Тенис на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тенис на Летните олимписки игри 2004
Датум:   15 – 22 август
Издание:   14-то
Локација:   Тениски олимписки центар, Атина, Грција
Подлога:   Тврда
Шампиони
Мажи поединечно
 Николас Масу (CHI)
Жени поединечно
 Жастин Анин-Арден (BEL)
Машки двојки
 Фернандо Гонсалес и Николас Масу (CHI)
Женски двојки
 Ли Тинг и Сун Тиантиан (CHN)
Тенис на Летните олимписки игри
 < 2000 2008 > 

Тенискиот турнир на Летните олимписки игри 2004 во Атина бил одржан на тврда подлога во Тенискиот олимписки центар од 15 до 22 август.

Вкупно 172 играчи се натпреварувале во четири дисциплини. На овие олимписки игри било забележано присуството на поголем број од најдобрите тенисери во светот, а тоа се должело на фактот што за првпат играчите добивале АТП и ВТА бодови. Мартина Навратилова за првпат настапила на Олимписки игри и играла во конкуренција на двојки заедно со Лиза Рејмонд.

Во поединечна конкуренција за мажи, Николас Масу го освоил златниот медал, победувајќи го во финалето Марди Фиш. Тој исто така го освоил и златниот медал во двојки. Во поединечна конкуренција за жени, Жастин Анин-Арден го освоила златниот медал, победувајќи ја во финалето Амели Моресмо.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Тенискиот олимписки центар за време на натпреварите
 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Чиле (CHI) 2 0 1 3
2  Белгија (BEL) 1 0 0 1
 Кина (CHN) 1 0 0 1
4  Франција (FRA) 0 1 0 1
 Германија (GER) 0 1 0 1
 Шпанија (ESP) 0 1 0 1
 САД (USA) 0 1 0 1
8  Аргентина (ARG) 0 0 1 1
 Австралија (AUS) 0 0 1 1
 Хрватска (CRO) 0 0 1 1

Дисциплини[уреди | уреди извор]

Дисциплини Злато Сребро Бронза
Мажи поединечно Николас Масу
 Чиле
Марди Фиш
 САД
Фернандо Гонсалес
 Чиле
Жени поединечно Жастин Анин-Арден
 Белгија
Амели Моресмо
 Франција
Алиша Молик
 Австралија
Машки двојки Фернандо Гонсалес
и Николас Масу
 Чиле
Николас Кифер
и Рајнер Шитлер
 Германија
Марио Анчиќ
и Иван Љубичиќ
 Хрватска
Женски двојки Ли Тинг
и Сун Тиантиан
 Кина
Кончита Мартинес
и Вирџинија Руано Пасквал
 Шпанија
Паола Суарез
и Патрисија Тарабини
 Аргентина

Наводи[уреди | уреди извор]