Кревање тегови на Летните олимписки игри 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кревање тегови
на Летните олимписки игри 2020
МестоМеѓународен форум во Токио
Денови24 јули – 4 август 2021
Бр. на настани14
Натпреварувачи196 од 74 земји
← 2016
2024 →

Кревањето тегови на Летните олимписки игри 2020 во Токио се одржало од 24 јули до 4 август 2021 година во Меѓународниот форум во Токио.

Распоред[уреди | уреди извор]

[1][2]
Дата 24 јул 25 јул 26 јул 27 јул 28 јул 29 јул 30 јул 31 јул 1 авг 2 авг 3 авг 4 авг
Мажи 61кг Ф
Мажи 67кг Ф
Мажи 73кг Ф
Мажи 81кг Ф
Мажи 96кг Ф
Мажи 109кг Ф
Мажи 109+кг Ф
Жени 49кг Ф
Жени 55кг Ф
Жени 59кг Ф
Жени 64кг Ф
Жени 76кг Ф
Жени 87кг Ф
Жени 87+кг Ф


Промени[уреди | уреди извор]

Вкупниот број на златни медали е намален од 15 на 14, откако една дисциплина во машка конкуренција била елиминирана.

Во јули 2018, IWF објавила нови официјални категории во кревање тегови.[3]

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

Медалисти[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Кина3104
2 Кинески Тајпеј1012
3 Филипини1001
Канада1001
5 Италија0112
Индонезија0112
7 Колумбија0101
Индија0101
Туркменистан0101
10 Казахстан0022
11 Јапонија0011
Вкупно66618

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Weightlifting Competition Schedule“. Tokyo 2020. Посетено на 17 March 2020.
  2. „Schedule - Weightlifting Tokyo 2020 Olympics“. Olympian Database. Посетено на 17 March 2020.
  3. Bodyweight categories unanimously accepted as IWF confirms plans to hold 2020 World Championships for non-Olympic divisions