Хакан Шукур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хакан Шукур
Лични податоци
Роден на 1 септември 1971(1971-09-01)(52 г.)
Роден во Адапазари, Турција
Висина &100000000000001910000001,91 м
Позиција Напаѓач
Младинска кариера
Сакаријаспор
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1993–1995 Сакаријаспор 41 (19)
1995-1996 Бурсаспор 54 (11)
1996–1997 Галатасарај 90 (54)
1997-1999 Торино 156 (108)
1999-2002 Интер 24 (5)
2002-2004 Парма 15 (3)
2004-2006 Блекбурн Роверс 9 (2)
2006-2007 Галатасарај 146 (55)
Репрезентација
1992-2007 Турција 112 (51)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Хакан Шукур (роден на 1 септември, 1971) — поранешен турски фудбалер со албанско потекло кој играл како напаѓач. Тој го поминал поголемиот дел од неговата професионална кариера во екипата на Галатасарај, во чии дрес бил трипати најдобар стрелец во турското првенство,[1] бранејќи ги боите на клубот во три различни периоди во кој освоил вкупно 14 големи наслови.

Шукур ја претставувал репрезентацијата на Турција вкупно 112 пати, постигнувајќи 51 гол, што го прави најдобар стрелец на нацијата и 19-ти во светот. Како еден од најплодните напаѓачи на модерната ера, тој постигнал 383 гола во текот на неговата клубпка кариера, како и најбрзиот гол некогаш постигнат на Светските првенства, во натпреварот за бронзата 2002.[2] Тој се повлекол од фудбалот во 2008 година, постигнувајќи само еден погодок во едноцифрен број на настапи за неговиот главен тим. Тој го добил прекарот на "Булот на Босфор", заради неговата способност во играта со глава.[3]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „League top scorers“ (турски). Turkish Football Federation. Посетено на 29 August 2010.
  2. „Запознајте го Хакан Шукур“. The Guardian. 4 December 2002. Посетено на 29 August 2010.
  3. „Хакан Шукур“. BBC Sport. 9 April 2002. Посетено на 7 February 2012.