Сент Јакоб Парк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сент Јакоб Парк
Место Базел, Швајцарија Швајцарија
Изграден 2001
Отворен 15 март 2001
Сопственик
Игра Базел Базел
Гледачи 38.512

Сент Јакоб Парк е фудбалски стадион во Базел, Швајцарија. Тој е најголемиот фудбалски стадион во Швајцарија и е дом на фудбалскиот клуб ФК Базел. Стадионот познат и под името "Јогели", како што е наречен од страна на месните жители, за првпат бил изграден со сместивост од 33.433 седишта. Сместивоста била зголемена на 42.500 за потребите на Европското првенство во фудбал во 2008 година, кое се одржа во Швајцарија и Австрија.[1] По завршувањето на Евро 2008 година, бројот на седишта била намалена, со што бил создаден поголем простор меѓу нив. Од таа причина сместивоста бил намален на 38.512 за натпреварите од Швајцарската Супер лига или 37.500 седечки места за меѓународните натпревари.[2] Максималната сместивост за концерти е до 60.000.

Преглед[уреди | уреди извор]

Стадионот е разделен на 4 главни сектора — A, B, C, D, како и блок G, која се состои од горниот дел од балконот додаден подоцна. Сент Јакоб Парк е прилично модерен стадион; изградбата започна на 13 декември 1998 година, на местото на поранешниот Сент Јакоб стадион. Повторното отворање се одржало на 15 март 2001 година. Архитекти биле Швајцарците Herzog & de Meuron.

Евро 2008[уреди | уреди извор]

УЕФА го оценила стадионот со 4 ѕвезди, што е највисоката категорија, имајќи ја предвид сместивоста на стадионот.

За Евро 2008 „Сент Јакоб Парк“ бил домаќин на вкупно 6 натпревари — 3 групни натпревари (вклучувајќи го и отворачкиот натпревар), 2 четвртфиналиња и едно полуфинале. [3]

Дата Време(CET) Репрезентација#1 Резултат Репрезентација#2 Круг Гледачи
7 јуни 2008
18.00
Швајцарија Швајцарија
01
Чешка Чешка
Група „А“
39,730
11 јуни 2008
20.45
Швајцарија Швајцарија
12
Турција Турција
Група „А“
39,730
15 јуни 2008
20.45
Швајцарија Швајцарија
20
Португалија Португалија
Група „А“
39,730
19 јуни 2008
20.45
Португалија Португалија
23
Германија Германија
Четврт-финале
39,374
21 јуни 2008
20.45
Холандија Холандија
13 продолж.
Русија Русија
Четврт-финале
38,374
25 јуни 2008
20.45
Германија Германија
32
Турција Турција
Полуфинале
39,374

Галерија[уреди | уреди извор]

„Сент Јакоб Парк“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „www.fcb.ch“. Архивирано од изворникот на 2008-08-17. Посетено на 2015-02-16.
  2. www.baselunited.ch
  3. uk.reuters.com