Прејди на содржината

Светско првенство во фудбал 1998 - група Д

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 1998 - група Д била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 1998. Натпреварите се одиграле од 12 до 24 јуни 1998 година. Учесници во оваа група биле Шпанија, Нигерија, Парагвај и Бугарија.

Нигерија и Парагвај од оваа група минале натаму, пласирајќи се во осминафиналето, а Шпанија и Бугарија го завршиле своето учество во групната фаза.

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Нигерија 6 3 2 0 1 5 5 0
2.  Парагвај 5 3 1 2 0 3 1 +2
3.  Шпанија 4 3 1 1 1 8 4 +4
4.  Бугарија 1 3 0 1 2 1 7 -6


Натпревари[уреди | уреди извор]

Парагвај - Бугарија[уреди | уреди извор]

12 јуни 1998 (1998-06-12) Парагвај  0–0  Бугарија Монпелје
14:30 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Парагвај - Бугарија
Извештај Стадион: Стад де ла Мосон
Гледачи: 29,800
Судија: Саудиска Арабија Абдул Рахман Ал-Зеид
Парагвај
Бугарија
GK 1 Хосе Луис Чилаверт
RB 16 Хулио Енсисо
CB 4 Карлос Гамара
CB 5 Селсо Ајала
LB 11 Педро Сарабија
RM 19 Карлос Моралес заменет 43'
CM 10 Роберто Акуња
CM 13 Карлос Паредес
LM 21 Хорхе Луис Кампос заменет 78'
CF 15 Мигел Анхел Бенитес добил жолт картон во 45-тата минута 45'
CF 9 Хосе Кардосо заменет 70'
Замени:
DF 20 Денис Каниса влегол во игра 43'
FW 18 Сесар Рамирес влегол во игра 70'
MF 7 Хулио Сесар Јегрос влегол во игра 78'
Селектор:
Бразил Пауло Сесар Карпеџани
GK 1 Здравко Здравков
RB 16 Анатоли Нанков Yellow cardYellow cardRed card 27', 89'
CB 3 Трифон Иванов добил жолт картон во 73-тата минута 73'
CB 6 Златко Јанков
LB 4 Ивајло Петков
RM 11 Илијан Илиев заменет 77'
CM 2 Радостин Кишишев
CM 5 Ивајло Јорданов
LM 10 Красимир Балаков
CF 8 Христо Стоичков добил жолт картон во 45-тата минута 45'
CF 9 Љубослав Пенев заменет 68'
Замени:
FW 7 Емил Костадинов влегол во игра 68'
MF 18 Даниел Боримиров влегол во игра 77'
Селектор:
Христо Бонев

Помошни судии:
Јужна Африка Ашмат Сали
Кувајт Хусаин Гаданфари
Четврти судија:
Русија Николај Левников

Шпанија - Нигерија[уреди | уреди извор]

13 јуни 1998 (1998-06-13) Шпанија  2–3  Нигерија Нант
14:30 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Шпанија - Нигерија
Јеро гол 21'
Раул гол 47'
Извештај гол 24' Адепоџу
гол 73' (авт.) Зубизарета
гол 78' Олисех
Стадион: Стад де ла Божоар
Гледачи: 35,500
Судија: САД Есфандир Бахармаст
Шпанија
Нигерија
GK 1 Андони Зубизарета
RB 2 Алберт Ферер заменет 45'
CB 14 Иван Кампо добил жолт картон во 75-тата минута 75'
CB 20 Мигел Анхел Надал добил жолт картон во 59-тата минута 59' заменет 77'
CB 4 Рафаел Алкорта
LB 12 Сержи
RM 21 Луис Енрике
CM 6 Фернандо Јеро
LM 10 Раул
CF 11 Алфонсо заменет 58'
CF 19 Кико
Замени:
MF 18 Гиљермо Амор добил жолт картон во 56-тата минута 56' влегол во игра 45'
FW 17 Хосеба Ечеберија влегол во игра 58'
MF 16 Алберт Селадес влегол во игра 77'
Селектор:
Хавиер Клементе
GK 1 Питер Руфаи
RB 2 Моби Опараку заменет 70'
CB 5 Уче Окечукву добил жолт картон во 62-рата минута 62'
CB 6 Тарибо Вест
LB 3 Селестин Бабајаро
RM 7 Финиди Џорџ
CM 8 Мутиу Адепоџу
CM 15 Сандеј Олисех
LM 11 Гарба Лавал заменет 90+3'
SS 10 Џеј Џеј Окоча
CF 20 Виктор Икпеба заменет 83'
Замени:
FW 9 Рашид Јекини влегол во игра 70'
MF 13 Тиџани Бабангида влегол во игра 83'
DF 21 Годвин Окпара влегол во игра 90+3'
Селектор:
СР Југославија Бора Милутиновиќ

Помошни судии:
Костарика Луис Торес Ѕуњига
Белорусија Јури Дупанов
Четврти судија:
Јужна Африка Ијан Меклеод

Нигерија - Бугарија[уреди | уреди извор]

19 јуни 1998 (1998-06-19) Нигерија  1–0  Бугарија Париз
17:30 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Нигерија - Бугарија
Икпеба гол 28' Извештај Стадион: Паркот на принцовите
Гледачи: 45,500
Судија: Чиле Марио Санчес Јантен
Нигерија
Бугарија
GK 1 Петер Руфаи
RB 8 Мутиу Адепоџу добил жолт картон во 20-тата минута 20'
CB 5 Уче Окечукву добил жолт картон во 44-тата минута 44'
CB 6 Тарибо Вест
LB 3 Селестин Бабајаро
DM 15 Сандеј Олисех
RM 7 Финиди Џорџ заменет 84'
LM 11 Гарба Лавал
AM 10 Џеј Џеј Окоча добил жолт картон во 70-тата минута 70'
CF 14 Даниел Амокачи заменет 67'
CF 20 Виктор Икпеба добил жолт картон во 49-тата минута 49' заменет 75'
Замени:
FW 4 Нванкво Кану влегол во игра 67'
FW 9 Рашид Јекини влегол во игра 75'
MF 13 Тиџани Бабангида влегол во игра 84'
Селекторr:
СР Југославија Бора Милутиновиќ
GK 1 Здравко Здравков
RB 2 Радостин Кишишев добил жолт картон во 78-мата минута 78'
CB 13 Гошо Гинчев
CB 3 Трифон Иванов
LB 4 Ивајло Петков
RM 11 Илијан Илиев добил жолт картон во 66-тата минута 66' заменет 66'
CM 6 Златко Јанков заменет 84'
CM 14 Маријан Христов заменет 45'
LM 10 Красимир Балаков
CF 8 Христо Стоичков
CF 7 Емил Костадинов
Замени:
MF 18 Даниел Боримиров влегол во игра 45'
FW 9 Љубослав Пенев влегол во игра 66'
FW 19 Георги Бачев влегол во игра 84'
Селектор:
Христо Бонев

Помошни судии:
Чиле Хорхе Дијас Галвес
Бразил Арналдо Пинто
Четврти судија:
Бразил Марсио Резенде

Шпанија - Парагвај[уреди | уреди извор]

19 јуни 1998 (1998-06-19) Шпанија  0–0  Парагвај Сент-Етјен
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Шпанија - Парагвај
Извештај Стадион: Стад Жофроа Гишар
Гледачи: 30,600
Судија: Јужна Африка Ијан Меклеод
Шпанија
Парагвај
GK 1 Андони Зубизарета
RB 15 Хуан Карлос Агилера
CB 5 Абелардо заменет 56'
CB 4 Рафаел Алкорта
LB 12 Сержи добил жолт картон во 8-мата минута 8'
RM 17 Хосеба Ечеберија
CM 6 Фернандо Јеро
CM 18 Гиљермо Амор
LM 21 Луис Енрике
CF 9 Хуан Антонио Пици заменет 52'
CF 10 Раул заменет 65'
Замени:
FW 7 Фернандо Мориентес влегол во игра 52'
MF 16 Алберт Селадес влегол во игра 56'
FW 19 Кико добил жолт картон во 87-мата минута 87' влегол во игра 65'
Селектор:
Хавиер Клементе
GK 1 Хосе Луис Чилаверт
RB 2 Франсиско Арсе добил жолт картон во 76-тата минута 76'
CB 20 Денис Каниса
CB 5 Селсо Ајала добил жолт картон во 30-тата минута 30' заменет 73'
CB 4 Карлос Гамара
LB 11 Педро Сарабија
CM 16 Хулио Енсисо
CM 10 Роберто Акуња
AM 21 Хорхе Луис Кампос заменет 45'
CF 15 Мигел Анхел Бенитес
CF 8 Аристидес Рохас заменет 83'
Замени:
MF 13 Карлос Паредес влегол во игра 45'
MF 7 Хулиос Сесар Јегрос влегол во игра 73'
FW 18 Сесар Рамирес влегол во игра 83'
Селектор:
Бразил Пауло Сесар Карпеџани

Помошни судии:
Јужна Африка Аристидис Крис Солдатос
Јамајка Овен Пауел
Четврти судија:
САД Есфандир Бахармаст

Нигерија - Парагвај[уреди | уреди извор]

24 јуни 1998 (1998-06-24) Нигерија  1–3  Парагвај Тулуз
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Нигерија - Парагвај
Орума гол 11' Извештај гол 01' Ајала
гол 58' Бенитес
гол 86' Кардосо
Стадион: Стад де Тулуза
Гледачи: 33,500
Судија: Тајланд Пиром Ун-Прасерт
Нигерија
Парагвај
GK 1 Петер Руфаи
RB 16 Уче Окафор
CB 17 Августин Егуавон добил жолт картон во 25-тата минута 25'
CB 6 Тарибо Вест
LB 19 Бен Ироха добил жолт картон во 38-мата минута 38'
RM 13 Тиџани Бабангида
CM 18 Вилсон Орума заменет 68'
CM 15 Сандеј Олисех заменет 46'
LM 11 Гарба Лавал
CF 9 Рашид Јекини
CF 4 Нванкво Кану
Замени:
DF 21 Годвин Окпара влегол во игра 46'
MF 7 Финиди Џорџ влегол во игра 68'
Селектор:
СР Југославија Бора Милутиновиќ
GK 1 Хосе Луис Чилаверт
RB 2 Франсиско Арсе
CB 20 Денис Каниса заменет 55'
CB 5 Селсо Ајала
CB 4 Карлос Гамара
LB 11 Педро Сарабија
CM 16 Хулио Енсисо
CM 10 Карлос Паредес
RF 15 Мигел Анхел Бенитес заменет 67'
CF 9 Хосе Кардосо
LF 17 Уго Брисуела заменет 77'
Замени:
MF 7 Хулио Сесар Јегрос влегол во игра 55'
MF 10 Роберто Акуња влегол во игра 67'
FW 8 Аристидес Рохас влегол во игра 77'
Селектор:
Бразил Пауло Сесар Карпеџани

Помошни судии:
Оман Мохамед Ал Мусави
Шведска Микаел Нилсон
Четврти судија:
Јапонија Масајоши Окада

Шпанија - Бугарија[уреди | уреди извор]

24 јуни 1998 (1998-06-24) Шпанија  6–1  Бугарија Ланс
21:00 СРЕ (UTC+1)
Историја на досегашните натпревари
Шпанија - Бугарија
Јеро гол 06' (пен..)
Луис Енрике гол 18'
Мориентес гол 55', гол 81'
Бачев гол 88' (авт.)
Кико гол 90+4'
Извештај гол 58' Костадинов Стадион: Стад Феликс Боларт
Гледачи: 38,100
Судија: Холандија Марио ван дер Енде
Шпанија
Бугарија
GK 1 Андони Зубизарета
RB 15 Хуан Карлос Агилера добил жолт картон во 16-тата минута 16'
CB 20 Мигел Анхел Надал
CB 4 Рафаел Алкорта
LB 12 Сержи
RM 17 Хосеба Ечеберија заменет 50'
CM 6 Фернандо Јеро
CM 18 Гиљермо Амор
LM 21 Луис Енрике заменет 69'
CF 7 Фернандо Мориентес
CF 11 Алфонсо заменет 65'
Замени:
FW 10 Раул влегол во игра 50'
FW 19 Кико влегол во игра 65'
MF 8 Хулен Гереро добил жолт картон во 73-тата минута 73' влегол во игра 69'
Селектор:
Хавиер Клементе
GK 1 Здавко Здравков
RB 16 Анатоли Нанков заменет 28'
CB 13 Гошо Гинчев
CB 3 Трифон Иванов
LB 2 Радостин Кишишев
RM 18 Даниел Боримиров
CM 5 Ивајло Јорданов
CM 10 Красимир Балаков заменет 61'
LM 19 Георги Бачев добил жолт картон во 85-тата минута 85'
CF 8 Христо Стоичков заменет 46'
CF 7 Емил Костадинов
Замени:
FW 9 Љубослав Пенев добил жолт картон во 45-тата минута 45' влегол во игра 28'
MF 11 Илијан Илиев влегол во игра 45'
MF 14 Маријан Христов влегол во игра 61'
Селектор:
Христо Бонев

Помошни судии:
Романија Николае Григореску
Аргентина Клаудио Роси
Четврти судија:
Русија Николај Левников