Прејди на содржината

Теквондо на Летните олимписки игри 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: Летни олимписки игри 2020.

Теквондо
на Летните олимписки игри 2020
МестоМакухари Месе
Денови24–27 јули 2021
Бр. на настани8
Натпреварувачи131
← 2016
2024 →

На натпреварувањето во теквондо на Летните олимписки игри 2020 во Токио настапиле 128 теквондо борци кои се натпреварувале во осум тежински категории; четири за мажи и четири за жени.[1]

Квалификации[уреди | уреди извор]

На натпреварувањето во теквондо[2] на овие игри учествувале вкупно 128 спортисти, 64 во секој пол и 16 во секоја од осумте тежински категории. На секој Национален олимписки комитет (НОК) му било дозволено да учествува со по еден натпреварувач во секоја категорија (дисциплина), што резултирало со максимум од осум натпреварувачи, по четири од секој пол. Во секоја тежинска категорија биле достапни по пет места за изборување на квота преку олимписката ранг-листа на Светската теквондо федерација (СТФ), едно место во квотата било достапно преку СТ Гренд Слем шампионската серија, девет места за пополнување на квотата биле достапни преку квалификациски настани (два по континент, освен Океанија која имала еден), а места во квотата имало достапно и за земјата-домаќин (четири класи избрани од домаќинот, две по пол) или со покана од Трипартитната комисија (во преостанатите четири класи).[3]

Доколку од еден НОК се квалификувале најмалку две жени или мажи спортисти преку рангирање, тогаш тој НОК не можел да учествува со свој спортисти на соодветниот континентален квалификациски турнир, освен ако не се откажал некој од местата добиени со пласман. Ова го вклучува и домаќинот, Јапонија, со своите автоматски квалификации по две жени и двајца мажи.[3]

Распоред[уреди | уреди извор]

[4][5]
Категорија↓/Дата → 24 јул 25 јул 26 јул 27 јул
Мажи 58 кг Ф
Мажи 68 кг Ф
Мажи 80 кг Ф
Мажи 80+ кг Ф
Жени 49 кг Ф
Жени 57 кг Ф
Жени 67 кг Ф
Жени +67 кг Ф

Натпреварувачи[уреди | уреди извор]

Натпреварувачи по категорија[уреди | уреди извор]

Тежина 1 2 3 4
Мажи 16 17 16 16
Жени 17 17 16 16

Натпреварувачи по земја[уреди | уреди извор]

Медали[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

  *   Host nation ( Јапонија)

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Русија2002
2 Србија1012
Хрватска1012
4 Тајланд1001
Узбекистан1001
Италија1001
САД1001
8 Велика Британија0213
9 Јужна Кореја0123
10 РОК0112
11 Јордан0101
Шпанија0101
Тунис0101
Македонија0101
15 Египет0022
Турција0022
17 Куба0011
Кинески Тајпеј0011
Кина0011
Брег на Слоновата Коска0011
Франција0011
Израел0011
Вкупно881632

Машки категории[уреди | уреди извор]

Event Злато Сребро Бронза
Flyweight (58 kg)
подробно
Вито Дел'Акила
 Италија
Мохамед Халил Џендуби
 Тунис
Џанг Џун
 Јужна Кореја
Михаил Артамонов
 РОК
Featherweight (68 kg)
подробно
Улугбек Рашитов
 Узбекистан
Бредли Синден
 Велика Британија
Хакан Реџбер
 Турција
Жао Шуаи
 Кина
Welterweight (80 kg)
подробно
Максим Храмцов
 РОК
Салех Ал-Шарабати
 Јордан
Тони Канает
 Хрватска
Сеиф Еиса
 Египет
Heavyweight (+80 kg)
подробно
Владислав Ларин
 РОК
Дејан Георгиевски
 Македонија
Ин Кјо-дон
 Јужна Кореја
Рафаел Алба
 Куба

Женски категории[уреди | уреди извор]

Event Злато Сребро Бронза
Flyweight (49 kg)
подробно
Панипак Вонгпатанакит
 Тајланд
Адријана Сересо
 Шпанија
Тијана Богдановиќ
 Србија
Авишаг Семберг
 Израел
Featherweight (57 kg)
подробно
Анастасија Золотиќ
 САД
Татјана Минина
 Русија
Ло Чиа-линг
 Кинески Тајпеј
Хатиџе Кубра Илгун
 Турција
Welterweight (67 kg)
подробно
Мате Јелиќ
 Хрватска
Лорен Вилијамс
 Велика Британија
Рут Гбагби
 Брег на Слоновата Коска
Хедаја Вахба
 Египет
Heavyweight (+67 kg)
подробно
Милица Мандиќ
 Србија
Ли Да-бин
 Јужна Кореја
Алтеа Лорин
 Франција
Бјанка Волкден
 Велика Британија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tokyo 2020: Taekwondo“. Посетено на 17 July 2018.
  2. „Taekwondo at Summer Olympics Games 2021 live stream, Schedule, News, Wiki“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-06-29. Посетено на 2021-06-29.
  3. 3,0 3,1 Tokyo 2020 – WTF Taekwondo Qualification System
  4. „Schedule - Taekwondo Tokyo 2020 Olympics“. Olympian Database. Посетено на 17 March 2020.
  5. „Taekwondo Competition Schedule“. Tokyo 2020. Посетено на 17 March 2020.