Светско првенство во фудбал 1998 - група Д

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Натпреварите во групата Д на Светското првенство во фудбал 1998 се одржале од 12 јуни до 24 јуни 1998. Учсници во оваа група биле Нигерија, Шпанија, Парагвај и Бугарија.

Победник во групата била Нигерија која ги добила првите два натпревари, додека второпласираниот тим на крајот Парагвај одиграл нерешено во првите два натпревари. Во последното коло покрај пласираната Нигерија сите останати три репрезентации имале шанса да поминат понатаму, но се зависело и од настапот на Парагвај. Шпанија ја растурила Бугарија со 6-1, но тоа не им помогнало да поминат понатаму, бидејќи Парагвај ја победил Нигерија.

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
 Нигерија 3 2 0 1 5 5 0 6
 Парагвај 3 1 2 0 3 1 +2 5
 Шпанија 3 1 1 1 8 4 +4 4
 Бугарија 3 0 1 2 1 7 -6 1


Парагвај v Бугарија[уреди | уреди извор]

12 јуни 1998
14:30
Парагвај  0 - 0  Бугарија Стад де ла Мосон, Монпеље
Гледачи: 27,650
Судија: Абдул Рахман Ал-Зеид (Саудиска Арабија)
Извештај

Шпанија v Нигерија[уреди | уреди извор]

13 јуни 1998
14:30
Шпанија  2 - 3  Нигерија Стад де ла Божоар, Нант
Гледачи: 33,257
Судија: Есфандир Бахармаст (САД)
Иеро гол 20'
Раул гол 46'
Извештај Адепоџу гол 24'
Лавал гол 72'
Олисех гол 77'

Нигерија v Бугарија[уреди | уреди извор]

19 јуни 1998
17:30
Нигерија  1 - 0  Бугарија Парк на Принцовите, Париз
Гледачи: 45,500
Судија: Марио Санчез Јантен (Чиле)
Икпеба гол 26' Извештај

Шпанија v Парагвај[уреди | уреди извор]

19 јуни 1998
21:00
Шпанија  0 - 0  Парагвај Стад Жофроа Гишар, Сен Етјен
Гледачи: 30,600
Судија: Ијан МекЛеод (Јужна Африка)
Извештај

Нигерија v Парагвај[уреди | уреди извор]

24 јуни 1998
21:00
Нигерија  1 - 3  Парагвај Стад де Тулуза, Тулуза
Гледачи: 33,500
Судија: Пиром Ун-Прасерт (Тајланд)
Орума гол 10' Извештај Ајала гол 1'
Бенитез гол 58'
Кардозо гол 86'

Шпанија v Бугарија[уреди | уреди извор]

24 јуни 1998
21:00
Шпанија  6 - 1  Бугарија Стад Феликс Боларт, Ленс
Гледачи: 38,100
Судија: Марио ван дер Енде (Холандија)
Иеро гол 5' (пен.)
Луис Енрике гол 18'
Мориентес гол 53'80'
Кико гол 88'90'
Извештај Костадинов гол 56'