Лукаш Фабијански

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лукаш Фабијански
Lukasz Fabianski 2011.jpg
Лични податоци
Роден на 18 април 1985 (1985-04-18) (37 г.)[1]
Роден во Костшин на Одра, Полска
Држава  Полска
Висина &100000000000001900000001,90 м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
Број 1
Младинска кариера
Полонија Слубице
МСП Шамотули
Лубушањин Дрезденко
Спарта Бродњица
Мјешко Гњезно
Лех Познањ Лех Познањ
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005-2007 Легија Легија Варшава 53 (0)
2007-2014 Арсенал Арсенал 32 (0)
2014-2018 Свонзи Сити Свонзи Сити 149 (0)
2018- Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 0 (0)
Репрезентација
2006-  Полска 46 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Лукаш Марек Фабијански (полски: Łukasz Marek Fabiański; роден на 18 април 1985) — полски фудбалер, голман на Вест Хем Јунајтед и на полската репрезнтација.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Player Profile: Łukasz Fabiański“. Premier League. Посетено на 31 January 2012.
  2. „Lukasz Fabianski leaves Arsenal to join Swansea City on free transfer“. BBC Sport. 29 May 2014. Посетено на 29 May 2014.