Тенис на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: Летни олимписки игри 2016.

Тенис на Летните олимписки игри 2016
Датум6–14 август
Издание17-то
ПодлогаТврда
МестоОлимписки тениски центар
Победници
Мажи поединечно
 Енди Мари (GBR)
Жени поединечно
 Моника Пуиг (PUR)
Машки двојки
 Марк Лопес и Рафаел Надал (ESP)
Женски двојки
 Екатерина Макарова и Елена Веснина (RUS)
Мешани двојки
 Бетани Матек-Сандс и Џек Сок (USA)

Тенискиот турнир на Летните олимписки игри 2016 година бил одржан во Олимпискиот тениски центар, од 6 до 14 август.[1] Турнирот се одиграл на брза тврда подлога која се користи на поголемиот број турнири кој се играат во Северна Америка со цел да не се нарушува календарот на играчите (кои веќе неколку седмици пред олимпијадата играат и тренираат на оваа подлога).[2]

Вкупно 172 играчи се натпреварувале во пет дисциплини: поединечно и во двојки во машка и женска конкуренција и мешани двојки. Олимписките тениски настани се организирани од страна на Бразилскиот олимписки комитет (BOC) и Меѓународната тениска федерација (ИТФ), а се дел од Асоцијацијата на тениските професионалци (АТП) и Женската тениска асоцијација (ВТА).

Олимпискиот турнир во 2016 година бил петнаесетто издание на тенис на Олимписките игри (со исклучок на две Олимпијади, во 1968 и 1984 година, кога тенисот бил демонстративен настан), и осми по ред од 1988 година, кога спортот бил официјално вратен на игрите.

За разлика од претходните изданија на олимпискиот турнир, олимпискиот турнир во 2016 не понудил бодови за светската ранг-списокот на играчите.

На игрите биле во употреба околу 32.000 тениски топчиња.[3]

Квалификации[уреди | уреди извор]

За турнирите во сингл, првите 56 играчи по ранг листите на АТП и ВТА на 6 јуни 2016 обезбедиле квалификација за Олимпијадата. Сепак, влезот е ограничен на четири играчи од една земја. Ова значи дека играчите кои се рангирани во топ 56, но претставуваат НОК (Национален олимписки комитет) со четири играчи повисоко рангирани веќе вклучени не ги исполнуваат условите, дозволувајќи им на играчите кои се рангирани надвор од топ 56 да добијат шанса, но од земјите со помалку од четири играчи кој се веќе квалификувани за учество. Играчот може да учествува само ако тој или таа се има направено себеси на располагање за да биде подготвен да ја претставува својата земјата во Дејвис купот или ФЕД купот за две од следните години: 2013, 2014, 2015 и 2016 година, но една од годините се или 2015 или 2016 година. Останатите осум празни места, шест од нив ќе бидат утврдени од страна на Олимпискиот комитет на ИТФ, земајќи го предвид пласманот и ширењето на државите членки, а последните две места се доделуваат од страна на ИОК за играчите од малите земји.[4][5]

Во натпреварите во двојки, дваесет и четири екипи се автоматски квалификувани за игри врз основа на ранкингот објавен на 6 јуни 2016 година, додека максимум две екипи влегуваат по избор на НОК. Останатите осум екипи кој ќе играат на турнирот ќе бидат одредени по одлуката од страна на Олимпискиот комитет на ИТФ.[4][5]

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето во тенис на Олимписките игри се состои од елиминационен турнир на кој секој пораз ве чини испаѓање. Големината на ждребот за сингл се подготви, 64 места, значи дека има шест круга на конкуренцијата вкупно, со пет во двојки што се должи на помалиот ждреб на извлекувањето од 32 места, и 4 за конкуренцијата со мешани двојки каде во ждребот има само 16 места. Играчи кој ќе стигнат до полуфиналето имаат можност да се натпреваруваат за медал, дури и двата полуфиналисти кој загубиле играат натпревар за бронзен медал.

Сите натпревари ќе бидат одиграни по форматот прв до два сета, освен финалето во сингл за мажи во кое подобар ќе биде оној играч кој прв освои три сета (максимум можат да се одиграат пет сета). При резултат 6-6 во гемови во секој сет ќе се игра тајбрејк освен во решавачкиот сет (трети или петти сет). Во мешани двојки третиот сет ќе се игра како тајбрејк (до 10 бода).

Распоред[уреди | уреди извор]

Датум 6 август 7 август 8 август 9 август 10 август 11 август 12 август 13 август 14 август
Ден Сабота Недела Понеделник Вторник Среда Четврток Петок Сабота Недела
Време на почеток 11:00 11:00 11:00 11:00 11:00 12:00 12:00 12:00 12:00
Мажи поединечно Прво коло Второ коло Трето коло Четвртфинале Полуфинале Бронза Финале
Жени поединечно Прво коло Второ коло Трето коло Четвртфинале Полуфинале Бронза/Финале
Машки двојки Прво коло Второ коло Четвртфинале Полуфинале Бронза/Финале
Женски двојки Прво коло Второ коло Четвртфинале Полуфинале Бронза Финале
мешани двојки Прво коло Четвртфинале Полуфинале Бронза Финале

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Табела со освоени медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 САД 1 1 1 3
2 Велика Британија 1 0 0 1
Порторико 1 0 0 1
Русија 1 0 0 1
Шпанија 1 0 0 1
6 Аргентина 0 1 0 1
Германија 0 1 0 1
Романија 0 1 0 1
Швајцарија 0 1 0 1
10 Чешка 0 0 3 3
11 Јапонија 0 0 1 1
Вкупно 11 земји 5 5 5 15

Медали по конкуренција[уреди | уреди извор]

Тенис во
Рио де Жанеиро 2016
Сингл   мажи     жени
Двојки   мажи   жени   мешани
Настан Злато Сребро Бронза
Мажи поединечно
подробно
Енди Мари
 Велика Британија
Хуан Мартин дел Потро
 Аргентина
Кеи Нишикори
 Јапонија
Мажи двојки
подробно
 Шпанија (ESP)
Марк Лопес
Рафаел Надал
 Романија (ROU)
Флорин Мергеа
Орија Текау
 САД (USA)
Стив Џонсон
Џек Сок
Жени поединечно
подробно
Моника Пуиг
 Порторико
Анџелик Кербер
 Германија
Петра Квитова
 Чешка
Жени двојки
подробно
 Русија (RUS)
Екатерина Макарова
Елена Веснина
 Швајцарија (SUI)
Тимеа Бачински
Мартина Хингис
 Чешка (CZE)
Луси Шафарова
Барбора Стрицова
Мешани двојки
подробно
 САД (USA)
Бетани Матек-Сандс
Џек Сок
 САД (USA)
Венус Вилијамс
Раџив Рам
 Чешка (CZE)
Луси Храдечка
Радек Штепанек

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rio 2016: Tennis“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2015-03-30. Посетено на 28 March 2015.
  2. Tandon, Kamakshi (14 February 2015). „Nadal surprised at hard-court selection for 2016 Olympics in Rio“. Тенис. Посетено на 30 June 2015.
  3. „8,400 shuttlecocks, 250 golf carts, 54 boats... the mind-blowing numbers behind the Rio 2016 Games“. Архивирано од изворникот на 2016-07-07. Посетено на 2016-07-30.
  4. 4,0 4,1 „Rio 2016 – ITF Tennis Qualification System“ (PDF). ITF. Посетено на 28 March 2015.
  5. 5,0 5,1 „International Tennis Federation: Qualification Details“. International Tennis Federation. Архивирано од изворникот на 2015-05-08. Посетено на 30 June 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]