Виго

Координати: 42°13′53″N 8°42′45″W / 42.231356° СГШ; 8.712447° ЗГД / 42.231356; -8.712447
Од Википедија — слободната енциклопедија
Виго
Vigo seafront
Центарот на Виго
Виго финансиски центар
Градот Виго
Знаме на {{{official_name}}}Грб на {{{official_name}}}
Прекар(и): Градот на маслинката
Местоположба на Виго во ракмите на Галисија
Местоположба на Виго во ракмите на Галисија
ЗемјаШпанија
Автономна покраинаГалисија
ПокраинаПонтеверда
ОкругВиго
Parishes
Управа
 • ВидГрадоначанички совет
 • ОрганСовет на Виго
 • ГрадоначалникАбел Кабаљеро (PSdeG-PSOE)
Површина
 • Градска109,1 км2 (421 ми2)
Надм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2018)[1]
 • Градско293.642
 • Густина270/км2 (700/ми2)
 • Метро481.268
Демонимvigués (m), viguesa (f)
olívico (m), olívica (f)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postcode36200-36392
Повик. бр.+34 986
Мреж. местоhoxe.vigo.org

Виго — општина и град [n 1] на Шпанија, во покраината Понтеведра, автономна заедница на Галисија. Се наоѓа во северозападниот дел од Пиринејскиот Полуостров, поточно во Риас Бајас . Со население од 481.268 регистрирани жители ( INE 2018) [2] е најнаселена општината Галисија и четиринаесетта во Шпанија, што е град кој не е главен град на покраината, но со најголемо население во Шпанија.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. La entidad singular de población de Vigo, con el código 36057000200, tiene la categoría de ciudad (INE 1998) .
  1. Општински регистар на Шпанија 2018. Национален статистички институт.
  2. Instituto Nacional de Estadística. „INEbase / Nomenclátor. Relación de unidades poblacionales“. Посетено на 1 октомври 2018.
  3. Prego, Carlos (17 јануари 2019). „Vigo amplía su brecha con Pontevedra y se afianza como la urbe española más poblada sin ser capital“. Prensa Ibérica. El Faro de Vigo. Посетено на 23 de март de 2019. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)