Забже

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Забже
Главната пошта во Забже
Главната пошта во Забже
Знаме на Забже
Знаме
Грб на Забже
Грб
Држава Полска
Војводство Шлеско Војводство
Управа
 • ГрадоначалникМалгожата Мањка-Шулик
Површина
 • Градска148 км2 (57 ми2)
Население (2017)
 • Градско174,349
 • Градскo2.746.000
 • Метро4.620.624
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски бројод 41-800 до 41-820
Повик. бр.+48 32
Регистарски табличкиSZ
Мреж. местоum.zabrze.pl

Забже (полски: Zabrze, германски: Hindenburg O.S (од 1915 до 1945), целосен назив: Hindenburg in Oberschlesien, шлески: Zobrze) - град во Полска, кој се наоѓа во Шлеското Војводство во близина на Катовице, во западниот дел на Горношлеската Метрополска Област, кое брои околу 2 милиони жители. Низ градот тече реката Битомка, која е притока на Одра.

До 1999 година, градот бил дел од тогашното Катовицко Војводство, а од тогаш е дел од проширеното Шлеско Војводство. Забже е еден од градовите кои ја сочинуваат катовицката конурбација, која пак е важен дел од пошироката Горношлеската Метрополска Област, во која живеат нешто над 5 милиони жители.