Ракомет на Летните олимписки игри 2012 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракомет на Летните олимписки игри 2012 - мажи
Податоци за турнирот
Домаќини Обединето Кралство
Датуми28 јули - 12 август
Екипи12 (од 5 конфедерации)
Конечен исход
Првак Франција (2. титула)
Второпласиран Шведска
Третопласиран Хрватска
Четвртопласиран Унгарија
Статистикa за турнирот
Натпревари38
Дадени голови1973 (51.92 по натпр.)
Гледачи209.625 (5.516 по натпр.)
Најдобар стрелецШведска Никлас Екберг (50 голови)[1]

Ракометот на Летните олимписки игри 2012 — официјален ракометарски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржил во Лондон, Обединето Кралство во периодот од 28 јули до 12 август во Олимписки парк. Натпреварите во групната фаза се одржале во „Копер бокс“, а нокаут-фазата во Кошаркарската олимписка арена.

Дванаесет нации учестувале на турнирот. Четирите најдобри екипи од секоја група се пласирале во четвртфинална рунда, додека 5-та и 6-та екипа во секоја група се пласирале за натпреварите од 9 до 12 според резултатите од нивните групни натпревари. За разлика од претходните Олимписки игри, немало натпревари за пласмани во кои учествувале поразените екипи од четвртфиналето.

Квалификаци[уреди | уреди извор]

Датум Турнир Бр. на места Квалификувани
Домаќин 1  Обединето Кралство
Светско првенство 2011 13—30 јануари 2011.  Шведска 1  Франција
Пан Американски игри 2011 16—24 октомври 2011.  Мексико 1  Аргентина
Азиски квалификации 2011 23. окт—2. нов 2011.  Јужна Кореја 1  Јужна Кореја
Африканско првенство 2012 10—21 јануари 2012.  Мароко 1  Тунис
Европско првенство 2012 15—29 јануари 2012.  Србија 1  Данска
Светски квалификации #1 6—8 април 2012.  Шпанија 2  Шпанија
 Србија
Светски квалификации #2 6—8 април 2012.  Шведска 2  Шведска
 Унгарија
Светски квалификации #3 6—8 април 2012.  Хрватска 2  Хрватска
 Исланд
Вкупно 12

Шешири[уреди | уреди извор]

Пред ждрепката, ИХФ ги сместила екипите во шест шешири. Ждрепката за групите се одржала на 30 мај 2012 година[2].

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6
 Франција  Шведска  Исланд  Србија  Данска  Јужна Кореја
 Шпанија  Хрватска  Унгарија  Обединето Кралство  Аргентина  Тунис
Група A Група Б

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

29 јули 2012
09:30
 Исланд 31 : 25  Аргентина Копер бокс
Гледачи: 3.701
Судии: Гајпел, Хелбиг (Германија)
Сигурдсон 9 (15:14) Симонет 5
Suspension 3×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400a01/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

29 јули 2012
14:30
 Шведска 28 : 21  Тунис Копер бокс
Гледачи: 4 155
Судии: Ралуј, Сабросо (Шпанија)
Додер 8 (16:11) Буганми 6
Suspension 3×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400a02/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

29 јули 2012
19:30
 Франција 44 : 15  Обединето Кралство Копер бокс
Гледачи: 5.000
Судии: Абдула, Бамутреф (Катар)
Жоли 11 (21:7) Гернхем 11
Suspension 2×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400a03/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

31 јули 2012
09:30
 Тунис 22 : 32  Исланд Копер бокс
Гледачи: 3.599
Судии: Ал-Нуаими, Омар (Обединети Арапски Емирати)
Банур 10 (8:19) Палмарсон 8
Suspension 4×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400a04/index.html Извештај Suspension 4×добил жолт картон

31 јули 2012
14:30
 Обединето Кралство 19 : 41  Шведска Копер бокс
Гледачи: 4 382
Судии: Николиќ, Стојковиќ (Србија)
Ларсон 4 (10:24) Екберг 13
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card com/handball/event/men/match=hbm400a05/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

31 јули 2012
21:15
 Аргентина 20 : 32  Франција Копер бокс
Гледачи: 3.906
Судии: Олесен, Педерс (Данска)
Фернандес, Рикобели 4 (9:17) Карабатиќ 7
Suspension 3×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400a06/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

2 август 2012
11:15
 Франција 25 : 19  Тунис Копер бокс
Гледачи: 4 670
Судии: Николиќ, Стојковиќ (Србија)
Нарсис 7 (12:11) Банур 5
Suspension 4×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400a07/index.html Извештај Suspension 4×добил жолт картон

2 август 2012
16:15
 Обединето Кралство 21 : 32  Аргентина Копер бокс
Гледачи: 4 581
Судии: Кулибали, Дијабате ([[Предлошка:Country data Брег на Слонова Коска|Брег на Слонова Коска]])
Ларсон 6 (11:16) Симонет 6
Suspension 4×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400a08/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

2 август 2012
21:15
 Шведска 32 : 33  Исланд Копер бокс
Гледачи: 4 590
Судии: Начевски, Николов (Македонија)
Келман 9 (13:17) Палмарсон 9
Suspension 3×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400a09/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

4 август 2012
09:30
 Тунис 34 : 17  Обединето Кралство Копер бокс
Гледачи: 4 319
Судии: Губица, Милошевиќ (Хрватска)
Туми 10 (14:8) Едгар 5
Suspension 3×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400a10/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

4 август 2012
14:30
 Шведска 29 : 13  Аргентина Копер бокс
Гледачи: 4 592
Судии: Ралуј, Сабросо (Шпанија)
Екберг 9 (12:8) Симонет 3
Suspension 4×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400a11/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

4 август 2012
19:30
 Исланд 30 : 29  Франција Копер бокс
Гледачи: 4 521
Судии: Крстиќ, Љубиќ (Словенија)
Петерсон 6 (16:15) Фернандес 9
Suspension 3×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400a12/index.html Извештај Suspension 2×добил жолт картон

6. август 2012
11:15
 Аргентина 23 : 25  Тунис Копер бокс
Гледачи: 4 645
Судии: Олесен, Педерсен (Данска)
Симонет 6 (12:12) Алујини 7
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card com/handball/event/men/match=hbm400a13/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

6. август 2012
16:15
 Исланд 41 : 24  Обединето Кралство Копер бокс
Гледачи: 4 833
Судии: Абдула, Бамутреф (Катар)
Сигурдсон 8 (18:15) Ларсон 9
Suspension 3×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400a14/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

6. август 2012
21:15
 Франција 29 : 26  Шведска Копер бокс
Гледачи: 4 833
Судии: Губица, Милошевиќ (Хрватска)
Нарсис 6 (18:12) Екберг, Андерсон 5
Suspension 3×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400a15/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон
Репрезентација Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
 Исланд 5 5 0 0 167 132 +35 10
 Франција 5 4 0 1 159 110 +49 8
 Шведска 5 3 0 2 156 115 +41 6
 Тунис 5 2 0 3 121 125 -4 4
 Аргентина 5 1 0 4 113 138 -25 2
 Обединето Кралство 5 0 0 5 96 192 -96 0

Група Б[уреди | уреди извор]

29 јули 2012
11:15
 Хрватска 31 : 21  Јужна Кореја Копер бокс
Гледачи: 4 068
Судии: Марина, Миноре (Аргентина)
Чупиќ 8 (14:8) Јеон Јик-Јеонг 5
Suspension 1×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400b01/index.html Извештај Suspension 2×добил жолт картон

29 јули 2012
16:15
 Шпанија 26 : 21  Србија Копер бокс
Гледачи: 4 600
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (Норвешка)
Сармијенто Мелијан 5 (10:14) Илиќ 6
Suspension 3×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400b02/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

29 јули 2012
21:15
 Унгарија 25 : 27  Данска Копер бокс
Гледачи: 5.000
Судии: Лазар, Ревере (Франција)
Часар 8 (10:13) Егерт 9
Suspension 1×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400b03/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

31 јули 2012
11:15
 Јужна Кореја 19 : 22  Унгарија Копер бокс
Гледачи: 4 262
Судии: Начевски, Николов (Македонија)
Јеонг Јик-Јеонг, Јеонг Хан 4 (9:7) Лекаји 5
Suspension 4×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400b04/index.html Извештај Suspension 4×добил жолт картон

31 јули 2012
16:15
 Србија 23 : 31  Хрватска Копер бокс
Гледачи: 4 827
Судии: Хорачек, Новотни (Чешка)
Вујин 6 (9:13) Чупиќ 8
Suspension 4×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400b05/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

31 јули 2012
19:30
 Данска 24 : 23  Шпанија Копер бокс
Гледачи: 4 368
Судии: Крстиќ, Љубиќ (Словенија)
Хансен 8 (13:12) три играчи 4
Suspension 4×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400b06/index.html Извештај Suspension 4×добил жолт картон

2 август 2012
09:30
 Шпанија 33 : 29  Јужна Кореја Копер бокс
Гледачи: 4 209
Судии: Лазар, Ревере (Франција)
Угалде 6 (16:14) Ву 8
Suspension 3×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400b07/index.html Извештај Suspension 2×добил жолт картон

2 август 2012
14:30
 Хрватска 26 : 19  Унгарија Копер бокс
Гледачи: 4 950
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (Норвешка)
Чупиќ 7 (11:9) Часар, Наџ 4
Suspension 3×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400b08/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

2 август 2012
19:30
 Србија 25 : 26  Данска Копер бокс
Гледачи: 4 504
Судии: Гајпел, Хелбиг (Германија)
Вујин 7 (11:13) Хансен 7
Suspension 3×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400b09/index.html Извештај Suspension 2×добил жолт картон

4 август 2012
11:15
 Јужна Кореја 22 : 28  Србија Копер бокс
Гледачи: 4 525
Судии: Бонавентура, Бонавентура (Франција)
Јеонг Хан 6 (10:12) Никчевиќ, Тоскиќ 5
Suspension 3×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400b10/index.html Извештај Suspension 6×добил жолт картон

4 август 2012
16:15
 Хрватска 32 : 21  Данска Копер бокс
Гледачи: 4 800
Судии: Лазар, Ревере (Франција)
три играчи 5 (14:9) Егерт, Линдберг 5
Suspension 3×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400b11/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

4 август 2012
21:15
 Унгарија 22 : 33  Шпанија Копер бокс
Судии: Хорачек, Новотни (Чешка)
Наџ 7 (13:16) Агуинагалде 9
Suspension 4×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400b12/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

6. август 2012
09:30
 Унгарија 26 : 23  Србија Копер бокс
Гледачи: 4 159
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (Норвешка)
Мочаји 9 (9:11) Илиќ, Продановиќ 5
Suspension 4×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400b13/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

6. август 2012
14:30
 Данска 26 : 24  Јужна Кореја Копер бокс
Гледачи: 4 546
Судии: Ал-Нуаими, Омар (Обединети Арапски Емирати)
Егерт Јенсен, Кнудсен 6 (13:14) Ли Јае Ву, Еом Хју-Вон 6
Suspension 4×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400b14/index.html Извештај Suspension 2×добил жолт картон

6. август 2012
19:30
 Шпанија 25 : 30  Хрватска Копер бокс
Гледачи: 4 856
Судии: Гајпел, Хелбиг (Германија)
Ентрериос, Томас 5 (10:11) Чупиќ, Лацковиќ 7
Suspension 3×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400b15/index.html Извештај Suspension 4×добил жолт картон
Репрезентација Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
 Хрватска 5 5 0 0 150 109 +41 10
 Данска 5 4 0 1 124 129 -5 8
 Шпанија 5 3 0 2 140 126 +14 6
 Унгарија 5 2 0 3 114 128 -14 4
 Србија 5 1 0 4 120 131 -11 2
 Јужна Кореја 5 0 0 5 115 140 -25 0

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Натпревар во Кошаркарска арена.
Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
8 август - 11:00        
  Исланд  33
10 август - 17:00
  Унгарија (прод.)  34  
  Унгарија  26
8 август - 18:00
    Шведска  27  
  Данска  22
12 август - 15:00
  Шведска  24  
  Шведска  21
8 август - 14:30
    Франција  22
  Франција  23
10 август - 20:30
  Шпанија  22  
  Франција  25 Трето место
8 август - 21:30
    Хрватска  22  
  Хрватска  25   Унгарија  26
  Тунис  23     Хрватска  33
12 август - 11:00


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

8 август
11:00
 Исланд 33 : 34  Унгарија Кошаркарска олимписка арена
Гледачи: 9.063
Судии: Лазар, Ревере (Франција)
Сигурдсон 8 (12:16) Наџ 9
Suspension 3×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400301/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

8 август
14:30
 Шпанија 22 : 23  Франција Кошаркарска арена
Гледачи: 8.890
Судии: Николиќ, Стојковиќ (Србија)
Томас 6 (12:9) Акамбре 7
Suspension 4×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400303/index.html Извештај Suspension 4×добил жолт картон

8 август
18:00
 Шведска 24 : 22  Данска Кошаркарска арена
Гледачи: 9.494
Судии: Начевски, Николов (Македонија)
Додер 6 (11:9) Линдберг 6
Suspension 4×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400302/index.html Извештај Suspension 4×добил жолт картон

8 август
21:30
 Хрватска 25 : 23  Тунис Кошаркарска арена
Гледачи: 9.578
Судии: Марина, Миноре (Аргентина)
Чупиќ 8 (11:12) Јалуз, Алујини 4
Suspension 2×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400304/index.html Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

Полуфинале[уреди | уреди извор]

10 август
17:00
 Унгарија 26 : 27  Шведска Кошаркарска арена
Гледачи: 9.597
Судии: Гајпел, Хелбиг (Германија)
Часар 8 (12:15) Екберг 6
Suspension 4×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400201/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

10 август
20:30
 Франција 25 : 22  Хрватска Кошаркарска арена
Гледачи: 9.849
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (Норвешка)
три играчи 4 (12:10) Хорват 6
Suspension 4×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400202/index.html Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

12 август
11:00
 Унгарија 26 : 33  Хрватска Кошаркарска арена
Гледачи: 9.263
Судии: Хорачек, Новотни (Чешка)
Харшањи 8 (14:19) Чупиќ 8
Suspension 2×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400102/index.html Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

12 август
15:00
 Шведска 21 : 22  Франција Кошаркарска арена
Гледачи: 9.627
Судии: Крстиќ, Љубиќ (Словенија)
Екберг 6 (8:10) Гигу 5
Suspension 3×добил жолт картон com/handball/event/men/match=hbm400101/index.html Извештај Suspension 4×добил жолт картон2° место

Шведска
Шведска

Олимписки победник во ракомет за мажиФранција
2° титула

3° место

Хрватска
Хрватска

Конечна табела[уреди | уреди извор]

Пласман Репрезентација
Злато  Франција
Сребро  Шведска
Бронза  Хрватска
4  Унгарија
5.  Исланд
6.  Данска
7.  Шпанија
8.  Тунис
9.  Србија
10.  Аргентина
11.  Јужна Кореја
12  Обединето Кралство

Идеален тим

Избран од сите тимови и стручнаци на ИХФ: IHF.info Архивирано на 15 август 2012 г.

Состави на медалистите[уреди | уреди извор]

Злато  Франција Жером Фернандес, Дидије Динар, Гзавје Бараше, Гијом Жил, Бертран Жил, ДаниелНарсис, Гијом Жоли, Самјуел Онрубиа, Дауда Карабуе, Никола Карабатиќ, Тијери Омејер, Вилијам Акамбрај, Лик Абало, Седрик Сораиндо, Микаел Гигу Селектор: Клод Онеста
Сребро  Шведска Матијас Андерсон, Матијас Густафсон, Ким Андерсон, Јонас Калман, Магнус Јернемир, Никлас Екберг, Далибор Додер, Јонас Лархолм, Тобијас Карлсон, Јохан Јакобсон, Јохан Сјестранд, Фредерик Петерсен, Ким Екдал, Матијас Закрисон, Андреас Нилсон Селектор: Штефан Олсон и Ола Линдгрен
Бронза  Хрватска Венио Лосерт, Ивано Балиќ, Домагој Дувњак, Блаженко Лацковиќ, Марко Копљар, Игор Вори, Јаков Гојун, Златко Хорват, Драго Вуковиќ, Дамир Бичаниќ, Денис Бунтиќ, Мирко Алиловиќ, Мануел Штрлек, Иван Чупиќ, Иван Нинчевиќ Селектор: Славко Голужа

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. London 2012 Handball Statistics, retrieved 12 August 2012 Архивирано на 22 август 2012 г.
  2. „Seeding List completed“. IHF. 8 April 2012. Архивирано од изворникот на 3 August 2012. Посетено на 29 May 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]