Тенис на Летните олимписки игри 2008 - мажи поединечно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тенис - Мажи поединечно
на Летните олимписки игри 2008
Рафаел Надал, освојувач на златниот медал
МестоЗелен олимписки тениски центар, Пекинг
Денови10–17 август
Натпреварувачи64 од 33 земји
Медалисти
Рафаел Надал Шпанија
Фернандо Гонсалес Чиле
Новак Ѓоковиќ Србија
← 2004
2012 →

Тенискиот турнир во машка поединечна конкуренција на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг се одржал од 10 до 17 август во Зелениот олимписки тениски центар. Системот на натпреварување бил таков што до финалето се играло на два добиена сета, а во финалето на три. Тај-брејк не се играл само во последниот решавачки сет. Учествувале 64 натпреварувачи од 33 земји.[1]

Николас Масу бил бранител на златниот медал, откако победил на Олимписките игри во 2004 година во Атина, но бил поразен од Давид Налбандијан во вториот круг. Рафаел Надал од Шпанија го освоил златниот медал победувајќи го Фернандо Гонсалес од Чиле во финалето со 6–3, 7–6(7–2), 6–3. Со овој резултат, Гонсалес станал првиот тенисер во машка конкуренција кој освоил медал на две последователни Олимпијади од повторното воведување на спортот во 1988. Последниот олимпиец што го постигнал овој подвиг бил Чарлс Винслоу, иако неговите медали биле одвоени осум години, поради откажувањето на Летните олимписки игри 1916.

По овој настан, Надал за првпат во својата кариера станал светски број 1 на АТП листата, завршувајќи го рекордниот низ на Роџер Федерер од 237 последователни недели на првото место.[2]

Распоред[уреди | уреди извор]

Август 10 11 12 13 14 15 16 17
Наутро 10.30 10.30 10.30
Попладне 17.00 17.00 17.00 16.00 16.00 16.00 16.00 16.00
1. коло 2. коло 3. коло Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Бронза Финале

Носители[уреди | уреди извор]

Жреб[уреди | уреди извор]

Легенда

 • -w/o- = предавање пред натпреварот
  (англиски: Walkover)
 • -r- = предавање во текот на натпреварот
  (англиски: Retired)
 • -d- = дисквалификација во текот на натпреварот
  (англиски: Defaulted)


Завршница на турнирот[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                                           
  1   Роџер Федерер (SUI) 4 62    
8   Џејмс Блејк (USA) 6 77    
  8   Џејмс Блејк (USA) 6 5 9  
  12   Фернандо Гонсалес (CHI) 4 7 11  
    Пол-Анри Матје (FRA) 4 4  
  12   Фернандо Гонсалес (CHI) 6 6    
    12   Фернандо Гонсалес (CHI) 3 62 3    
  2   Рафаел Надал (ESP) 6 77 6    
      Гаел Монфис (FRA) 6 1 4  
3   Новак Ѓоковиќ (SRB) 4 6 6  
3   Новак Ѓоковиќ (SRB) 4 6 4
  2   Рафел Надал (ESP) 6 1 6     Натпревар за бронзен медал
    Јирген Мелцер (AUT) 0 4  
  2   Рафаел Надал (ESP) 6 6       8   Џејмс Блејк (USA) 3 64  
  3   Новак Ѓоковиќ (SRB) 6 77  

Горна половина на ждребот[уреди | уреди извор]

Сектор 1[уреди | уреди извор]

Прво коло   Второ коло   Трето коло   Четвртфинале
1   Р. Федерер (SUI) 6 6    
    Д. Турсунов (RUS) 4 2       1   Р. Федерер (SUI) 6 6    
    Х-т Ли (KOR) 6 3 4   INV   Р. Аревало (ESA) 2 4    
INV   Р. Аревало (ESA) 4 6 6       1   Р. Федерер (SUI) 6 77    
    Т. Робредо (ESP) 4 6 6       17   Т. Бердих (CZE) 3 64    
    А. Сепи (ITA) 6 4 8         А. Сепи (ITA) 3 64  
Alt   Ј. Синјуан (CHN) 1 2     17   Т. Бердих (CZE) 6 77    
17   Т. Бердих (CZE) 6 6         1   Р. Федерер (SUI) 4 62  
10   Ж. Симон (FRA) 6 6         8   Џ. Блејк (USA) 6 77  
    Р. Седерлинг (SWE) 4 4       10   Ж. Симон (FRA) 7 6    
Alt   Ф. Нимејер (CAN) 6 2r       Г. Кањас (ARG) 5 1    
    Г. Кањас (ARG) 3 4         10   Ж. Симон (FRA) 4 2  
    Т. Белучи (BRA) 6 4 2       8   Џ. Блејк (USA) 6 6    
PR   Д. Хрбати (SVK) 2 6 6     PR   Д. Хрбати (SVK) 63 6 3
    Крис Гучоне (AUS) 3 63     8   Џ. Блејк (USA) 77 4 6  
8   Џ. Блејк (USA) 6 77    

Сектор 2[уреди | уреди извор]

Прво коло   Второ коло   Трето коло   Четвртфинале
4   Н. Давиденко (RUS) 6 6    
    Е. Гулбис (LAT) 4 2       4   Н. Давиденко (RUS) 5 3    
    П-А Матје (FRA) 77 6         П-А Матје (FRA) 7 6    
    Н. Лапенти (ECU) 64 2             П-А Матје (FRA) 6 7    
INV   К. Логло (TOG) 3 2         15   Н. Кифер (GER) 3 5    
IP   К. Андерсон (RSA) 6 6        IP   К. Андерсон (RSA) 4 77 4
IP   М. Мирни (BLR) 3 1     15   Н. Кифер (GER) 6 64 6  
15   Н. Кифер (GER) 6 6             П-А Матје (FRA) 4 4  
12   Ф. Гонсалес (CHI) 6 6         12   Ф. Гонсалес (CHI) 6 6  
IP   С. Пенг (CHN) 4 4       12   Ф. Гонсалес (CHI) 6 6    
    М. Чилиќ (CRO) 6 65 6       М. Чилиќ (CRO) 4 2    
    Х. Монако (ARG) 4 77 3       12   Ф. Гонсалес (CHI) 6 6  
    О. Рокус (BEL) 6 3 6           О. Рокус (BEL) 0 3    
    И. Минарж (CZE) 3 6 3         О. Рокус (BEL) 77 2  
    Ј. Типсаревиќ (SRB) 710 6         Ј. Типсаревиќ (SRB) 65 3 r  
5   Д. Ферер (ESP) 68 2    

Долна половина на ждребот[уреди | уреди извор]

Сектор 3[уреди | уреди извор]

Прво коло   Второ коло   Трето коло   Четвртфинале
7   Д. Налбандијан (ARG) 6 6    
Alt   Ц. Шаосуен (CHN) 2 1       7   Д. Налбандијан (ARG) 77 6    
IP   Н. Масу (CHI) 6 7     IP   Н. Масу (CHI) 60 1    
    С. Дарси (BEL) 4 5         7   Д. Налбандијан (ARG) 4 4    
    С. Болели (ITA) 5 6 4           Г. Монфис (FRA) 6 6    
    В. Ханеску (ROU) 7 3 6         В. Ханеску (ROU) 4 65  
    Г. Монфис (FRA) 6 3 6       Г. Монфис (FRA) 6 77    
11   Н. Алмагро (ESP) 4 6 3           Г. Монфис (FRA) 6 1 4
13   М. Јужини (RUS) 6 6         3   Н. Ѓоковиќ (SRB) 4 6 6
    Ј. Ванек (CZE) 4 1       13   М. Јужни (RUS) 7 6    
    Ј. Ниеминен (FIN) 6 4 4       Т. Јохансон (SWE) 5 2    
    Т. Јохансон (SWE) 4 6 6       13   М. Јужни (RUS) 63 3  
    Р. Шутлер (GER) 6 65 6       3   Н. Ѓоковиќ (SRB) 77 6    
IP   К. Нишикори (JPN) 4 77 3         Р. Шутлер (GER) 4 2  
    Р. Џинепри (USA) 4 4     3   Н. Ѓоковиќ (SRB) 6 6    
3   Н. Ѓоковиќ (SRB) 6 6    

Сектор 4[уреди | уреди извор]

Прво коло   Второ коло   Трето коло   Четвртфинале
6   Е. Мари (GBR) 65 4    
    Ј-х Лу (TPE) 77 6           Ј-х Лу (TPE) 6 6    
    А. Каљери (ARG) 6 6         А. Каљери (ARG) 4 4    
Alt   Д. Малингс (BAH) 1 1             Ј-х Лу (TPE) 2 4    
    М. Даниел (BRA) 711 1 6           Ј. Мелцер (AUT) 6 6    
    Ј. Мелцер (AUT) 69 6 8         Ј. Мелцер (AUT) 6 6  
    Ф. Данчевиќ (CAN) 6 3 2    9   С. Вавринка (SUI) 4 0    
9   С. Вавринка (SUI) 4 6 6           Ј. Мелцер (AUT) 0 4  
16   Р. Штепанек (CZE) 6 65 9       2   Р. Надал (ESP) 6 6  
    М. Љодра (FRA) 4 77 11         М. Љодра (FRA) 4 6 1  
    С. Квери (USA) 4 4         И. Андреев (RUS) 6 3 6  
    И. Андреев (RUS) 6 6             И. Андреев (RUS) 4 2  
    Л. Хјуит (AUS) 7 77         2   Р. Надал (ESP) 6 6    
IP   Ј. Бјоркман (SWE) 5 62           Л. Хјуит (AUS) 1 2  
    П. Стараче (ITA) 2 6 2   2   Р. Надал (ESP) 6 6    
2   Р. Надал (ESP) 6 3 6  

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Singles, Men“. Olympedia. Посетено на 22 December 2020.
 2. „Gonzalez locks consecutive Olympic medal“. The official website of the Beijing 2008 Olympic Games. 2008-08-15. Архивирано од изворникот на 2008-08-15. Посетено на 2008-08-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]