УЕФА Куп на победниците на куповите

Од Википедија — слободната енциклопедија
УЕФА Куп на победниците на куповите
РегионЕвропа (УЕФА)
Основана1960
Згасната1999
Број на клубови32 (прво коло)
Тековен првакЛацио Лацио (1-ва титула)
(1998–1999)
Најмногу титулиБарселона Барселона
(4 титули)
Мрежно местоUEFA Cup Winners' Cup
Трофеј

УЕФА Куп на победниците на куповите било фудбалско натпреварување организирано од УЕФА, во кое се натпреварувале победниците на домашните купови од скоро сите европски лиги. Првото издание било одржано во сезоната 1960-61, а последното во сезоната 1998-99. Натпреварувањето било тогаш прекинато со цел да се зголеми квалитетот на Лигата на шампионите. Победниците на домашните купови од тогаш стекнувале право на директно учество во Купот на УЕФА, натпреварување подоцна преименувано во Лига Европа.

Ниту еден освојувач на ова натпреварување не успеал да го одбрани трофејот. Најуспешен клуб во историјата била Барселона со 4 титули, додека последната титула ја освоил Лацио.

Победници[уреди | уреди извор]

Клуч
dagger Натпреварот бил решен по продолженија
* Натпреварот бил решен по изведување пенали
& Натпреварот бил решен по преигрување
 • Колоната "Сезона" се однесува на сезоната на одржување на натпреварувањето и дава викилинк на статијата за таа сезона.
 • Викилинковите во колоната "Резултат" се однесуваат на статијата за финалето на натпреварувањето за таа сезона.
УЕФА Куп на победниците на куповите
Сезона Држава Победник[1] Резултат[1] Вицешампион[1] Држава Стадион[2] Гледачи[3]
1960–61  Италија Фјорентина Фјорентина 2–0 Ренџерс Ренџерс  Шкотска Шкотска Стадион Иброкс, Глазгов 80,000
 Италија Фјорентина Фјорентина 2–1 Ренџерс Ренџерс  Шкотска Италија Стадион Комунале, Фиренца 50,000
Фјорентина победила со вкупен резултат 4–1
1961–62  Шпанија Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 3–0&[A 1] Фјорентина Фјорентина  Италија Западна Германија Некарштадион, Штутгарт 67,186
1962–63  Англија Тотенхем Тотенхем 5–1 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид  Шпанија Холандија Де Којп, Ротердам 49,143
1963–64  Португалија Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон 1–0&[A 2] МТК МТК  Унгарија Белгија Стадион Босуил, Антверпен 17,132
1964–65  Англија Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 2–0 Минхен 1860 Минхен 1860  Западна Германија Англија Вембли, Лондон 97,974
1965–66  Западна Германија Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 2–1dagger Ливерпул Ливерпул  Англија Шкотска Хемпден Парк, Глазгов 41,657
1966–67  Западна Германија Бајерн Минхен Бајерн Минхен 1–0dagger Ренџерс Ренџерс  Шкотска Западна Германија Штадишес, Нирнберг 69,480
1967–68  Италија Милан Милан 2–0 Хамбургер Хамбургер  Западна Германија Холандија Де Којп, Ротердам 53,276
1968–69 Чешка Чехословачка Слован Братислава Слован Братислава 3–2 Барселона Барселона  Шпанија Швајцарија Сент Јакоб Парк, Базел 19,478
1969–70  Англија Манчестер Сити Манчестер Сити 2–1 Гурник Забже Гурник Забже  Полска Австрија Пратер стадион, Виена 7,968
1970–71  Англија Челси Челси 2–1&[A 3] Реал Мадрид Реал Мадрид  Шпанија Грција Караискакис, Пиреј 66,000
1971–72  Шкотска Ренџерс Ренџерс 3–2 Динамо Москва Динамо Москва  СССР Шпанија Камп Ноу, Барселона 24,701
1972–73  Италија Милан Милан 1–0 Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед  Англија Грција Кафтанзоглио, Солун 40,154
1973–74  Источна Германија Магдебург Магдебург 2–0 Милан Милан  Италија Холандија Де Којп, Ротердам 6,461
1974–75  СССР Динамо Киев Динамо Киев 3–0 Ференцварош Ференцварош  Унгарија Швајцарија Сент Јакоб Парк, Базел 10,897
1975–76  Белгија Андерлехт Андерлехт 4–2 Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед  Англија Белгија Стадион Хејсел, Брисел 58,000
1976–77  Западна Германија Хамбургер Хамбургер 2–0 Андерлехт Андерлехт  Белгија Холандија Олимписки стадион, Амстердам 66,000
1977–78  Белгија Андерлехт Андерлехт 4–0 Австрија Виена Австрија Виена  Австрија Франција Паркот на принцовите, Париз 48,769
1978–79  Шпанија Барселона Барселона 4–3dagger Фортуна Диселдорф Ф. Диселдорф  Западна Германија Швајцарија Сент Јакоб Парк, Базел 58,000
1979–80  Шпанија Валенсија Валенсија 0–0*[A 4] Арсенал Арсенал  Англија Белгија Стадион Хејсел, Брисел 40,000
1980–81 СССР СССР Динамо Тбилиси Динамо Тбилси 2–1 Карл Цајс Јена Карл Цајс Јена  Источна Германија Западна Германија Рајнштадион, Диселдорф 8,000
1981–82  Шпанија Барселона Барселона 2–1 Стандард Стандард  Белгија Шпанија Камп Ноу, Барселона 100,000
1982–83  Шкотска Абердин Абердин 2–1dagger Реал Мадрид Реал Мадрид  Шпанија Шведска Улеви, Гетеборг 17,804
1983–84  Италија Јувентус Јувентус 2–1 Порто Порто  Португалија Швајцарија Сент Јакоб Парк, Базел 60,000
1984–85  Англија Евертон Евертон 3–1 Рапид Виена Рапид Виена  Австрија Холандија Де Којп, Ротердам 38,500
1985–86 СССР СССР Динамо Киев Динамо Киев 3–0 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид  Шпанија Франција Стад де Жерлан, Лион 39,300
1986–87  Холандија Ајакс Ајакс 1–0 Локомотива Лајпциг Локомотива Лајпциг  Источна Германија Грција Стадион Спирос Луис, Атина 35,000
1987–88  Белгија Мехелен Мехелен 1–0 Ајакс Ајакс  Холандија Франција Стад де ла Мено, Стразбур 39,446
1988–89  Шпанија Барселона Барселона 2–0 Сампдорија Сампдорија  Италија Швајцарија Ванкдорф стадион, Берн 45,000
1989–90  Италија Сампдорија Сампдорија 2–0dagger Андерлехт Андерлехт  Белгија Шведска Улеви, Гетеборг 20,103
1990–91  Англија Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 2–1 Барселона Барселона  Шпанија Холандија Де Којп, Ротердам 45,000
1991–92  Германија Вердер Бремен Вердер Бремен 2–0 Монако Монако  Франција Португалија Луж, Лисабон 16,000
1992–93  Италија Парма Парма 3–1 Ројал Антверпен Ројал Антверпен  Белгија Англија Вембли, Лондон 37,393
1993–94  Англија Арсенал Арсенал 1–0 Парма Парма  Италија Данска Стадион Паркен, Копенхаген 33,765
1994–95  Шпанија Реал Сарагоса Реал Сарагоса 2–1dagger Арсенал Арсенал  Англија Франција Парк на принцовите, Париз 42,424
1995–96  Франција Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 1–0 Рапид Виена Рапид Виена  Австрија Белгија Стадион Крал Бодуен, Брисел 37,500
1996–97  Шпанија Барселона Барселона 1–0 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен  Франција Холандија Де Којп, Ротердам 36,802
1997–98  Англија Челси Челси 1–0 Штутгарт Штутгарт  Германија Шведска Стадион Росунда, Стокхолм 30,216
1998–99  Италија Лацио Лацио 2–1 Мајорка Мајорка  Шпанија Англија Вила Парк, Бирмингем 33,000

Нотес[уреди | уреди извор]

 1. Првото финале, било одиграно на Хемпден Парк во Глазгов, и завршило 1–1.[4]
 2. Првото финале, било одиграно на Хејсел во Брисел, и завршило 3–3.[5]
 3. Првото финале се одиграло два дена порано, завршило 1–1.[6]
 4. По 90 минути и продолженија натпреварот завршил 0–0. Валенсија победила по изведување пенали 5–4.[7]

Погледнете исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Stokkermans, Karel (26 January 2000). „European Cup Winners' Cup“. Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Посетено на 8 July 2010.
 2. Ross, James M. (31 May 1999). „European Cup Winners' Cup Finals 1961–99“. Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Посетено на 8 July 2010.
 3. „UEFA Cup Winners' Cup: All-time finals“. Union of European Football Associations (UEFA). 30 June 2005. Посетено на 10 August 2014.[мртва врска]
 4. „1961/62: Atletico break Fiorentina's grip“. UEFA. 1 June 1962. Архивирано од изворникот на 4 September 2015. Посетено на 28 February 2012.
 5. „1963/64: Sporting at the second attempt“. UEFA. 1 June 1964. Архивирано од изворникот на 29 June 2010. Посетено на 28 February 2012.
 6. „1970/71: Replay joy for Chelsea“. UEFA. 1 June 1971. Архивирано од изворникот на 1 May 2010. Посетено на 28 February 2012.
 7. Stokkermans, Karel (9 January 2008). „Cup Winners' Cup 1979–80“. RSSSF. Посетено на 28 February 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]