Тенис на Летните олимписки игри 1988

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тенис на Летните олимписки игри 1988
Датум:   20 септември - 1 октомври
Издание:   10-то
Локација:   Тениски олимписки центар, Сеул, Јужна Кореја
Подлога:   Тврда
Шампиони
Мажи поединечно
 Милослав Мечир (TCH)
Жени поединечно
 Штефи Граф (FRG)
Машки двојки
 Кен Флах и Роберт Сегусо (USA)
Женски двојки
 Пем Шривер и Зина Гарисон (USA)
Тенис на Летните олимписки игри
 < 1984 1992 > 

Тенисот се вратил на официјалната програма на Летните олимписки игри на Летните олимписки игри 1988 во Сеул, откако бил изоставен по Летните олимписки игри 1924 во Париз. Како показен спорт, тенисот бил на програмата на игрите во 1968 и во 1984 година.

Златните медали во поединечна конкуренција ги освоиле Милослав Мечир и Штефи Граф, кои исто така биле успешни и во двојки и со своите партнери успеале да го освојат бронзениот медал.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Семафорот на кој бил истакнат ждребот во женска конкуренција
 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД (USA) 2 1 2 5
2  Чехословачка (TCH) 1 1 1 3
3  Западна Германија (FRG) 1 0 1 2
4  Аргентина (ARG) 0 1 0 1
 Шпанија (ESP) 0 1 0 1
6  Шведска (SWE) 0 0 2 2
7  Австралија (AUS) 0 0 1 1
 Бугарија (BUL) 0 0 1 1
Вкупно 4 4 8 16

Дисциплини[уреди | уреди извор]

Дисциплини Злато Сребро Бронза
Мажи поединечно Милослав Мечир
 Чехословачка
Тим Мајоте
 САД
Стефан Едберг
 Шведска
Бред Гилберт
 САД
Машки двојки Кен Флах
и Роберт Сегусо
 САД
Емилио Санчес
и Серхио Касал
 Шпанија
Милослав Мечир
и Милан Шрејбер
 Чехословачка
Стефан Едберг
и Андерс Јерид
 Шведска
Жени поединечно Штефи Граф
 Западна Германија
Габриела Сабатини
 Аргентина
Зина Гарисон
 САД
Мануела Малеева
 Бугарија
Женски двојки Пем Шривер
и Зина Гарисон
 САД
Јана Новотна
и Хелена Сукова
 Чехословачка
Елизабет Смајли
и Венди Турнбул
 Австралија
Штефи Граф
и Клаудија Коде-Клиш
 Западна Германија

Наводи[уреди | уреди извор]