Рајнер Шитлер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рајнер Шитлер

Рајнер ШитлерРајнер Шитлер


Професионална кариера:

19952012
Држава  Германија
Живеалиште Алтштетен, Швајцарија
Датум на раѓање (1976-04-25)25. април 1976.)
Место на раѓање Корбах, Германија
Висина 1,80
Маса 70
Игра Десна рака
Зарабптка 7.407.508 $
Поединечно
Победи—порази: 327 – 337
Освоени турнири: 4
Изгубени финалиња: 8
Најдобар пласман: Бр. 5 (26 април 2004)

Рајнер Шмитлер (германски: Rainer Schüttler; 25 април 1976 во Корбах, Германија) е поранешен германски тенисер .

Кариера[уреди | уреди извор]

Ја започна својата професионална кариера во 1995 година. Тој постигнал најголем успех во 2003 година кога играл во финалето на турнирот Гранд Слем на Австралискиот Опен Шмитлер, исто така, освоил сребрен медал на Олимписките игри во 2004 година, двојно освојувајќи медали во својата кариера, освојувајќи четири турнири во индивидуалниот и истото во натпреварот на парот. Тој го освои првото место на листата на АТП во април 2004 година, кога бил петти играч во светот.

Гранд слем финале[уреди | уреди извор]

Индивидуални: 1 (0-1)[уреди | уреди извор]

Исход Турнир Година Поставата Противник во финалето Резултат
Пораз Австралиско отворено првенство 2003 година Тврдо Андре Агаси 2: 6, 2: 6, 1: 6

АТП мајстори Финале[уреди | уреди извор]

Исход Година Турнир Противник Резултатот
Пораз 2004 година Монте Карло [Гилиермо Корија 2-6, 1-6, 3-6

Надворешни врски[уреди | уреди извор]