување 2012 (39 г.)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1993-1994 Согндал Согндал 44 (21)
1995 Тромсо Тромсо 26 (18)
1996-1997 Бран Бран 40 (28)
1997-2000 Челси Челси 149 (50)
2000-2002 Ренџерс Ренџерс 53 (29)
2002-2003 Сандерленд Сандерленд 29 (4)
2003-2005 Сиена Сиена 63 (13)
2005-2006 Волеренга Волеренга 35 (19)
2006-2008 Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 23 (4)
2008-2009 МК Донс МК Донс 13 (0)
2011-2012 Согндал Согндал 22 (2)
Репрезентација
1993-1995 Норвешка Норвешка 21 28 (15)
1995-2004 Норвешка Норвешка 76 (23)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 25 април 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Торе Андре Фло (роден на 15 јуни 1973) — пензиониран норвешки фудбалер, напаѓач. Тој настапил 76 пати и постигнал 23 гола за норвешката репрезентација, а ја претставувал својата земја и на Светското првенство 1998 и на Европското 2000-тата. Тој исто така и го постигнал првиот гол за Норвешка, во историската победа на неговата земја над Бразил со 2-1 со која тие обезбедиле место во втората фаза на Светското првенство 1998 во Франција.

Во текот на својата професионална кариера, Фло играл за Согндал, Тромсе и Бран во норвешката Премиер лига, пред да се пресели во странство каде најпрво играл за Челзи. По успешниот престој во англискиот клуб, тој бил продаден на Ренџерс за сума од 12.000.000 £ и станал најскапиот норвешки играч. Фло подоцна играл и за Сандерленд, Сиена, Валеренга и Лидс Јунајтед пред да го најави своето пензионирање во март 2008 година. Тој подоцна направил два comeback-а, потпишувајќи со МК Донс во ноември 2008 година и со норвешкиот клуб во кој и тргнала неговата професионална кариера Согндал во март 2011 година. Во август 2012 година тој го објавил своето пензионирање по третпат.

Фло потекнува од селото кое го носи името како и неговото презиме во општината Стрјун во Согн и Фјуране, Норвешка. Тој потекнува од семејство на фудбалери, бидејќи и неговиот брат Јостеин Фло и неговиот братучед Хавард Фло исто така се поранешни репрезентативци на Норвешка.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Англија Челси[уреди | уреди извор]

1999-2000
2000
1997-1998
1997-1998
1998

Шкотска Ренџерс[уреди | уреди извор]

2001-2002
2001-2002

Поединечни[уреди | уреди извор]

1998

Надворешни врски[уреди | уреди извор]