Фудбал на Летните олимписки игри 1992

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 1992
Податоци за првенството
ЗемјаШпанија
Датум на одржување24 јули - 8 август
Екипи16 (од 6 конфедерации)
Стадиони(во 5 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svgПредлошка:Country data 23
Второ место Silver medal blank.svgПредлошка:Country data 23
Трето место Bronze medal blank.svgПредлошка:Country data 23
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови87 (2.72 по натпревар)
1988
1996


Фудбалот на Летните олимписки игри 1992 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Барселона, Шпанија. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на Шпанија, второто Полска, и третото Гана.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 1 0 7 2 +5 5
 [[Фудбалска репрезентација на 21 под ITA година |]] 3 2 0 1 3 4 −1 4
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 6 5 +1 3
Предлошка:Country data 23 3 0 0 3 1 6 −5 0


24 јули 1992
18:00
 Италија 2 – 1 Предлошка:Country data 23 Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 18.000
Извештај

24 јули 1992
20:00
 Полска 2 – 0 Предлошка:Country data 23 Естадио Ла Ромареда, Сарагоса
Гледачи: 2.000
Извештај

27 јули 1992
19:00
 САД 3 – 1 Предлошка:Country data 23 Естадио Ла Ромареда, Сарагоса
Гледачи: 4.500
Извештај

27 јули 1992
21:00
 Италија 0 – 3 Предлошка:Country data 23 Естади де Сарија, Барселона
Гледачи: 15.000
Извештај

29 јули 1992
19:00
 САД 2 – 2 Предлошка:Country data 23 Естадио Ла Ромареда, Сарагоса
Гледачи: 3.000
Извештај

29 јули 1992
21:00
 Италија 1 – 0 Предлошка:Country data 23 Естади де Сарија, Барселона
Гледачи: 8.000
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 3 0 0 8 0 +8 6
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 2 3 −1 3
Предлошка:Country data 23 3 1 0 2 4 6 −2 2
 [[Фудбалска репрезентација на 21 под COL година |]] 3 0 1 2 4 9 −5 1


24 јули 1992
21:00
 Шпанија 4 – 0  [[Фудбалска репрезентација на 21 под COL година |]] Стадион Месталја, Валенсија
Гледачи: 18.000
Извештај

24 јули 1992
20:00
 Египет 0 – 1 Предлошка:Country data 23 Естади де ла Нова Кре Алта , Сабадел
Гледачи: 2.000
Извештај

27 јули 1992
21:00
 Шпанија 2 – 0 Предлошка:Country data 23 Стадион Месталја, Валенсија
Гледачи: 15.000
Извештај

27 јули 1992
19:00
 Колумбија 1 – 1 Предлошка:Country data 23 Естади де ла Нова Кре Алта , Сабадел
Гледачи: 2.000
Извештај

29 јули 1992
21:00
 Шпанија 2 – 0 Предлошка:Country data 23 Стадион Месталја, Валенсија
Гледачи: 19.300
Извештај

29 јули 1992
19:00
 Колумбија 3 – 4 Предлошка:Country data 23 Естади де ла Нова Кре Алта , Сабадел
Гледачи: 4.500
Извештај

Група Ц[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 [[Фудбалска репрезентација на 21 под SWE година |]] 3 1 2 0 5 1 +4 4
 [[Фудбалска репрезентација на 21 под PAR година |]] 3 1 2 0 3 1 +2 4
Предлошка:Country data 23 3 0 3 0 2 2 0 3
 [[Фудбалска репрезентација на 21 под MAR година |]] 3 0 1 2 2 8 −6 1


26 јули 1992
21:00
 Шведска 0 – 0  [[Фудбалска репрезентација на 21 под PAR година |]] Естади де Сарија, Барселона
Гледачи: 15.000
Извештај

26 јули 1992
21:00
 Мароко 1 – 1 Предлошка:Country data 23 Стадион Месталја, Валенсија
Гледачи: 2.000
Извештај

28 јули 1992
19:00
 Шведска 4 – 0  [[Фудбалска репрезентација на 21 под MAR година |]] Естади де ла Нова Кре Алта , Сабадел
Гледачи: 5.000
Извештај

28 јули 1992
21:00
 Парагвај 0 – 0 Предлошка:Country data 23 Стадион Месталја, Валенсија
Гледачи: 2.000
Извештај

30 јули 1992
21:00
 Шведска 1 – 1 Предлошка:Country data 23 Естади де Сарија, Барселона
Гледачи: 12.000
Извештај

30 јули 1992
21:00
 Парагвај 3 – 1  [[Фудбалска репрезентација на 21 под MAR година |]] Стадион Месталја, Валенсија
Гледачи: 2.000
Извештај

Група Д[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 4 2 +2 4
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 5 4 +1 3
Предлошка:Country data 23 3 0 3 0 3 3 0 3
Предлошка:Country data 23 3 0 2 1 1 4 −3 2


26 јули 1992
19:00
Данска  1 – 1  Мексико Естадио Ла Ромареда, Сарагоса
Гледачи: 8.000
Извештај

26 јули 1992
19:00
Гана  3 – 1  Австралија Естади де ла Нова Кре Алта , Сабадел
Гледачи: 4.000
Извештај

28 јули 1992
19:00
Данска  0 – 0  Гана Естадио Ла Ромареда, Сарагоса
Гледачи: 5.000
Извештај

28 јули 1992
21:00
Мексико  1 – 1  Австралија Естади де Сарија, Барселона
Гледачи: 10.000
Извештај

30 јули 1992
19:00
Данска  0 – 3  Австралија Естадио Ла Ромареда, Сарагоса
Гледачи: 3.000
Извештај

30 јули 1992
19:00
Мексико  1 – 1  Гана Естади де ла Нова Кре Алта , Сабадел
Гледачи: 6.000
Извештај

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

четвртфинале полуфинале финале
                   
1 август - Валенсија        
  Шпанија  1
5 август - Валенсија
  Италија  0  
  Шпанија  2
1 август - Барселона
      Гана  0  
  Парагвај  2
8 август - Барселона
  Гана (aet)  4  
  Шпанија  3
2 август - Сарагоса    
    Полска  2
  Полска  2
5 август - Барселона
  Катар  0  
  Полска  6 Бронза
2 август - Барселона
      Австралија  1   7 август - Барселона
  Шведска  1
  Гана  1
  Австралија  2  
  Австралија  0
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]


1 август 1992
19:00
Шпанија  1 – 0  Италија Стадион Месталја, Валенсија
Гледачи: 32.000
Извештај


1 август 1992
21:30
Полска  2 – 0  Катар Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 25.000
Извештај


2 август 1992
19:00
Парагвај  2 – 4 (aet)  Гана Естадио Ла Ромареда, Сарагоса
Гледачи: 10.000
Извештај


2 август 1992
21:30
Шведска  1 – 2  Австралија Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 30.000
Извештај

Полуфинале[уреди | уреди извор]

5 август 1992
19:00
Шпанија  2 – 0  Гана Стадион Месталја, Валенсија
Гледачи: 36.000
Извештај

5 август 1992
21:30
Полска  6 – 1  Австралија Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 45.000
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

7 август 1992
20:00
Австралија  0 – 1  Гана Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 15.000
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

8 август 1992
20:00
Полска  2 – 3  Шпанија Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 95.000
Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

[1]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1  Шпанија (ESP) 6 6 0 0 14 2 +12 12
2  Полска (POL) 6 4 1 1 17 6 +11 9
3  Гана (GHA) 6 3 2 1 9 6 +3 8
4  Австралија (AUS) 6 2 1 3 8 12 –4 5
5  Италија (ITA) 4 2 0 2 3 5 -2 4
6  Шведска (SWE) 4 1 2 1 6 3 +3 4
7  Парагвај (PAR) 4 1 2 1 5 5 0 4
8  Катар (QAT) 4 1 1 2 2 5 -3 3
9  САД (USA) 3 1 1 1 6 5 +1 3
10  Мексико (MEX) 3 0 3 0 3 3 0 3
11  Јужна Кореја (KOR) 3 0 3 0 2 2 0 3
12  Египет (EGY) 3 1 0 2 4 6 −2 2
13  Данска (DEN) 3 0 2 1 1 4 −3 2
14  Колумбија (COL) 3 0 1 2 4 9 –5 1
15  Мароко (MAR) 3 0 1 2 2 8 –6 1
16  Кувајт (KUW) 3 0 0 3 1 6 –5 0

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]