Прејди на содржината

Африканско првенство во ракомет за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Податотека:CAHB (logo).png
СпортРакомет
Основана1974
Број на екипи12
ДржаваCAHB (Африка)
Тековен првак Тунис (10 титули)
Најмногу титули Тунис (10 титули)

Африканско првенство во ракомет за мажи — официјален натпревар за сениорски национални ракометни репрезентации на Африка, кој се одржува на секои две години. Покрај прогласување на најдобрите репрезентации, турнирот служи и како квалификациски турнир за Олимписките игри и за Светското првенство во ракомет. За првпат турнирот бил одржан во 1974 година, и денес претставува најстарото континентално ракометно натпреварување. Актуелен шампион е Тунис, кој победил на турнирот во 2018 година во Габон.

Само три земји успеале да го освојат турнирот. Тунис, кој бил и победник на првото издание, го држи рекордот по освоени титули, 10 на број, по кое следува Алжир со 7 титули и Египет со 6 титули.

Податоци[уреди | уреди извор]

Година Домаќин Финале Натпревар за 3 место
Шампион Резултат Финалист Трето место Резултат Четврто место
1974
Детално
Тунис
Тунис

Тунис
n/a
Камерун

Сенегал
n/a
Того
1976
Детално
Алжир
Алжир

Тунис
n1
Алжир

Камерун
n1
Того
1979
Детално
Република Конго
Република Конго

Тунис
21–17
Египет

Алжир
26–24
Конго
1981
Детално
Тунис
Тунис

Алжир
30–25
Брег на Слоновата Коска

Тунис

Египет
1983
Детално
Египет
Египет

Алжир
25–24
Конго

Тунис
29–24
Египет
1985
Детално
Ангола
Ангола

Алжир
23–17
Тунис

Конго

Египет
1987
Детално
Мароко
Мароко

Алжир
22–16
Египет

Тунис

Конго
1989
Детално
Алжир
Алжир

Алжир
18–17 [[File:{{{flag alias-1959}}}|30x27px|border |alt=|link=]]
Египет

Тунис

Конго
1991
Детално
Египет
Египет

Египет
n/a
Алжир

Тунис
n/a
Мароко
1992
Детално
Брег на Слоновата Коска
Брег на Слонова Коска

Египет
26–24
Тунис

Алжир
28–16
Заир
1994
Детално
Тунис
Тунис

Тунис
18–16
Алжир

Египет

Мароко
1996
Детално
Бенин
Бенин

Алжир
21–19 (продолжение)
Тунис

Египет
28–21
Мароко
1998
Детално
Јужна Африка
Јужна Африка

Тунис
22–19
Алжир

Египет
35–26
Нигерија
2000
Детално
Алжир
Алжир

Египет
n/a
Алжир

Тунис
n/a
Мароко
2002
Детално
Мароко
Мароко

Тунис
25–19
Алжир

Египет
35–25
Мароко
2004
Детално
Египет
Египет

Египет
31–28
Тунис

Ангола
31–30
Алжир
2006
Детално
Тунис
Тунис

Тунис
26–21
Египет

Мароко
26–25
Ангола
2008
Детално
Ангола
Ангола

Египет
27–25
Тунис

Алжир
23–20
Ангола
2010
Детално
Египет
Египет

Тунис
24–21
Египет

Алжир
30–22
DR Congo
2012
Детално
Мароко
Мароко

Тунис
23–20
Алжир

Египет
29–15
Мароко
2014
Детално
Алжир
Алжир

Алжир
25–21
Тунис

Египет
31–24
Ангола
2016
Детално
Египет
Египет

Египет
21–19
Тунис

Ангола
25–19
Алжир
2018
Детално
Габон
Габон

Тунис
26–24
Египет

Ангола
29–26
Мароко
2020
Детално
Тунис
Тунис
Иден настан Иден настан
2022
Детално
Мароко
Мароко
Иден настан Иден настан
2024
Детално
Алжир
Алжир
Иден настан Иден настан
^n1 Египет бил на двапати дисквалификуван.
^n/a Одлучено според Бергеров систем.

Податоци по нација[уреди | уреди извор]

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Тунис107623
2 Алжир77418
3 Египет66618
4 Камерун0112
 Конго0112
6 Брег на Слоновата Коска0101
7 Ангола0033
8 Мароко0011
 Сенегал0011
Вкупно23232369

Учесници[уреди | уреди извор]

Легенда
  • 1 – Шампион
  • 2 – Финалист
  • 3 – Трето место
  • 4 – Четврто место

  • Q — Квалификуван за следниот турнир
  •  ••  — Квалификуван, но се повлекол
  •  •  — Неквалификуван
  •  ×  — Не влегол/се повлекол од првенството
  •  ××  — Дисквалификуван/Казнет
  •    — Домаќин

Team Тунис
1974
(5)
Алжир
1976
(7)
Република Конго
1979
(8)
Тунис
1981
(8)
Египет
1983
(6)
Ангола
1985
(6)
Мароко
1987
(7)
Алжир
1989
(7)
Египет
1991
(7)
Брег на Слоновата Коска
1992
(8)
Тунис
1994
(10)
Бенин
1996
(10)
Јужна Африка
1998
(10)
Алжир
2000
(7)
Мароко
2002
(12)
Египет
2004
(11)
Тунис
2006
(11)
Ангола
2008
(8)
Египет
2010
(12)
Мароко
2012
(12)
Алжир
2014
(12)
Египет
2016
(12)
Габон
2018
(10)
Тунис
2020
(17)
Years
 Алжир × 2-ро 3-то 1-во 1-во 1-во 1-во 1-во 2-ро 3-то 2-ро 1-во 2-ро 2-ро 2-ро 4-то 5-то 3-то 3-то 2-ро 1-во 4-то 6-то Q 23
 Ангола 5-то 5-то 5-то 7-мо 7-мо 8-мо 6-то 3-то 4-то 4-то 5-то 6-то 4-то 3-то 3-то Q 16
 Бенин 9-то 1
 Буркина Фасо 12th 1
 Камерун 2-ро 3-то 5-то 7-мо 9-то 5-то 5-то 9-то 7-мо 10-то 7-мо 5-то 5-то 9-то Q 15
 Зелен ’Рт Q 1
 Central African Rep. 5-то 1
 Конго 4-то 7-мо 2-ро 3-то 4-то 4-то 7-мо 5-то 6-то 6-то 5-то 11-то 10-то 6-то 8-мо 9-то 7-мо 8-мо 7-мо Q 20
 ДР Конго × × × × × × × × × 4-то 7-мо 8-мо 8-мо 11-то 5-то 4-то 8-мо 10-то 7-мо 8-мо Q 12
 Џибути 8-мо 10-то 2
 Египет ×× 2-ро 4-то 4-то 4-то 2-ро 2-ро 1-во 1-во 3-то 3-то 3-то 1-во 3-то 1-во 2-ро 1-во 2-ро 3-то 3-то 1-во 2-ро Q 22
 Габон × × × × × × × × × × × 6-то 12th 8-мо 9-то 11-то 9-то 11-то 5-то Q 9
 Гана 8-мо 1
 Гвинеја 8-мо Q 2
 Брег на Слоновата Коска 6-то 7-мо 2-ро 6-то 6-то 6-то 6-то 5-то 5-то 6-то 8-мо 7-мо 10-то 7-мо 12th 10-то Q 17
 Кенија 9-то 12th Q 3
 Либија × × × × × × × × × × × 11-то 11-то 12th 9-то Q 5
 Мароко 5-то 5-то 4-то 7-мо 4-то 4-то 5-то 4-то 4-то 6-то 3-то 8-мо 6-то 4-то 6-то 6-то 4-то Q 18
 Нигерија × × 8-мо 6-то × × × × × × × 5-то 4-то 7-мо 10-то 6-то 7-мо 11-то 10-то 10-то Q 12
 Сенегал 3-то 5-то 6-то 6-то 9-то 9-то 7-мо 5-то 8-мо Q 10
 Јужна Африка 10-то 1
 Того 4-то 4-то 6-то 7-мо 10-то 5
 Тунис 1-во 1-во 1-во 3-то 3-то 2-ро 3-то 3-то 3-то 2-ро 1-во 2-ро 1-во 3-то 1-во 2-ро 1-во 2-ро 1-во 1-во 2-ро 2-ро 1-во Q 25
 Замбија Q 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]