Паркот на принцовите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Паркот на принцовите
Paris Parc des Princes 1.jpg
Место
Координати 48°50′28.9998″N 2°15′11.001″E / 48.841388833° N; 2.25305583° E / 48.841388833; 2.25305583
Отворен 4 јуни 1972 (1972-06-04)
Сопственик Советот на Градот Париз
Архитект Роџер Таилиберт
Игра
Гледачи 47.929 седишта

Паркот на принцовите (француски изговор: [paʁk de pʁɛ̃s], литературно "Princes’ Park" на англиски) е фудбалски стадион во Париз, Франција.[1] Објектот се наоѓа во југозападниот дел на француската престолнина ,[2] во рамките на 16-то окружување во Париз, во непосредна близина на стадион Жан-Буин (рагби место) и во рамките на пешачење од Стадионот на Ролан Гарос.[1]

Стадионот, со капацитет за седење од 47.929 гледачи,[3] е домашен терен на клубот Париз Сен Жермен од 1974 година. Пред отворањето на Стад де Франс во 1998 година, тој бил исто така дом арена на францускиот национален тим во фудбал и во рагби.[4] Теренот на Паркот на принцовите е опкружен со четири покриени трибини, официјално познати како Францис Борели, Аутеил, Париз и Булоњ .[5]

Замислен од архитектот Роџер Таилиберт, сегашната верзија на Паркот на принцовите официјално била отворена на 4 јуни 1972 година,[6] и чинела од 80–150 француски франци.[7] Стадионот е трет кој е изграден на местото, првото отворање на вратите било во 1897 година, а второто во 1932 година .[2]

ПСЖ го регистрирал својот рекорд на домашен терен во 1983 година, кога 49.575 гледачи биле сведоци на победа на клубот со резултат 2-0 над Ватерсхеј во четврт-финалето на Купот на победниците на Купувите.[8] Сепак, Францускиот национален тим за рагби фудбал го има апсолутниот рекорд на стадионот. Тие го поразиле велшкиот национален рагби тим со резултат 31-12 во 1989 година пред 50.370 гледачи.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „PARC DES PRINCES“. Paris2024. Посетено на 7 јули 2016.
  2. 2,0 2,1 „Parc des Princes“. UEFA.com. Посетено на 7 јули 2016.
  3. „Parc des Princes“. PSG.fr. Посетено на 19 јули 2017.
  4. „The lowdown on the Parc des Princes“. Real Madrid CF. 21 октомври 2015. Посетено на 7 јули 2016.
  5. „Plan du Parc“. PSG.fr. Посетено на 2 март 2017.
  6. „PSG firmly in the pantheon“. FIFA.com. 17 октомври 2008. Посетено на 7 јули 2016.
  7. „Le Parc des Princes“. Info PSG. Посетено на 7 јули 2016.
  8. „PSG-OM, record d'affluence au Parc des Princes en L1“. Paris.canal-historique. 24 октомври 2016. Посетено на 23 ноември 2016.
  9. „Parc des Princes Paris“. Stadium and Attendances. Посетено на 7 јули 2016.