Мартина Навратилова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мартина Навратилова (18 октомври 1956, Чехословачка) е поренешна тенисерка со потекло од Чехословачка, но подоцна се преселила во САД и во 1975 станала и државјанин.

Во својата кариера освоила 18 гренд слем титули во поединечна и 40 гренд слем титули во дубл (31 женски парови и 9 мешовити) конкуренција. Вимблдон го освоила рекордни 9 пета. Се смета за една од најуспешните тенисерки на сите времиња. Исто така, таа е една од ретките личности која во јавност призна дека е лезбејка, во време кога тоа не било така често како денес.

Грен Слем турнири (Сингл)[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Мартина Навратилова на WTA сајтот