Тенис на Летните олимписки игри 1996

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тенис на Летните олимписки игри 1996
Датум:   23 јули - 3 август
Издание:   12-то
Локација:   Тениски центар Стоун Маунтајн, Атланта, САД
Подлога:   Тврда
Шампиони
Мажи поединечно
 Андре Агаси (USA)
Жени поединечно
 Линдзи Девенпорт (USA)
Машки двојки
 Тод Вудбриџ и Марк Вудфорд (AUS)
Женски двојки
 Џиџи Фернандес и Мери Џо Фернандес (USA)
Тенис на Летните олимписки игри
 < 1992 2000 > 

Тенискиот турнир на Летните олимписки игри 1996 во Атланта бил одржан на тврда подлога во Тенискиот центар Стоун Маунтајн од 23 јули до 3 август. За првпат по Летните олимписки игри 1924, бил доделен само еден бронзен медал во сите дисциплини. Американските тенисери освоиле три од четирите златни медали.

Вкупно 179 играчи се натпреварувале од 55 различни национални комитети.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД (USA) 3 0 0 3
2  Австралија (AUS) 1 0 0 1
3  Шпанија (ESP) 0 2 1 3
4  Чешка (CZE) 0 1 1 2
5  Велика Британија (GBR) 0 1 0 1
6  Германија (GER) 0 0 1 1
 Индија (IND) 0 0 1 1

Дисциплини[уреди | уреди извор]

Дисциплини Злато Сребро Бронза
Мажи поединечно Андре Агаси
 САД
Серхи Бругера
 Шпанија
Леандер Паеш
 Индија
Жени поединечно Линдзи Девенпорт
 САД
Аранча Санчес Викарио
 Шпанија
Јана Новотна
 Чешка
Машки двојки Тод Вудбриџ
и Марк Вудфорд
 Австралија
Нил Брод
и Тим Хенамн
 Велика Британија
Марк-Кевил Гелнер
и Давид Приносил
 Германија
Женски двојки Џиџи Фернандес
и Мери Џо Фернадез
 САД
Јана Новотна
и Хелена Сукова
 Чешка
Кончита Мартинес
и Аранча Санчес Викарио
 Шпанија

Наводи[уреди | уреди извор]