Машка ракометна репрезентација на Бразил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бразил
Податоци
Сојуз Ракометна конфедерација на Бразил
Тренер Жорди Рибера
Бои
Kit left arm brhb1112h.png
Бои на екипата
Kit body brhb1112h.png
Бои на екипата
Kit right arm brhb1112h.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Kit left arm brhb1112a.png
Бои на екипата
Kit body brhb1112a.png
Бои на екипата
Kit right arm brhb1112a.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 4 (првпат во 1992)
Најдобар резултат 10-ти (2004)
Светско првенство
Настапи 12 (првпат во 1958)
Најдобар резултат 13-ти (2013)
Панамериканско првенство во ракомет
Настапи 16 (првпат во 1979)
Најдобар резултат Победници (2006, 2008)
Последна поднова на податоците: непознато.

Машката ракометна репрезентација на Бразил — сениорска репрезентација што го претставува Бразил на меѓународните ракометни натпреварувања во машка конкуренција. Репрезентацијата е раководена од страна на Ракометна конфедерација на Бразил.

Меѓународни учества[уреди | уреди извор]

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Панамерикански првенства[уреди | уреди извор]

Панамерикански игри[уреди | уреди извор]

Моментен состав[уреди | уреди извор]

Ова е составот на Светското првенство во ракомет 2015.[1]

Главен тренер: Жорди Рибера

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
2 ЦБ Енрике Теишеира 27 февруари 1989 (1989-02-27) (33 г.) 1,92 м 66 102 Бразил Таубате
3 ДК Фернандо Пачеко Фиљо 25 мај 1983 (1983-05-25) (39 г.) 1,90 м 148 455 Бразил СК Пињеирос
4 ЦБ Жоао Педро Силва 29 јануари 1994 (1994-01-29) (28 г.) 1,90 м 24 40 Шпанија Адемар Леон
7 ЛБ Гиљерме Гама 25 јануари 1991 (1991-01-25) (31 г.) 1,92 м 40 65 Шпанија Гранољерс
9 ДК Лукас Кандидо 19 март 1989 (1989-03-19) (33 г.) 1,82 м 30 60 Бразил Таубате
10 ДБ Жозе Толедо 11 јануари 1994 (1994-01-11) (28 г.) 1,93 м 23 65 Шпанија Гранољерс
13 ЦБ Diogo Hubner 30 јануари 1983 (1983-01-30) (39 г.) 1,88 м 55 95 Бразил Таубате
14 ЛБ Тијагус дос Сантош 25 јануари 1989 (1989-01-25) (33 г.) 1,98 м 74 120 Шпанија Логроњо
15 ЛБ Артур Патријанова 22 април 1993 (1993-04-22) (29 г.) 1,90 m 34 71 Шпанија Виља де Аранда
17 П Алехандро Поцер 21 декември 1988 (1988-12-21) (33 г.) 1,92 м 37 54 Шпанија Гвадалахара
18 ЛК Фелипе Рибеиро 4 мај 1985 (1985-05-04) (37 г.) 1,85 м 169 597 Франција Монпелје
19 ДК Фабио Киуфа 10 март 1989 (1989-03-10) (33 г.) 1.87 m 76 128 Шпанија Гвадалахара
21 ДБ Густаво Кардозо 9 јануари 1982 (1982-01-09) (40 г.) 1.92 m 92 210 Бразил Таубате
25 П Винициус Теишеира 3 април 1988 (1988-04-03) (34 г.) 1,90 м 99 161 Бразил СК Пињеирос
81 Г Луис Рикардо Насименто 24 септември 1981 (1981-09-24) (40 г.) 2,00 м 103 0 Бразил Таубате
89 Г Сезар Алмеида 6 јануари 1989 (1989-01-06) (33 г.) 1,87 м 35 0 Шпанија Гвадалахара

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2015 World Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-12-18. Посетено на 2015-01-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]