Аркадиуш Милик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аркадиуш Милик
Лични податоци
Роден на 28 февруари 1994(1994-02-28)(30 г.)
Роден во Тихи, Полска
Држава Полска Полска
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Јувентус Јувентус
Број 14
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011-2013 Гурник Забже Гурник Забже 38 (11)
2013-2015 Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен 6 (0)
2013-2014Аугсбург Аугсбург 18 (2)
2014-2016 Ајакс Ајакс 52 (32)
2016-2021 Наполи Наполи 93 (38)
2021-2022 Марсеј Олимпик Марсеј 40 (16)
2022- Јувентус Јувентус 34 (9)
Репрезентација
2012-2014 Полска Полска 21 10 (10)
2012- Полска Полска 70 (17)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 8 мај 2022
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 8 мај 2022

Аркадиуш Кристјан "Арек "Милик (полски: Arkadiusz Milik; роден на 28 февруари 1988, во Тихи) — полски фудбалер, напаѓач на Јувентус и на полската репрезентација.

Настапи за репрезентација[уреди | уреди извор]

Милик го направил своето деби за полската репрезентација против Јужна Африка на 12 октомври 2012 година.

Својот прв гол за репрезентацијата го постигнал во победата со 4-1 во пријателски натпревар против Македонија.

Фудбалска репрезентација на Полска
Година Настапи Голови
2012 4 1
2013 2 0
2014 8 5
2015 8 4
2016 11 1
2017 3 1
2018 9 1
2019 4 1
2020 7 1
2021 5 1
2022 1 0
Вкупно 62 16

Титули[уреди | уреди извор]

Италија Наполи[уреди | уреди извор]

2019-2020

Надворешни врски[уреди | уреди извор]