Кошарка на Летните олимписки игри 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: Летни олимписки игри 2020.

20. Олимписки турнир во кошарка
Токио 2020
Податоци
ДомаќинЈапонија
ГрадТокио
Дата24 јули – 8 август 2021
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Франција
3 бронза  Австралија
Жени
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Јапонија
3 бронза  Франција
Турнир
← 2016  2024 →

Кошаркарскиот турнир на Летните олимписки игри 2020 е предвиден да се одржи од 24 јули до 8 август 2021 во Јапонија.[1]

Ова било 20-то издание на машкиот турнир и 12-то издание на женскиот турнир.

За првпат во историјата на игрите, ќе се одржат и машки и женски турнири во кошарка 3х3.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Секој национален олимписки комитет има право да пријави една екипа од 12 играчи во машка и една екипа од 12 играчи во женска конкуренција.

Квалификувани екипи (мажи)[уреди | уреди извор]

Начин на квалификување[2] Дата Арена Места Квалификувани
Домаќин[3] Н/П Н/П 1  Јапонија
Светско првенство 2019 Африка 31 август – 15 септември 2019 Народна Република Кина НР Кина 1  Нигерија
Америка 2  Аргентина
 САД
Азија 1  Иран
Европа 2  Франција
 Шпанија
Океанија 1  Австралија
Квалификациски олимписки турнири 29 јуни – 4 јули 2021 Канада Викторија 1  Чешка
Хрватска Сплит 1  Германија
Литванија Каунас 1  Словенија
Србија Белград 1  Италија
Вкупно 12


Квалификувани екипи (жени)[уреди | уреди извор]

Начин на квалификување Дата Арена Места Квалификувани
Домаќин Н/П Н/П 1  Јапонија
Светско првенство 2018 22–30 септември 2018  Шпанија 1  САД
Квалификациски олимписки турнири 6–9 февруари 2020 Белгија Остенде 2  Белгија
 Канада
Франција Бурж 3  Австралија
 Франција
 Порторико
Србија Белград 2  Нигерија
 Србија
3  Кина
 Јужна Кореја
 Шпанија
Вкупно 12


Распоред[уреди | уреди извор]

Легенда
ГФ Групна фаза ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале B Натпревар за бронзен медал Ф Натпревар за златен медал
Дата
Турнир
Саб 24 Нед 25 Пон 26 Вто 27 Сре 28 Чет 29 Пет 30 Саб 31 Нед 1 Пон 2 Вто 3 Сре 4 Чет 5 Пет 6 Саб 7 Нед 8
Мажи ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Б Ф
Жени ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Б Ф
3x3 (мажи & жени) ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Б Ф

[4][5][6]

Машки турнир[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  Франција 6 3 3 0 259 215 +44
2.  САД 5 3 2 1 315 233 +82
3.  Чешка 4 3 1 2 245 294 -49
4.  Иран 3 3 0 3 206 283 -77

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  Австралија 6 3 3 0 259 226 +33
2.  Италија 5 3 2 1 255 239 +16
3.  Германија 4 3 1 2 257 273 -16
4.  Нигерија 3 3 0 3 230 263 -33

Група Ц[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  Словенија 6 3 3 0 329 268 +61
2.  Шпанија 5 3 2 1 256 243 +13
3.  Аргентина 4 3 1 2 268 276 -8
4.  Јапонија 3 3 0 3 235 301 -66

Поредок на третопласираните екипи во групите[уреди | уреди извор]

Поз. Група Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1. А  Аргентина 4 3 1 2 268 276 -8
2. Б  Германија 4 3 1 2 257 273 -16
3. Ц  Чешка 4 3 1 2 245 294 -49

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеЗлатен медал
 
          
 
3 август
 
 
 Италија75
 
5 август
 
 Франција84
 
 Франција90
 
3 август
 
 Словенија89
 
 Словенија97
 
7 август
 
 Германија70
 
 Франција82
 
3 август
 
 САД87
 
 Шпанија81
 
5 август
 
 САД95
 
 САД97
 
3 август
 
 Австралија78 Бронзен медал
 
 Австралија97
 
7 август
 
 Аргентина59
 
 Словенија93
 
 
 Австралија107
 

Женски турнир[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  Шпанија 6 3 3 0 234 205 +29
2.  Србија 5 3 2 1 207 214 -7
3.  Канада 4 3 1 2 208 201 +7
4.  Јужна Кореја 3 3 0 3 183 212 -29

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  САД 6 3 3 0 260 223 +37
2.  Јапонија 5 3 2 1 245 239 +6
3.  Франција 4 3 1 2 239 229 +10
4.  САД 3 3 0 3 217 270 -53

Група Ц[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  Кина 6 3 3 0 247 191 +56
2.  Белгија 5 3 2 1 234 196 +38
3.  Австралија 4 3 1 2 240 230 +10
4.  Порторико 3 3 0 3 176 280 -104

Поредок на третопласираните екипи во групите[уреди | уреди извор]

Поз. Група Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1. Ц  Австралија 4 3 1 2 240 230 +10
2. Б  Франција 4 3 1 2 239 229 +10
3. А  Канада 4 3 1 2 208 201 +7

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

 
ЧатвртфиналеПолуфиналеЗлатен медал
 
          
 
4 август
 
 
 Австралија55
 
6 август
 
 САД79
 
 САД79
 
4 август
 
 Србија59
 
 Кина70
 
8 август
 
 Србија77
 
 САД90
 
4 август
 
 Јапонија75
 
 Јапонија86
 
6 август
 
 Белгија85
 
 Јапонија87
 
4 август
 
 Франција71 Бронзен медал
 
 Шпанија64
 
7 август
 
 Франција67
 
 Србија76
 
 
 Франција91
 

Кошарка 3x3[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Мажи
Начин на квалификување Дата Арена Места Квалификувани
Домаќин Н/П Н/П 1  Јапонија
Светска ранг-листа на ФИБА за 3x3[7] 1 ноември 2019 Јапонија Уцуномија 3  Кина
 Русија
 Србија
Квалификациски олимписки турнир 3x3 2021 26–30 мај 2021 Австрија Грац 3  Полска
 Холандија
 Латвија
Универзален олимпикски квалификациски турнир[8] 4–6 јуни 2021 Унгарија Дебрецин 1  Белгија
Вкупно 8
Жени
Начин на квалификување Дата Арена Места Квалификувани
Домаќин 0
Светска ранг-листа на ФИБА за 3x3[9] 1 ноември 2019 Јапонија Уцуномија 4  Русија
 Кина
 Монголија
 Романија
Квалификациски олимписки турнир 3x3 2021 26–30 мај 2021 Австрија Грац 3  САД
 Франција
 Јапонија
Универзален олимпикски квалификациски турнир[10] 4–6 јуни 2021 Унгарија Дебрецин 1  Италија
Вкупно 8

Машки турнир 3x3[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР Пласман
1.  Србија 0 0 0 0 0 0 0 Полуфинале
2. Податотека:ROC flag (2021 NWSCh).png РОК 0 0 0 0 0 0 0 Полуфинале
3.  Латвија 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
4.  Холандија 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
5.  Кина 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
6.  Јапонија 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
7.  Полска 0 0 0 0 0 0 0
8.  Белгија 0 0 0 0 0 0 0

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеЗлатен медал
 
          
 
 
 
 
28 јули
 
 
Pool 1
 
27 јули
 
 
 
Pool 4
 
28 јули
 
Pool 5
 
 
 
27 јули
 
 
 
Pool 3
 
28 јули
 
Pool 6
 
 
 
 
Pool 2Бронзен медал
 
 
28 јули
 
 
 
 
 
 
 

Женски турнир 3x3[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР Пласман
1.  Франција 0 0 0 0 0 0 0 Полуфинале
2. Податотека:ROC flag (2021 NWSCh).png РОК 0 0 0 0 0 0 0 Полуфинале
3.  Кина 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
4.  Романија 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
5.  Италија 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
6.  Јапонија 0 0 0 0 0 0 0 Четвртфинале
7.  Монголија 0 0 0 0 0 0 0
8.  САД 0 0 0 0 0 0 0

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеЗлатен медал
 
          
 
 
 
 
28 јули
 
 
Pool 1
 
27 јули
 
 
 
Pool 4
 
28 јули
 
Pool 5
 
 
 
27 јули
 
 
 
Pool 3
 
28 јули
 
Pool 6
 
 
 
 
Pool 2Бронзен медал
 
 
28 јули
 
 
 
 
 
 
 

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „IOC announces dates for basketball events at Tokyo Games“. fiba.basketball. Посетено на 17 July 2020.
  2. „Qualification for Olympic Games“. FIBA. Посетено на 10 November 2017.
  3. Stein, Mark (2 May 2017). „USA Basketball to use non-NBA players for qualifying after FIBA changes“. ESPN. Посетено на 10 November 2017.
  4. „Schedule – Basketball Tokyo 2020 Olympics“. Olympian Database. Посетено на 28 February 2020.
  5. „Basketball Competition Schedule“. Tokyo 2020. Посетено на 1 March 2020.
  6. „3x3 Basketball Competition Schedule“. Tokyo 2020. Посетено на 1 March 2020.
  7. „National Federation ranking“ (PDF). FIBA. Архивирано од изворникот (PDF) на 3 November 2019. Посетено на 9 February 2020.
  8. „Debrecen to host FIBA 3x3 Universality Olympic Qualifying Tournament 2021“. FIBA. 25 February 2021. Посетено на 12 March 2021.
  9. „National Federation ranking“ (PDF). FIBA. Архивирано од изворникот (PDF) на 3 November 2019. Посетено на 9 February 2020.
  10. „Debrecen to host FIBA 3x3 Universality Olympic Qualifying Tournament 2021“. FIBA. 25 February 2021. Посетено на 12 March 2021.