Тенис на Летните олимписки игри 2016 - мажи поединечно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тенис во
Рио де Жанеиро 2016
Сингл   мажи     жени
Двојки   мажи   жени   мешани
Тенис - Мажи поединечно
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеОлимпискиот тениски центар
Ден6–14 август 2016
Натпреварувачи64 од 34 земји
Медалисти
Gold medal   Велика Британија
Silver medal   Аргентина
Bronze medal   Јапонија
«20122020»

Тенискиот турнир во машка поединечна конкуренција на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро ќе се одигра во Олимпискиот тениски центар во Бара олимпискиот парк во западниот дел на Рио де Жанеиро од 6-14 август 2016 година.

Бранителот на титулата од претходната Олимпијада, Енди Мари, го освоил златниот медал повторно откако во финалето го совладал Хуан Мартин Дел Порто со 7-5 4-6 6-2 7-5, станувајќи така единствениот тенисер било во машка или женска конкуренција кој освоил два златни олимписки медали во поединечна конкуренција.[1][2]

Во натпреварот за бронзен медал Кеи Нишикори бил подобар од Рафаел Надал со 6-2 6-7 6-3.

Распоред[уреди | уреди извор]

Август
6 7 8 9 10 11 12 13 14
11:00 11:00 11:00 11:00 11:00 12:00 12:00 12:00 12:00
Прво коло Второ коло Трето коло Четвртфинале Полуфинале Натпревар за бронза Натпревар за злато

Носители[уреди | уреди извор]

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Легенда

 • -w/o- = предавање пред натпреварот
  (англиски: Walkover)
 • -r- = предавање во текот на натпреварот
  (англиски: Retired)
 • -d- = дисквалификација во текот на натпреварот
  (англиски: Defaulted)

Завршница на турнирот[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале (Натпревар за златниот медал)
                                           
  PR  Аргентина ХМ Дел Потро 7 77  
10  Шпанија Р Баутиста Агут 5 64  
  PR  Аргентина ХМ Дел Потро 5 6 77  
  3  Шпанија Р Надал 7 4 65  
3  Шпанија Р Надал 2 6 6
   Бразил Т Белучи 6 4 2  
    PR  Аргентина ХМ Дел Потро 5 6 2 5  
  2  Обединето Кралство Е Мари 7 4 6 7  
  6  Франција Г Монфис 64 6 66  
4  Јапонија К Нишикори 77 4 78  
4  Јапонија К Нишикори 1 4
  2  Обединето Кралство Е Мари 6 6     Натпревар за бронзениот медал
12  САД С Џонсон 0 6 62
  2  Обединето Кралство Е Мари 6 4 77     3  Шпанија Рафаел Надал 2 77 3
  4  Јапонија Кеи Нишикори 6 61 6

Горна половина на ждрепката[уреди | уреди извор]

Сектор 1[уреди | уреди извор]

Прво коло   Второ коло   Трето коло   Четвртфинале
1  Србија Н Ѓоковиќ 6 6  
PR  Аргентина ХМ Дел Потро 7 7     PR  Аргентина ХМ Дел Потро 6 1 6  
 Португалија Ж Соуса 6 7    Португалија Ж Соуса 3 6 3  
 Холандија Р Хасе 1 5       PR  Аргентина ХМ Дел Потро 6 6 6  
 Австралија Џ Томпсон 4 2        Јапонија Т Даниел 7 1 2  
 Обединето Кралство К Едмунд 6 6      Обединето Кралство К Едмунд 4 5
IP  Јапонија Т Даниел 6 6   IP  Јапонија Т Даниел 6 7  
14  САД Џ Сок 4 4       PR  Аргентина ХМ Дел Потро 7 7
10  Шпанија Р Баутиста-Агут 6 6       10  Шпанија Р Баутиста-Агут 5 6
 Русија А Кузнетцов 7 2 пр.     10  Шпанија Р Баутиста-Агут 7 6  
 Тајван Ј-Х Лу 6 3 4    Италија П Лоренци 6 2  
 Италија П Лоренци 3 6 6       10  Шпанија Р Баутиста-Агут 6 7
 Луксембург Ж Милер 5 6 7        Луксембург Ж Милер 4 6  
PR  Полска Ј Јанович 7 1 6      Луксембург Ж Милер 6 6
 Тунис М Жазири 6 5 3   5  Франција Ж-В Цонга 4 3  
5  Франција Ж-В Цонга 4 7 6  

Сектор 2[уреди | уреди извор]

Прво коло   Второ коло   Трето коло   Четвртфинале
3  Шпанија Р Надал 6 6  
 Аргентина Ф Делбонис 2 1     3  Шпанија Р Надал 6 6  
 Италија А Сепи 6 3 78    Италија А Сепи 3 3  
 Украина И Марченко 3 6 66       3  Шпанија Р Надал 77 6  
PR  САД Б Бејкер 7 5 4       15  Франција Ж Симон 65 3  
IP  Јапонија Ј Сугита 5 7 6      Јапонија Ј Сугита 63 2
 Хрватска Б Чориќ 4 61   15  Франција Ж Симон 77 6  
15  Франција Ж Симон 6 77       3  Шпанија Р Надал 2 6 6
11  Уругвај П Куевас 6 68 6        Бразил Т Белучи 6 4 2
 Грузија Н Басилашвили 3 710 3     11  Уругвај П Куевас 2 6 3  
 Германија Д Браун 6 4пр.    Бразил Т Белучи 6 4 6  
 Бразил Т Белучи 4 5        Бразил Т Белучи 712 6
 Босна и Херцеговина Д Џумхур 4 4       8  Белгија Д Гофан 610 4  
 Израел Д Села 6 6      Израел Д Села 3 3
IP  Австралија С Грот 4 2   8  Белгија Д Гофан 6 6  
8  Белгија Д Гофан 6 6  

Долна половина на ждрепката[уреди | уреди извор]

Сектор 3[уреди | уреди извор]

Прво коло   Второ коло   Трето коло   Четвртфинале
6  Франција Г Монфис 6 6  
 Канада В Поспишил 1 3     6  Франција Г Монфис 6 6  
 Бразил Р Дутра Силва 7 6    Бразил Р Дутра Силва 2 4  
IP  Италија Т Фабијано 6 1       6  Франција Г Монфис 6 6 6  
IP  Молдавија Р Албот 4 6 6       9  Хрватска М Чилиќ 7 3 4  
 Русија Т Габашвили 6 4 4      Молдавија Р Албот 3 4
 Бугарија Г Димитров 1 4   9  Хрватска М Чилиќ 6 6  
9  Хрватска М Чилиќ 6 6       6  Франција Г Монфис 6 6 6
13  Германија Ф Колшрајбер 4 6 6       4  Јапонија К Нишикори 7 4 7
 Аргентина Г Пелја 6 1 2     13  Германија Ф Колшрајбер  
 САД Д Кудла 0 3   IP  Словачка А Мартин w/o  
IP  Словачка А Мартин 6 6        Словачка А Мартин 2 2
 Литванија Р Беранкис 0 0       4  Јапонија К Нишикори 6 6  
 Австралија Џ Милман 6 6      Австралија Џ Милман 6 4
 Шпанија А Рамос-Вињолас 2 4   4  Јапонија К Нишикори 7 6  
4  Јапонија К Нишикори 6 6  

Сектор 4[уреди | уреди извор]

Прво коло   Второ коло   Трето коло   Четвртфинале
7  Шпанија Д Ферер 6 6  
 Узбекистан Д Истомин 2 1     7  Шпанија Д Ферер 6 61 5  
 Русија Е Донској 6 6    Русија Е Донској 3 77 7  
 Германија Ј-Л Штруф 3 4        Русија Е Донској 1 1  
 Португалија Г Елијаш 77 77       12  САД С Џонсон 6 6  
PR  Австралија Т Кокинакис 64 63      Португалија Г Елијас 3 4
TRI  Барбадос Д Кинг 3 2   12  САД С Џонсон 6 6  
12  САД С Џонсон 6 6       12  САД С Џонсон 0 6 62
16  Франција Б Пер 3 6 6       2  Обединето Кралство Е Мари 6 4 77
 Чешка Л Росол 6 3 4     16  Франција Б Пер 6 4 65  
 Италија Ф Фоњини 2 77 6    Италија Ф Фоњини 4 6 77  
 Доминиканска Република В Естрелја Бургос 6 64 0        Италија Ф Фоњини 1 6 3
 Аргентина Х Монако 6 6       2  Обединето Кралство Е Мари 6 2 6  
TRI  Босна и Херцеговина М Башиќ 2 2      Аргентина Х Монако 3 1
 Србија В Троицки 3 2   2  Обединето Кралство Е Мари 6 6  
2  Обединето Кралство Е Мари 6 6  

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://www.tennis.com/pro-game/2016/08/andy-murray-juan-martin-del-potro-gold-medal-rio-olympic-2016/59955/
 2. „Andy Murray beats Juan Martín del Potro to win second Olympic gold“. Guardian. 15 August 2016. Посетено на 16 August 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]