Квалификации за Летните олимписки игри во ракомет - жени (2016)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Квалификациите за Олимпискиот турнир во ракомет за жени 2016 — квалификационен турнир кој се одржал во периодот од декември 2014 до март 2016 година.

Учесници[уреди | уреди извор]

Начин на квалификување Датум Домаќин Места Квалификувани
Домаќин 2 октомври 2009 Данска Копенхаген 1  Бразил
Европско првенство 2014 7–21 декември 2014 Повеќе домаќини 1  Шпанија[1]
Африканско првенство 19–21 март 2015 Ангола Луанда 1  Ангола
Панамерикански игри 2015 15–24 јули 2015 Канада Торонто 1  Аргентина
Азиски квалификациски турнир 20–25 октомври 2015 Јапонија Нагоја 1  Јужна Кореја
Светско првенство 2015 5–20 декември 2015  Данска 1  Норвешка
Олимписки квалификациски турнири 18–20 март 2016 Франција Мец 2  Холандија
 Франција
Данска Архус 2  Романија
 Црна Гора
Русија Астрахањ 2  Русија
 Шведска
Вкупно 12

^ 1. Бидејќи Норвешка веќе била квалификувана на Олимписките игри како победник на Светското првенство 2015, автоматски пласман обезбедила и репрезентацијата на Шпанија, која била второпласирана на Европското првенство 2014.

Екипата се квалификувала за Летните олимписки игри 2016
Екипата се квалификувала за квалификацискиот турнир за Летните олимписки игри

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 Норвешка
 Холандија
 Романија
4  Полска
5  Русија
6  Данска
7  Франција
8  Црна Гора
9  Шведска
10  Бразил
11  Унгарија
12  Шпанија
13  Германија
14  Јужна Кореја
15  Србија
16  Ангола
17  Кина
18  Аргентина
19  Јапонија
20  Порторико
21  Тунис
22  Казахстан
23  Куба
24  ДР Конго

Континентални квалификации[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 Норвешка
 Шпанија
 Шведска
4  Црна Гора
5  Франција
6  Унгарија
7  Холандија
8  Данска
9  Романија
10  Германија
11  Полска
12  Словачка
13  Хрватска
14  Русија
15  Србија
16  Украина

Америка[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Јужна Кореја 4 4 0 0 160 82 +78 8 Екипата се пласира на финалниот турнир
2  Јапонија 4 3 0 1 125 94 +31 6 Екипата се пласира на квалификацискиот турнир
3  Кина 4 2 0 2 106 102 +4 4
4  Казахстан 4 1 0 3 103 114 −11 2
5  Узбекистан 4 0 0 4 80 182 −102 0
Source: Asianhandball
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
20 октомври 2015
17:00
Казахстан  18−28  Кина Спортска сала Нагоја , Нагоја
(8−13)
20 октомври 2015
19:00
Јапонија  51−17  Узбекистан Спортска сала Нагоја , Нагоја
(25−10)

21 октомври 2015
17:00
Јужна Кореја  35−24  Казахстан Спортска сала Нагоја , Нагоја
(18−10)
21 октомври 2015
19:00
Кина  19−29  Јапонија Спортска сала Нагоја , Нагоја
(11−13)

22 октомври 2015
17:00
Кина  22−34  Јужна Кореја Спортска сала Нагоја , Нагоја
(8−15)
22 октомври 2015
19:00
Узбекистан  27−38  Казахстан Спортска сала Нагоја , Нагоја
(15−18)

24 октомври 2015
16:00
Јапонија  24−23  Казахстан Спортска сала Нагоја , Нагоја
(13−11)
24 октомври 2015
18:00
Узбекистан  15−56  Јужна Кореја Спортска сала Нагоја , Нагоја
(8−30)

25 октомври 2015
14:00
Узбекистан  21–37  Кина Спортска сала Нагоја , Нагоја
(6–21)
25 октомври 2015
16:00
Јужна Кореја  35–21  Јапонија Спортска сала Нагоја , Нагоја
(17–11)

Африка[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Ангола 3 3 0 0 100 72 +28 6 Екипата се пласира на финалниот турнир
2  Тунис 3 2 0 1 74 66 +8 4 Екипата се пласира на квалификацискиот турнир
3  Сенегал 3 1 0 2 65 85 −20 2
4  ДР Конго 3 0 0 3 71 87 −16 0
Source: [се бара извор]
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
19 март 2015
18:00
Ангола  38−21  Сенегал Спортска сала Луанда , Луанда
(20–10)
Извештај
19 март 2015
20:00
Тунис  26−21  ДР Конго Спортска сала Луанда , Луанда
(14–11)
Извештај

20 март 2015
18:00
Сенегал  19−25  Тунис Спортска сала Луанда , Луанда
(13–13)
Извештај
20 март 2015
20:00
Ангола  36−28  ДР Конго Спортска сала Луанда , Луанда
(19–13)
Извештај

21 март 2015
18:00
ДР Конго  22–25  Сенегал Спортска сала Луанда , Луанда
(14–11)
Извештај
21 март 2015
20:00
Ангола  26–23  Тунис Спортска сала Луанда , Луанда
(10–12)
Извештај

Олимписки турнир[уреди | уреди извор]

Олимписки квалификациски турнир 2016#1[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Холандија 3 3 0 0 103 62 +41 6 Се пласира на финалниот турнир
2  Франција (H) 3 2 0 1 75 56 +19 4
3  Јапонија 3 1 0 2 79 78 +1 2
4  Тунис 3 0 0 3 55 116 −61 0
Source: IHF
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
(H) Домаќин
18 март 2016
16:45
Јапонија  37–20  Тунис Арена Мец, Мец
Гледачи: 4,000
(19–8)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
18 март 2016
19:00
Холандија  24–17  Франција Арена Мец, Мец
Гледачи: 5,000
(9–7)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 март 2016
16:45
Холандија  33–25  Јапонија Арена Мец, Мец
Гледачи: 4,000
(15–16)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
19 март 2016
19:00
Франција  33–15  Тунис Арена Мец, Мец
Гледачи: 4,000
(20–6)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

20 март 2016
17:45
Тунис  20–46  Холандија Арена Мец, Мец
Гледачи: 2,800
(10–27)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
20 март 2016
19:30
Франција  25–17  Јапонија Арена Мец, Мец
Гледачи: 4,000
(11–7)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Олимписки квалификациски турнир 2016#2[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Романија 3 2 1 0 91 67 +24 5 Се пласира на финалниот турнир
2  Црна Гора 3 2 1 0 83 64 +19 5
3  Данска (H) 3 1 0 2 85 75 +10 2
4  Уругвај 3 0 0 3 55 108 −53 0
Source: IHF
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
(H) Домаќин
18 март 2016
16:45
Уругвај  19–34  Црна Гора Арена Церес, Орхус
Гледачи: 1,100
(10–15)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
18 март 2016
19:00
Романија  32–25  Данска Арена Церес, Орхус
Гледачи: 3,100
(19–13)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 март 2016
17:45
Романија  36–19  Уругвај Арена Церес, Орхус
(17–10)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
19 март 2016
20:00
Данска  22–26  Црна Гора Арена Церес, Орхус
Гледачи: 3,200
(10–13)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 март 2016
17:30
Црна Гора  23–23  Романија Арена Церес, Орхус
Гледачи: 1,200
(11–15)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
20 март 2016
20:00
Данска  38–17  Уругвај Арена Церес, Орхус
Гледачи: 1,500
Судии: Geipel, Helbig (GER)
(19–7)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Олимписки квалификациски турнир 2016#3[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Русија (H) 3 3 0 0 101 71 +30 6 Се пласира на финалниот турнир
2  Шведска 3 2 0 1 100 81 +19 4
3  Полска 3 1 0 2 85 71 +14 2
4  Мексико 3 0 0 3 51 114 −63 0
Source: IHF
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
(H) Домаќин
18 март 2016
17:30
Полска  25–27  Русија спортски комплекс Ѕвездени, Астрахан
Гледачи: 6,000
(11–11)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
18 март 2016
20:00
Шведска  41–20  Мексико спортски комплекс Ѕвездени, Астрахан
Гледачи: 1,000
(21–9)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 март 2016
16:00
Полска  24–30  Шведска спортски комплекс Ѕвездени, Астрахан
Гледачи: 3,700
(12–16)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
19 март 2016
18:30
Русија  37–17  Мексико спортски комплекс Ѕвездени, Астрахан
Гледачи: 6,000
(17–11)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

20 март 2016
18:00
Русија  37–29  Шведска спортски комплекс Ѕвездени, Астрахан
Гледачи: 6,000
(15–10)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
20 март 2016
20:30
Мексико  14–36  Полска спортски комплекс Ѕвездени, Астрахан
Гледачи: 1,500
(5–18)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]