Прејди на содржината

Ракомет на Летните олимписки игри 2016 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракомет на ЛОИ
2016
Податоци за турнирот
Домаќини Бразил
Датуми7–21 август
Екипи12 (од 4 конфедерации)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Данска (1 титула)
Второпласиран Франција
Третопласиран Германија
Четвртопласиран Полска
Статистикa за турнирот
Натпревари38
Дадени голови2081 (54.76 по натпр.)

Ракометот на Летните олимписки игри 2016 — официјален ракометарски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржил во Рио де Жанеиро, Бразил во периодот од 4 август до 21 август во привремената Арена на иднината која се наоѓа во Олимпискиот парк и е со капацитет од 12.000 седишта.[1]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Начин на квалификување Датум Домаќин Места Квалификувани
Домаќин 2 октомври 2009 Данска Копенхаген 1  Бразил
Светско првенство 2015 15 јануари – 1 февруари 2015 Катар Катар 1  Франција
Панамерикански игри 2015 16–25 јули 2015 Канада Торонто 1  Аргентина
Азиски квалификациски турнир 14–27 ноември 2015 Катар Доха 1  Катар
Европско првенство 2016 15–31 јануари 2016  Полска 1  Германија
Африканско првенство 2016 21–30 јануари 2016 Египет Каиро 1  Египет
Олимписки квалификациски турнири 8–10 април 2016 Полска Гдањск 2  Полска
 Тунис
Шведска Малме 2  Словенија
 Шведска
Данска Хернинг 2  Данска
 Хрватска
Вкупно 12

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Н П Н П ДП ПП ГР
1.  Хрватска 8 5 4 0 1 147 134 +13
2.  Франција 8 5 4 0 1 152 126 +26
3.  Данска 6 5 3 0 2 136 127 +9
4.  Катар 5 5 2 1 2 122 127 -5
5.  Аргентина 2 5 1 0 4 110 126 -16
6.  Тунис 1 5 0 1 4 118 145 -27
7 август 2016
9:30
 Хрватска 23:30  Катар Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 4,880
(8:15)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

7 август 2016
14:40
 Данска 25:19  Аргентина Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 6,620
(10:10)
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

7 август 2016
19:50
 Франција 25:23  Тунис Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 6,058
(16:11)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

9 август 2016
9:30
{{{team1}}} 20:35  Франција Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 4,799
(13:16)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

9 август 2016
14:40
 Тунис 23:31  Данска Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 5,800
(10:16)
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

9 август 2016
21:50
 Аргентина 26:27  Хрватска Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 8,150
(15:14)
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон

11 август 2016
9:30
 Тунис 25:25  Катар Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 2,340
(12:11)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

11 август 2016
14:40
 Данска 24:27  Хрватска Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 7,212
(12:15)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

11 август 2016
21:50
 Франција 31:24  Аргентина Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 9,148
(17:12)
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

13 август 2016
11:30
 Хрватска 29:28  Франција Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 8,922
(14:12)
Suspension 4×добил жолт картон 2×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон

13 август 2016
14:40
 Данска 26:25  Катар Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 6,496
(14:14)
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

13 август 2016
21:50
 Аргентина 23:21  Тунис Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 5,123
(14:10)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

15 август 2016
14:40
 Франција 33:30  Данска Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 7,847
(17:16)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 август 2016
19:50
 Хрватска 41:26  Тунис Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 7,228
(25:10)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

15 август 2016
21:50
 Катар 22:18  Аргентина Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 8,862
(12:9)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Н П Н П ДП ПП ГР
1.  Германија 8 5 3 0 1 153 141 +12
2.  Словенија 8 5 4 0 1 137 126 +11
3.  Бразил 5 5 2 1 2 141 150 -9
4.  Полска 4 5 2 0 3 139 140 -1
5.  Египет 3 5 1 1 3 129 143 -14
6.  Шведска 2 5 1 0 4 132 131 +1
7 август 2016
11:30
 Шведска 29:32  Германија Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 7,819
(15:18)
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

7 август 2016
16:40
 Полска 32:34  Бразил Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 8,778
(13:16)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

7 август 2016
21:50
 Словенија 27:26  Египет Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 6,497
(15:15)
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

9 август 2016
11:30
 Германија 32:29  Полска Арена на иднината, Рио де Жанеиро
(16:14)
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

9 август 2016
16:40
 Бразил 28:31  Словенија Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 8,131
(13:16)
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај 13×Suspension 2×добил жолт картон 2×Red card

9 август 2016
19:50
 Египет 26:25  Шведска Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 4,926
(12:13)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

11 август 2016
11:30
 Полска 33:25  Египет Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 4,994
(16:10)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

11 август 2016
16:40
 Бразил 33:30  Германија Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 9,087
(17:16)
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

11 август 2016
19:50
 Словенија 29:24  Шведска Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 7,470
(14:13)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

13 август 2016
9:30
 Словенија 25:28  Германија Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 6,957
(12:11)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

13 август 2016
16:40
 Египет 27:27  Бразил Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 9,313
(15:13)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

13 август 2016
19:50
 Шведска 24:25  Полска Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 8,176
(13:12)
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон

15 август 2016
9:30
 Полска 20:25  Словенија Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 6,929
(13:13)
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

15 август 2016
11:30
 Германија 31:25  Египет Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 8,286
(15:12)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

15 август 2016
14:40
 Шведска 30:19  Бразил Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 9,406
(16:10)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Елиминации[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
17 август - Рио де Жанеиро        
  Хрватска  27
19 август - Рио де Жанеиро
  Полска  30  
  Полска  28
17 август - Рио де Жанеиро
    Данска (pr.)  29  
  Данска  37
21 август - Рио де Жанеиро
  Словенија  30  
  Данска  28
17 август - Рио де Жанеиро
    Франција  26
  Бразил  27
19 август - Рио де Жанеиро
  Франција  34  
  Франција  29 Трето место
17 август - Рио де Жанеиро
    Германија  28  
  Германија  34   Полска  25
  Катар  22     Германија  31
21 август - Рио де Жанеиро


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

17 август 2016
10:00
 Бразил 27:34  Франција Арена на иднината, Рио де Жанеиро
(16:16)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

17 август 2016
13:30
 Германија 34:22  Катар Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 7,518
(16:12)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 август 2016
17:00
 Данска 37:30  Словенија Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 7,435
(16:13)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

17 август 2016
20:30
 Хрватска 27:30  Полска Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 8,265
(14:18)
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Полуфинале[уреди | уреди извор]

19 август 2016
15:30
 Франција 29:28  Германија Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 8,795
(16:13)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 август 2016
20:30
 Полска 28:29 (Прод.)  Данска Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 8,689
(15:16)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Прод.: 25:25 Прод.: 3:4

Бронза[уреди | уреди извор]

21 август 2016
10:30
 Полска 25:31  Германија Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 7,589
Извештај
Suspension 1×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

21 август 2016
14:00
 Данска 28:26  Франција Арена на иднината, Рио де Жанеиро
Гледачи: 9,978
Извештај
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Табела и статистика[уреди | уреди извор]

Конечна табела[уреди | уреди извор]

Rang Екипа Н П Н П ДП ПП ГР П
 Данска 8 6 0 2 230 211 +19 12
 Франција 8 6 0 2 241 209 +32 12
 Германија 8 6 0 2 246 217 +29 12
4.  Полска 8 3 0 5 222 227 -5 6
5.  Хрватска 6 4 0 2 174 164 +10 8
6.  Словенија 6 4 0 2 167 163 +4 8
7.  Бразил 6 2 1 3 168 184 -16 5
8.  Катар 6 2 1 3 144 161 -17 5
9.  Египет 5 1 1 3 129 143 -14 3
10.  Аргентина 5 1 0 4 110 126 -16 2
11.  Шведска 5 1 0 4 132 131 +1 2
12.  Тунис 5 0 1 4 118 145 -27 1

Ол-стар тим[уреди | уреди извор]

Извор: IHF.info Архивирано на 3 јануари 2019 г.

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Место Играч Голови Удари %
1 Полска Карол Биелецки 55 87 63
2 Данска Микел Хансен 54 87 62
3 Данска Ласе Сван Хансен 49 70 70
Германија Уве Геншајмер 62 79
5 Германија Тобијас Рајхман 41 50 82
6 Катар Рафаел Капоте 40 66 61
7 Франција Мишел Гигу 39 52 75
8 Катар Жарко Марковиќ 33 70 47
Полска Михал Дашек 43 77
10 Франција Даниел Нарсис 32 44 73
Франција Валентин Порт 49 65

Извор: IHF

Најдобри голмани[уреди | уреди извор]

Место Голман % Одбрани Удари
1 Германија Силвио Хајневетер 40 26 65
2 Катар Данијел Шариќ 35 55 157
3 Франција Тијери Омејер 34 75 223
Полска Пјотр Вишомирски 67 196
Шведска Микаел Апелгрен 24 70
6 Тунис Маруен Магаиз 33 50 153
7 Аргентина Матијас Шулц 31 45 145
Хрватска Иван Стевановиќ 35 114
9 Германија Андреас Волф 31 35 114
10 Бразил Маик Сантос 30 69 228

Извор: IHF Архивирано на 11 февруари 2017 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Olympic Handball“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2016-02-24. Посетено на 7 March 2016.