Монпелје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Монпелје
Montpellier
Montpellier PhotoMontage 01.jpg
Грб на Монпелје
Грб
Монпелје се наоѓа во Франција
Монпелје
Координати: 43°36′42.84″ СГШ 3°52′37.92″ ИГД / 43.6119, 3.8772
Земја Франција
Регион Лангдок-Русијон
Департман Еро
Округ Монпелје
Општ. заедница Монпелје
Управа
 • Градоначалник (2014–2020) Филип Сорел
Површина1 56,88 km2 (2,196 sq mi)
Население (2011)2 264.538
 • Ранг 8-ми во земјата
 • Густина 47/km2 (120/sq mi)
INSEE/Пошт. бр. 34172 / 34000, 34070, 34080, 34090
Надм. висина 7 м
(прос. 27 м)

1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија.

2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Монпелје (фр. Montpellier, окс. Montpelhièr) е град во јужна Франција. Тој е главен град на регионот Лангдок-Русијон и е сместен во департманот Еро.

Населението во градот брои 251.392, а во поширокото градско подрачје — преку 600.000 жители (2006).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]