Пит Сампрас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сампрас во 2008 година.

Петрос „Пит“ Сампрас (на англиски: Petros Pete Sampras, 12 август 1971, Вашингтон) е бивши професионален американски тенисер со грчко-еврејско потекло. Во текот на неговата 15 годишна кариера освоил 14 Гренд Слем турнири од 52 обида (две на Отвореното тениско првенство на Австралија, седум на Вимблдон и пет на Отвореното тениско првенство на САД). Сампрас на АТП листата бил светски број 1 тенисер скоро шест години или вкупно 286 недели, што е рекорд во машка сингл конкуренција.

Сампрас на Вимблонд освоил седум титули (рекорд на сите времиња кој го дели со Вилијам Реншав) и 5 титули на Отвореното тениско првенство на САД (рекорд кој го дели со Џими Конорс и Роџер Федерер). Бад Колинс го прогласил за еден од петте најдобри тенисери на сите времиња,[1] а тенискиот магазин „Tennis Magazine“ го именувал за најдобар тенисер од 1965 до 2005 година.[2] На 17 јули 2007 Сампрас бил вклуен во „Меѓународната тениска сала на славните“.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]