Марин Чилиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Марин Чилиќ
Marin Čilić
MarinCilic cropped.jpg
Земја  Хрватска
Место на живеење Загреб, Хрватска
Роден на 28 септември 1988 (1988-09-28) (воз. 29 г.)
Роден во Меѓугорје, СФРЈ
Спорт Tennis pictogram.svg Тенис
Висина &100000000000001980000001,98 м
Професионалец 2005
Игра со десна рака
Заработка $4,457,428
Поединечно
Победи-порази 196-122)
Титули 7
Највисок пласман No. 9 (22 февруари 2010)
Моментално место No. 18 (18 јуни 2012)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен SF (2010)
Ролан Гарос 4R (2009, 2010)
Вимблдон 4R (2008)
УС Опен QF (2009)
Во двојки
Победи-порази 15–19)
Титули 0
Највисок пласман No. 233 (22 март 2009)
Ажурирано на: 10 јануари 2011.

Марин Чилиќ (хрватски: Marin Čilić) (28 септември 1988, Меѓугорје) е хрватски тенисер, освојувач на гренд-слем турнирот „US Open“ во Њујорк.

Биографија[уреди | уреди извор]

Марин Чилиќ е роден во малото место Меѓугорје, во Херцеговина. Тој одржува повеќегодишна врска со Кристина Милковиќ од Дубровник.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Чилиќ започнал да се занимава со тенис, кога имал седум години. Во 2004 година започнал да се натпреварува на турнирите во јуниорска категорија, а сезоната ја завршил на 1 463 место. Следната година, на возраст од 16 години, тој го освоил јуниорскиот турнир „Ролан Гарос“ во Париз, а потоа стигнал и до четвртфиналето на останатите три гренд-слем турнири во јуниорска категорија. Така, 2005 година ја завршил на второто место.

Чилиќ имал одредени проблеми во кариерата, кога поради обвинението дека корител допинг, добил четиримесечна суспензија за настап на тениските терени. Но, потоа, тој се вратил на патот на успехот и под водство на новиот тренер Горан Иванишевиќ, започнал да напредува кон самиот врв на профеионалниот тенис.

Бајголемиот успех во кариерата, Чилиќ го постигнал во септември 2014 година, кога го освоил гренд-слем турнирот „US Open“ во Њујорк, а претходно, во полуфиналето го совладал Федерер. Така, Чилиќ постанал третиот Хрватски тенисер кој успеал да победи на гренд-слем турнир, по Горан Иванишевиќ, кој го освоил „Вимблдон“ во 2001 година и Ива Мајоли, која победила на „Ролан Гарос“ во 1997 година.[2]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ѓорге Стојанов, „Туѓите грешки ме доведоа до суспензија“, Антена, број 846, 12.9.2014, стр. 11.
  2. Ѓорге Стојанов, „Туѓите грешки ме доведоа до суспензија“, Антена, број 846, 12.9.2014, стр. 11.