Ракомет на Летните олимписки игри 2000 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракометот на Летните олимписки игри 2000 - мажи
Податоци за турнирот
Домаќини Австралија
Датуми16–30 септември
Екипи12 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Русија (1 титула)
Второпласиран Шведска
Третопласиран Шпанија
Четвртопласиран Југославија
Статистикa за турнирот
Натпревари44
Дадени голови2252 (51.18 по натпр.)
Најдобар стрелецШведска Стефан Ловгрен
(51 голови)

Ракометот на Летните олимписки игри 2000 - мажи — официјален ракометарски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржил во Сиднеј, Австралија во периодот од 16 септември до 30 септември. Вкупно учествувале 12 репрезентации и биле поделени во две групи. Ракометната репрезентација на Русија победила на турнирот.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Начин на квалификување Дата Домаќин Места Квалификувани
Домаќин 24 септември 1993 Монако Монте Карло 1  Австралија
Светско првенство 1999 1–15 јуни 1999 Египет Египет 7  Шведска
 Русија
 Југославија
 Шпанија
 Германија
 Франција
 Египет
Панамерикански игри 1999 31 јули – 7 август 1999 Канада Винипег 1  Куба
Африканско првенство во ракомет 15–18 октомври 1999 Бенин Котону 1  Тунис
Европско првенство 2000 21–30 јануари 2000  Хрватска 1  Словенија
Азиско првенство 2000 25–30 јануари 2000 Јапонија Кумамото 1  Јужна Кореја
Вкупно 12

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Русија 5 4 0 1 129 121 +8 8 Четвртфинале
2  Германија 5 3 1 1 128 113 +15 7
3  Југославија 5 3 0 2 130 127 +3 6[б 1]
4  Египет 5 3 0 2 122 115 +7 6[lower-alpha 1]
5  Јужна Кореја 5 1 1 3 128 131 −3 3 Натпревар за 9 место
6  Куба 5 0 0 5 128 158 −30 0 Натпревар за 11 место
Source: [се бара извор]
Notes:
  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_YUG0.85848536102962.
16 септември 2000
09:30
Германија  30–20  Куба Сиднеј
(15–11)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
16 септември 2000
14:30
Југославија  25–24  Јужна Кореја Сиднеј
(12–10)
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон
16 септември 2000
19:30
Русија  22–21  Египет Сиднеј
(15–7)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

18 септември 2000
09:30
Јужна Кореја  24–24  Германија Сиднеј
(13–11)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон
18 септември 2000
14:30
Египет  22–25  Југославија
(14–11)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон
18 септември 2000
19:30
Куба  26–31  Русија Сиднеј
(14–15)
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

20 септември 2000
11:30
Русија  26–24  Јужна Кореја Сиднеј
(9–11)
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон
20 септември 2000
14:30
Египет  29–26  Куба Сиднеј
(12–11)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон
20 септември 2000
21:30
Југославија  22–28  Германија Сиднеј
(11–13)
Suspension 4×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

22 септември 2000
09:30
Јужна Кореја  21–28  Египет Сиднеј
(8–15)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
22 септември 2000
11:30
Југославија  33–26  Куба Сиднеј
(16–10)
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
22 септември 2000
19:30
Германија  25–23  Русија Сиднеј
(11–15)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

24 септември 2000
11:30
Куба  28–35  Јужна Кореја
(13–15)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
24 септември 2000
16:30
Германија  21–22  Египет Сиднеј
(11–8)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
24 септември 2000
21:30
Русија  27–25  Југославија Сиднеј
(14–12)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Шведска 5 5 0 0 155 121 +34 10 Четвртфинале
2  Франција 5 3 1 1 120 104 +16 7
3  Шпанија 5 3 0 2 144 126 +18 6
4  Словенија 5 2 1 2 137 127 +10 5
5  Тунис 5 1 0 4 111 117 −6 2 Натпревар за 9 место
6  Австралија (H) 5 0 0 5 106 178 −72 0 Натпревар за 11 место
Source: [се бара извор]
(H) Домаќин
16 септември 2000
11:30
Франција  24–24  Словенија Сиднеј
(9–11)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон
16 септември 2000
16:30
Шпанија  24–22  Тунис Сиднеј
(12–10)
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон
16 септември 2000
21:30
Шведска  44–23  Австралија Сиднеј
(23–12)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

18 септември 2000
11:30
Тунис  17–20  Франција Сиднеј
(11–11)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон
18 септември 2000
16:30
Австралија  23–39  Шпанија Сиднеј
[ (7–17)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон
18 септември 2000
21:30
Словенија  30–32  Шведска Сиднеј
(17–12)
Suspension 3×добил жолт картон 3×Red card Suspension 3×добил жолт картон

20 септември 2000
09:30
Шведска  27–18  Тунис Сиднеј
(13–11)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
20 септември 2000
16:30
Австралија  20–33  Словенија Сиднеј
(9–14)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 1×добил жолт картон
20 септември 2000
19:30
Шпанија  23–25  Франција Сиднеј
(11–11)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

22 септември 2000
14:30
Тунис  34–24  Австралија Сиднеј
(15–11)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
22 септември 2000
16:30
Шпанија  31–28  Словенија Сиднеј
(17–13)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
22 септември 2000
21:30
Франција  23–24  Шведска Сиднеј
(11–9)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

24 септември 2000
09:30
Словенија  22–20  Тунис Сиднеј
(9–12)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
24 септември 2000
14:30
Франција  28–16  Австралија Сиднеј
(13–7)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон
24 септември 2000
19:30
Шведска  28–27  Шпанија Сиднеј
(13–14)
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Златен медал
                   
26 септември        
  Русија  33
29 септември
  Словенија  22  
  Русија  29
26 септември
    Југославија  26  
  Франција  21
30 септември
  Југославија  26  
  Русија  28
26 септември
    Шведска  26
  Германија  26
29 септември
  Шпанија  27  
  Шпанија  25 Бронзен медал
26 септември
    Шведска  32  
  Шведска  27   Југославија  22
  Египет  23     Шпанија  26
30 септември


  5–8 место 5 место
             
29 септември
  Словенија 22  
  Франција 29  
 
30 септември
      Франција 22
    Германија 25
7 место
29 септември 30 септември
  Германија 24   Словенија  28
  Египет 18     Египет  34

Натпревар за 11 место[уреди | уреди извор]

26 септември 2000
09:30
Куба  26–24  Австралија Сиднеј
(12–9)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

Натпревар за 9 место[уреди | уреди извор]

26 септември 2000
11:30
Јужна Кореја  24–19  Тунис Сиднеј
(13–7)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

26 септември 2000
14:30
Русија  33–22  Словенија Сиднеј
(14–9)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
26 септември 2000
16:30
Шпанија  27–26  Германија Сиднеј
(11–13)
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Suspension 3×добил жолт картон
26 септември 2000
19:30
Југославија  26–21  Франција Сиднеј
(10–9)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон
26 септември 2000
21:30
Шведска  27–23  Египет Сиднеј
(14–12)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

5–8 место[уреди | уреди извор]

29 септември 2000
09:30
Словенија  22–29  Франција Сиднеј
(9–17)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон
29 септември 2000
11:30
Германија  24–18  Египет Сиднеј
(10–9)
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

Полуфинале[уреди | уреди извор]

29 септември 2000
14:30
Русија  29–26  Југославија Сиднеј
(14–15)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
29 септември 2000
16:30
Шпанија  25–32  Шведска Сиднеј
(10–15)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

7 место[уреди | уреди извор]

30 септември 2000
14:30
Словенија  28–34  Египет Сиднеј
(12–18)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

5 место[уреди | уреди извор]

30 септември 2000
16:30
Франција  22–25  Германија Сиднеј
(11–11)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

Бронзен медал[уреди | уреди извор]

30 септември 2000
19:30
Југославија  22–26  Шпанија Сиднеј
(9–12)
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

Златен медал[уреди | уреди извор]

30 септември 2000
21:30
Русија  28–26  Шведска Сиднеј
(13–14)
Suspension 2×добил жолт картон Suspension 2×добил жолт картон

Табела[уреди | уреди извор]

Rank Екипа
 Русија
 Шведска
 Шпанија
4  Југославија
5  Германија
6  Франција
7  Египет
8  Словенија
9  Јужна Кореја
10  Тунис
11  Куба
12  Австралија


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.