Прејди на содржината

Пјотр Желињски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пјотр Желињски
Лични податоци
Полно име Пјотр Себастијан Желињски
Роден на 20 мај 1994(1994-05-20)(30 г.)
Роден во Зомбковице Шлонкс, Полска
Држава Полска Полска
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Наполи Наполи
Број 20
Младинска кариера
Заглебје Лубин Заглебје Лубин
Удинезе Удинезе
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2016 Удинезе Удинезе 19 (0)
2014–2016Емполи Емполи 63 (5)
2016– Наполи Наполи 80 (11)
Репрезентација
2009 Полска Полска 15 5 (1)
2009–2010 Полска Полска 16 6 (0)
2010–2011 Полска Полска 17 10 (1)
2012 Полска Полска 18 5 (1)
2011–2012 Полска Полска 19 15 (5)
2012–2013 Полска Полска 21 3 (1)
2013–  Полска 41 (6)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15 October 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 15 October 2018

Пјотр Себастијан Желињски (полски: Piotr Sebastian Zieliński; р. 20 мај 1994 во Зомбковице Шлонске) — полски фудбалер, играч од средниот ред на  Наполи и на полската репрезентација.

За време на својата фудбалска кариера играл за клубови како: Заглебје Лубин, Удинезе и Емполи, пред да стигне во Наполи во летото 2016 година.

За полската репрезентација дебитирал во 2013 година во пријателски натпревар против Лихтенштајн. Тој ја претставувал својата земја на две Европски првенства во 2016 и 2020, како и на Светското првенство 2018 во Русија.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Пјотр има двајца браќа, кои се исто така професионални фудбалери – Павел и Томаш Желињски.

2019-2020

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]