Прејди на содржината

Џудо на Летните олимписки игри 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џудо
на Летните олимписки игри 2020
Денови24–31 јули 2021
Натпреварувачи393 од 128[1] земји
«20162024»
Џудо на Летните
олимписки игри 2020

Список на џудисти
Мажи Жени Мешано
  60 кг     48 кг     тимски  
66 кг 52 кг
73 кг 57 кг
81 кг 63 кг
90 кг 70 кг
100 кг 78 кг
+100 кг +78 кг

Натпреварите во џудо на Летните олимписки игри 2020 во Токио предвидено е да се одржат од 24 до 31 јули во арената Нипон Будокан и на нив ќе учествуваат 393 џудисти во 15 категории, седум во машка и женска конкуренција како и во новата мешана тимска категорија.[2] Летните олимписки игри 2020 беа одложени во март 2020 година и преместени за во 2021 година како резултат на пандемијата од КОВИД-19.[3]

Жребот за натпреварите во џудо бил извлечен на 23 јули, а најдобрите осум во секоја тежинска категорија биле носители во жрепката.[4]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Вкупно 393 џудисти можат да се квалификуваат за ЛОИ 2020. Секој национален олимписки комитет може да пријави 14 натпреварувачи (по еден во секоја категорија). Домаќинот Јапонија има загарантирано место во сите 14 категории, додека 20 места се достапни до националните олимписки комитети преку покана од страна на Трипатритната комисија (валјд карта).

Преостанатите места на олимпискиот турнир се пополнуваат преку квалификациски процес на кој џудистите обезбедуваат место на игрите преку светската ранг листа подготвена од страна на меѓународната џудо федерација на 28 јуни 2021 година,[5][6] и финализирана на 5 јули.[7] Најдобрите 18 натпреварувачи во секоја тежинска категорија директно се пласираат на игрите, но секој национален олимписки комитет е должен да пријави само еден џудист по категорија. Доколку националниот олимписки комитет има повеќе од еден натпреварувач во најдобрите 18 на светската ранг листа, националниот олимписки комитет може да одлучи кој натпреварувач да обезбеди учество на игрите.

Дополнителни континентални места (13 машки и 12 женски за Европа, 12 од двата пола за Африка, 10 машки и 11 женски за Пан Америка, 10 од двата пола за Азија, и 5 од двата пола за Океанија) исто така се достапни. Овие места се доделени преку список на сите натпреварувачи на секој континент за сите категории во двете конкурекции. На овој начин се квалификуваат најдобро рангираните натпреварувачи кои немаат обезбедено учество притоа држејќи се до правилото еден натпреварувач по НОК како и дополнителното правило дека секој НОК може да квалификува само еден натпреварувач преку континенталните места (на овој начин се осигура дека 100 различни национални олимписки комитети се застапени во квалификацискиот процес).


Пол Ден 1 2 3 4 5 6 7
Мажи Тежинска категорија 60 66 73 81 90 100 +100
Учесници 23 27 36 35 33 25 22
Жени Тежинска категорија 48 52 57 63 70 78 +78
Учесници 28 29 25 31 28 24 27

Распоред на натпревари[уреди | уреди извор]

[8][9]

К Елиминации и четвртфинале Ф Репасаж, полуфинале, натпревар за златен и бронзен медал
Категорија↓/Датум→ Саб 24 Нед 25 Пон 26 Вто 27 Сре 28 Чет 29 Пет 30 Саб 31
Мажи
Мажи до 60 кг К Ф
Мажи до 66 кг К Ф
Мажи до 73 кг К Ф
Мажи до 81 кг К Ф
Мажи до 90 кг К Ф
Мажи до 100 кг К Ф
Мажи над 100 кг К Ф
Жени
Жени до 48 кг К Ф
Жени до 52 кг К Ф
Жени до 57 кг К Ф
Жени до 63 кг К Ф
Жени до 70 кг К Ф
Жени до 78 кг К Ф
Жени над 78 кг К Ф
Тимски мешано
Мешано тимски К Ф

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

Извор: [10]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

  *   земја домаќин (Јапонија)

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Јапонија*4116
2 Косово2002
3 Франција0213
4 Грузија0202
5 Кинески Тајпеј0101
6 Јужна Кореја0022
Монголија0022
8 Казахстан0011
Велика Британија0011
Бразил0011
Италија0011
Украина0011
Канада0011
Вкупно661224

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Olympic Games Tokyo 2020“. International Judo Federation. Посетено на 6 July 2021.
  2. „Tokyo 2020: Judo“. Посетено на 13 July 2018.
  3. „IOC, IPC, Tokyo 2020 Organising Committee and Tokyo Metropolitan Government Announce New Dates for the Olympic and Paralympic Games Tokyo 2020“. olympic.org. IOC. 2020-03-30. Архивирано од изворникот 30 March 2020. Посетено на 2020-03-30.
  4. Lasuen, Pedro (5 July 2021). „Olympic Qualification Final List“. International Judo Federation. Посетено на 6 July 2021.
  5. „Tokyo 2020 – IJF Qualification System“ (PDF). Tokyo 2020. IJF. Архивирано од изворникот (pdf) на 2020-06-22. Посетено на 19 July 2020.
  6. „IJF Olympic Qualification List“ (PDF). IJF. Посетено на 23 June 2021.
  7. Messner, Nicolas (28 June 2021). „The Day of Reckoning Has Come“. International Judo Federation. Посетено на 28 June 2021.
  8. „Schedule - Judo Tokyo 2020 Olympics“. Olympian Database. Посетено на 8 March 2020.
  9. „Judo Competition Schedule“. Tokyo 2020. Посетено на 8 March 2020.
  10. „Olympic Games Tokyo 2020 — Nations“. International Judo Federation. Посетено на 6 July 2021.