ФК Гурник Забже

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гурник Забже
Целосно име Klub Sportowy Górnik Zabrze
Прекар(и) Trójkolorowi (Триколори),
Torcida,
Основан 14 декември 1948; пред 74 години (1948-12-14)
Распаднат
Стадион Стадион Ернест Пол, Забже, Полска
Капацитет 24.563 привремено поради обновата
се надоградува до 32.000
Претседател Полска Bartosz Sarnowski
Генерален секретар Полска Marcin Brosz
Лига Екстракласа
2020-21 10.
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Гурник Забже е полски фудбалски клуб од Забже.

Историја[уреди | уреди извор]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Сезона 2017

Титули[уреди | уреди извор]

1957, 1959, 1961, 1962/63, 1963/64, 1964/65, 1965/66, 1966/67, 1970/71, 1971/72, 1984/85, 1985/86, 1986/87, 1987/88
Вицешампиони (4) : 1962, 1968/69, 1973/74, 1990/91
1964/65, 1967/68, 1968/69, 1969/70, 1970/71, 1971/72
Вицешампиони (7) : 1955/56, 1956/57, 1961/62, 1965/66, 1985/86, 1991/92, 2000/01
1988

познати играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 50°17′46.74″N 18°46′6.83″E / 50.2963167° СГШ; 18.7685639° ИГД / 50.2963167; 18.7685639