Прејди на содржината

Горан Иванишевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Горан Иванишевиќ (хрватски: ɡǒran iʋanǐːʃeʋitɕ;[1][2][3] роден на 13 септември 1971) е пензиониран хрватски професионален тенисер и моментален тениски тренер. Тој е единствената личност која ја има освоено титулата на Вимблдон со вајлд карта од страна на организаторот. Тој го постигнал овој успех во 2001 година, откако претходно бил второпласиран на првенствата во 1992, 1994 и 1998 година. Пред турнирот во 2001, тој бил рангиран на 125-тото место[4] , a по неговата победа се искачил на 16- тото место. Неговиот највисок ранкинг во кариерата било второтоместо (зад Пит Сампрас) во 1994 година. Тој бил тренер на Марин Чилиќ од септември 2013 до јули 2016 година, што го водел Чилиќ до неговото најголемо достигнување до денес, титулата на УС Опен во 2014 година..[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „gòra“ (српскохрватски). Посетено на 2018-03-17. Gòran
  2. „Ìvan“ (српскохрватски). Посетено на 2018-03-17. Ivaníšević
  3. „Ivaníšević“ (српскохрватски). Посетено на 2018-03-17. Ivaníšević
  4. „Goran Ivanišević – Rankings History“. ATP World Tour.
  5. „Marin Cilic - Timeline | Facebook“. Посетено на 2016-07-21.