Ејвинд Леонардсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ејвинд Леонардсен
Лични податоци
Роден на 17 август 1970(1970-08-17)(53 г.)
Роден во Кристиансунд, Норвешка
Висина &100000000000001770000001,77 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб пензиониран
Младинска кариера
Клаусенген
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1989–1991 Молде 64 (9)
1992-1994 Розенборг 63 (20)
1994–1997 Вимблдон 76 (13)
1997-1999 Ливерпул 37 (7)
1999-2002 Тотенхем 54 (7)
2002-2003 Астон Вила 19 (3)
2004-2005 Лин 46 (2)
2006-2007 Штромгодсет 41 (7)
Репрезентација
1990-2003 Норвешка 86 (19)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Ејвинд Леонардсен (роден 17 август 1970) — норвешки поранешен фудбалер.

Кариера[уреди | уреди извор]

Леонардсен се повлекол од фудбалот по сезоната 2007, и во тој момент тој бил капитен на тимот на Штромгодсет во норвешката Премиер дивизија. Тој поминал девет години од својата кариерата играјќи во англискиот фудбал за екипите на Вимблдон, Ливерпул, Тотенхем и Астон Вила. Професионалната кариера ја започнал во тимот на Молде, а во Норвешка играл уште за екипите на Розенборг, Лин и Штромгодсет.

Леонардсен има 86 настапи за норвешката репрезентација, и постигнал 19 гола. Тој бил дел од репрезентацијата на Норвешка која настапила на Светските првенства 1994 и 1998 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]