Ракомет на Летните олимписки игри 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракомет на
Летните олимписки игри 2020
Податоци за турнирот
Домаќини Јапонија
Датуми24 јули – 8 август 2021
Екипи24 (од 5 конфедерации)
ОдржувалиштаНационална гимназија Јојоги

Ракометните турнири на Летни олимписки игри 2020 во Токио се одржале од 24 јули до 8 август 2021 година.[1][2]

Првично било предвидено тие да се одржат во 2020 година, но на 24 март 2020 година, Олимписките игри биле одложени за 2021 година поради пандемијата на КОВИД-19.[3]

Распоред[уреди | уреди извор]

Легенда
ГФ Групна фаза ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале B Натпревар за бронзен медал Ф Натпревар за златен медал

[4][5]

Дата
Турнир
Саб 24 Нед 25 Пон 26 Вто 27 Сре 28 Чет 29 Пет 30 Саб 31 Нед 1 Пон 2 Вто 3 Сре 4 Чет 5 Пет 6 Саб 7 Нед 8
Мажи ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Б Ф
Жени ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Б Ф

Настани[уреди | уреди извор]

Медали ќе бидат доделени во следниве настани:

Квалификации[уреди | уреди извор]

Секој Национален олимписки комитет може да пријави само по една машка екипа составена од 14 играчи и една женска екипа составена исто така од 14 играчи.

Квалификувани екипи (мажи)[уреди | уреди извор]

Квалификации Дата Домаќин Места Квалификувани
Домаќинот Н/П Н/П 1  Јапонија
Светско првенство 2019 10–27 јануари 2019  Данска ,  Германија 1  Данска
Панамерикански игри 2019 31 јули – 5 август 2019 Перу Лима 1  Аргентина
Азиски квалификациски турнир 17–26 октомври 2019 Катар Доха 1  Бахреин
Европско првенство 2020 10–26 јануари 2020  Австрија,  Норвешка,  Шведска 1  Шпанија
Африканско првенство 2020 16–26 јануари 2020 Тунис Тунис 1  Египет
Олимписки квалификациски турнири 12–14 март 2021 Црна Гора Подгорица 2  Бразил
 Норвешка
Франција Монпеље 2  Франција
 Португалија
Германија Берлин 2  Германија
 Шведска
Вкупно 12


Квалификувани екипи (жени)[уреди | уреди извор]

Квалификации Дата Домаќин Места Квалификувани
Домаќин Н/П Н/П 1  Јапонија
Европско првенство 2018 29 ноември – 16 декември 2018  Франција 1  Франција
Панамерикански игри 2019 24–30 јули 2019 Перу Лима 1  Бразил
Азиски квалификациски турнир 2019 23–29 септември 2019 Кина Чуџоу 1  Јужна Кореја
Африкански квалификациски турнир 2019 26–29 септември 2019 Сенегал Дакар 1  Ангола
Светско првенство 2019 29 ноември – 15 декември 2019 Јапонија 1  Холандија
Олимписки квалификациски турнири 2020 19–21 март 2021 Шпанија Лирија 2  Шпанија
 Шведска
Унгарија Ѓер 2  Унгарија
Податотека:ROC flag (2021 NWSCh).png РОК
Црна Гора Подгорица 2  Црна Гора
 Норвешка
Вкупно 12

Машки турнир[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1  Норвешка 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
2  Франција 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
3  Германија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
4  Бразил 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
5  Шпанија 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа
6  Аргентина 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа

Група Б[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1  Данска 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
2  Шведска 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
3  Португалија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
4  Јапонија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
5  Египет 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа
6  Бахреин 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеНатпревар за златен медал
 
          
 
3 август
 
 
 
 
5 август
 
 
 
 
 
3 август
 
 
 
 
 
7 август
 
 
 
 
 
3 август
 
 
 
 
 
5 август
 
 
 
 
 
3 август
 
 Натпревар за бронзен медал
 
 
 
7 август
 
 
 
 
 
 
 
 

Женски турнир[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1  Холандија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
2  Црна Гора 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
3  Норвешка 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
4  Јапонија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
5  Јужна Кореја 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа
6  Ангола 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа

Група Б[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1  Шпанија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
2 Податотека:ROC flag (2021 NWSCh).png РОК 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
3  Унгарија 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
4  Шведска 0 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
5  Франција 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа
6  Бразил 0 0 0 0 0 0 0 0 Испаѓа

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеЗлатен медал
 
          
 
4 август
 
 
 
 
6 август
 
 
 
 
 
4 август
 
 
 
 
 
8 август
 
 
 
 
 
4 август
 
 
 
 
 
6 август
 
 
 
 
 
4 август
 
 Брозен медал
 
 
 
8 август
 
 
 
 
 
 
 
 

Медали[уреди | уреди извор]

Медалисти[уреди | уреди извор]

Конкуренција Злато Сребро Бронза
Мажи
Жени

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tokyo 2020 Qualification System confirmed“. ihf.info. 3 April 2018.
  2. „Tokyo 2020: One Year to Go, handball schedule confirmed“. ihf.info. 23 July 2020.
  3. „Joint Statement from the International Olympic Committee and the Tokyo 2020 Organising Committee“. International Olympic Committee. Посетено на 24 March 2020.
  4. „Schedule – Handball Tokyo 2020 Olympics“. Olympian Database. Посетено на 8 March 2020.
  5. „Handball Competition Schedule“. Tokyo 2020. Посетено на 8 March 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]